Lekce o aplikaci v první juniorské skupině. Aplikační kurzy pro mladší skupiny na různá témata. Techniky používané v práci

Přehled přímých vzdělávacích aktivit na aplikaci v první juniorské skupině „Pyramida“.

Ionova Natalya Viktorovna, učitelka MŠ MBDOU č. 118, Orenburg
Integrace vzdělávacích oblastí:
Umělecká kreativita
Sdělení
Socializace
Cíl: Obohacení smyslového prožitku dětí při porovnávání předmětů podle velikosti. Posílit koncept „mnoho“ „jednoho“ Zlepšit jemné motorické dovednosti rukou.
úkoly:
- Naučte se seskupovat předměty podle barvy. Rozvíjet koordinaci pohybů rukou, rozvíjet zrakové a sluchové vnímání.
-rozvinout schopnost správného umístění a lepení pracovních dílů;
-naučit se správně tvořit pyramidu - od největší části po nejmenší; učit přesnosti, podporovat touhu dělat svou práci co nejkrásněji.
- rozvíjet mentální operace: srovnávání, zobecňování, schopnost analýzy;
- rozvíjet souvislou řeč, schopnost uvažovat, vyvozovat závěry;
- stimulovat samostatnou formulaci závěrů.
- zlepšit herní dovednosti dětí, rozvíjet zájem o hry;
-rozvoj dovedností spolupráce, dobré vůle a schopnosti pracovat ve skupině;
- učit emocionálně, vnímat prostředí v procesu vzájemné komunikace dětí.
Zařízení:
1\2 list na šířku;
oválné tvary různých barev a velikostí vystřižené z barevného papíru a malý trojúhelník pro vrchol pyramidy;
PVA lepidlo;
Ubrousky;
Voskované plátno;
Hračka s medvídkem;
Pyramidová hračka

1. GCD tah:

V momentě překvapení se ozve zaklepání na dveře. Pedagog: Kdo k nám přišel? Pojďme se na to podívat, kluci? Ach ano, přišel. (
učitel ukazuje hračku medvídka)
Děti: - Medvěd!
vychovatel: Přesně tak, Mishka mi říká do ucha, že si strašně rád hraje s pyramidou. Dnes si k nám přišel hrát s pyramidou.
Učitel položí pyramidu na stůl a vyzve Mišutku, aby si s dětmi hrála s pyramidou.


Herní cvičení "Sestavte pyramidu"
Vychovatel: Děti, podívejte se, jakou máme krásnou pyramidu. Pojďme se na to společně podívat. Kolik prstenů má pyramida?
Odpovědi dětí (mnoho). Učitelka sundá kroužky a děti pojmenují jejich barvu a velikost. vychovatel:(sundá první zazvonění) který kroužek? jakou barvu? atd.
Děti: toto je malý kroužek, je zelený a tak dále až do konce. Pokud je to pro děti těžké, učitel to sám přivolá. Poté se cvičení znovu opakuje, děti samy začnou úkol: navlékají si kroužky a pojmenovávají své barvy. Děti začnou úkol a učitel pomáhá.
Pedagog: Výborně kluci. Všechno jsme správně poskládali a pomohli i Mishutce, tleskejme našemu úspěchu.
2. Tělesné cvičení.
Tři medvědi
Tři medvědi šli domů
Děti se kolébají na místě
Táta byl velký, velký.
Zvedněte ruce nad hlavu, vytáhněte se.
Máma je s ním kratší,
Ruce na úrovni hrudníku.
A můj syn je jen malé miminko.
Posaďte se.
Byl velmi malý
Krčící se a houpající se jako medvěd.
Chodil kolem s chrastítky.
Postavte se s rukama sevřenýma v pěst před hrudníkem.
Ding-ding, ding-ding.
Děti napodobují hru s chrastítky.
3. Vytvoření žádosti.
vychovatel:„Dnes vyrobíme pyramidy pro našeho hosta Mishku z barevného papíru.
Vychovatel: Posaď se ke stolům a já ti ukážu, jak se dělá pyramida.
Show:
Předveďte algoritmus provádění aplikace na magnetické tabuli a poté vyzvěte děti, aby vše zopakovaly.
1. Připravené formy položte doprostřed plechu, oválky na výšku seřaďte od největšího po nejmenší.
Během práce učitel vede akce dětí, klade otázky o pořadí lepení a pomáhá některým dětem správně umístit a nalepit figurky.
Prstová gymnastika:
Hráli jsme, hráli jsme
Naše prsty jsou unavené.
(pohyb štětce nahoru, dolů)
Teď si odpočineme
(simulace pohybu vln)
A začneme hrát znovu
(kruhové pohyby rukama)
Prsty
Prsty usnuly
Stočený v pěst.
Jeden!
Dva!
Tři!
Čtyři!
Pět!
Chtěl hrát!
Na počet 1,2,3,4,5 otevřete prsty jeden po druhém od pěsti. Když si chtěli hrát se slovy, jejich prsty se volně pohybovaly.


4. Reflexe.
co jsme dnes dělali? (odpovědi dětí) Výborně, kluci! To jsou krásné pyramidy, které máme. Líbí se vám? Jakou pyramidu jsi vyrobil, Koljo? A co ty, Mayo? Jste na mě tak dobří, udělali jste tolik pyramid! Podívejte se, jak je náš medvěd šťastný a tančí! Ať si teď hraje s našimi pyramidami! Hotové práce jsou rozloženy na stojan. Děti spolu s paní učitelkou obdivují hotová díla.

Aplikace

Praktická část lekce

Vezmeme 1/2 krajinářského listu, PVA lepidlo a hotové vyříznuté oválné tvary různých velikostí a malý trojúhelník na vrchol pyramidy
1)


Dále tvary seřadíme podle pořadí (od většího oválu po menší) Nejprve přilepíme největší ovál doprostřed listu dole


Poté přilepte druhý ovál


atd. v pořadí (od největšího po nejmenší)



Dále, když jsou všechny ovály přilepeny v pořádku, přilepíme nahoře trojúhelník - to je vrchol pyramidy a naše pyramida je připravena!

Aplikace pro předškoláky

Victoria Aleksandrovna Grigorieva, učitelka na Univerzitě pro děti, Ufa, region Bashkortostan
Popis: Tato mistrovská třída je určena pro třídy s dětmi od 2 do 7 let, učitele dalšího vzdělávání, předškolní učitele.
Účel: Naučte své dítě vyjadřovat emoce vizuálními prostředky
Cíl: rozvoj kompozičního smyslu, kreativního myšlení, empatie k přátelům a rodině a jemné motoriky u dětí do 7 let
úkoly:
Vzdělávací:
- naučit základní dovednosti ve střihu figur a aplikací.
Vzdělávací:
- kultivovat přesnost při práci s nůžkami a lepidlem;
- rozvíjet emoce dítěte;
- rozvíjet dovednosti v organizaci a plánování práce.
Vzdělávací:
- rozvíjet tvořivé schopnosti a kompoziční dovednosti dětí;
- podporovat rozvoj jemné motoriky prstů.
Tentokrát jsme na kreativní hodině na Univerzitě pro děti vyrobili emotikony (emoji).

Na začátku lekce učitel nebo rodič řekne dítěti (dětem), že všichni lidé prožívají emoce: lidé mohou být veselí, smutní, šťastní, zamilovaní, spokojení sami se sebou. Můžete vyzvat děti, aby se pokusily ztvárnit různé emoce (učitel a/nebo sami rodiče ukazují, jak prožívají smutek, radost atd.).
Poté děti dostanou potřebné nástroje a materiály pro kreativitu a jsou požádány, aby zobrazily různé emoční stavy ve formě emotikonů.
Vytvořili jsme 5 typů emotikonů:
1. Usmíval se
2. Milenec
3. Spokojený sám se sebou
4. Smutný
5. Veselý (mrkání)
Pro tuto lekci budeme potřebovat:
1. Dětské nůžky
2. lepicí tyčinka
3. 1 list bílého papíru
4. 3 listy černého nebo hnědého papíru
5. 3 listy růžového nebo červeného papíru
6. 3 listy žlutého papíru
Abychom vám i dětem usnadnili vystřihování dílů, připravila jsem šablony, které stačí vytisknout v požadované barvě na formát A4 a poté je podél obrysu ostříhat nůžkami. U prvků na černém papíře je lepší tisknout na rubovou, více vybledlou stranu listu, nebo ještě dát přednost tmavě hnědému či tmavě šedému papíru. Aby se dětem usnadnilo stříhání, je lepší malé prvky předem nakrájet na malé čtverečky, aby dítě stříhalo pouze podél obrysu


Díly si dítě může vystřihnout samo, ale pod pečlivým dohledem učitele nebo rodičů. Z každého druhu si můžete sami vystřihnout jeden prvek, abyste ukázali, jak správně stříhat, a zbytek nechte vystřihnout dítěti a vy pomůžete, když se něco stane. Poté, co dítě odstřihne díly, můžete přejít přímo k aplikaci.
Sady rozložte tak, aby se vaše dítě lépe orientovalo: například pro mrkacího smajlíka budeme potřebovat 1 obličej, 1 bílé oko, 1 mrkací oko, 1 zornici, 1 úsměv a 1 jazyk.


Nechte dítě samo nalepit prvky na obličej a vy pomůžete tím, že budete držet základnu, když lepí, a detaily, když na ně natírá lepidlo:




Toto je krása, kterou máme:

Cíl: seznámení s lidovou hračkou - matrjoškou.

úkoly:

1. Naučte děti poznávat a pojmenovávat oblíbenou ruskou lidovou hračku - matrjošku.

2. Obohacování dětské slovní zásoby o slova: matrjoška, ​​ruská lidová hračka, kapesník.

3. V aplikaci naučte prostorovou orientaci na rovině umístění papíru: v rohu, uprostřed, vedle.

4. Rozvíjejte jemnou motoriku rukou.

5. Rozvíjejte přesnost při práci s lepidlem.

6. Pěstovat zájem o ruské lidové umění.

Materiál:

Matrjoška

Přířezy šátků dle počtu dětí, přířezy vzorů z barevného papíru - květiny, kolečka.

Ukázka kapesníčku na matrjošku

Lepidlo, ubrousek, ubrousek

Magnetofon

Průběh lekce:

Vychovatel- Podívejte, děti, kdo k nám přišel!

Pěkná panenka - matrjoška.

Kde jsou pera?

Kde jsou nohy?

Ach, jaké tváře

Šarlatový, rudý,

Na zástěře jsou květiny,

A v červených letních šatech.

Děti- Matrjoška.

Vychovatel- Jaké má krásné letní šaty. A šátky jsou jen pohled pro bolavé oči. Podívejte se, jak je krásně oblečená. Matrjoška je legrační panenka. Podívejte se, jak se na nás usmívá.

Po obdivování hnízdící panenky ji učitel bere do rukou a překvapeně říká: „Nějak je naše hnízdící panenka těžká, možná má něco uvnitř? “ (Zatřese matrjoškou). Učitel s pomocí dětí otevře hnízdící panenku, a když našel jinou, je překvapen: "Ach, tady je další matrjoška." Učitel umístí hnízdící panenky poblíž. Podívejte se lidi. Jak jsou si navzájem podobné, jako sestry. Poté učitel malým hnízdícím panáčkem zatřese, otevře, zobrazí všechny tři předměty podle velikosti (velký, menší, nejmenší) a porovná je společně s dětmi.

Vychovatel- Měli jsme jednu hnízdící panenku, jakou? (Velký)

A nyní je jich mnoho.

Učitel začne skládat hnízdící panenku v obráceném pořadí: malou schová do prostřední, pak schová prostřední do velké.

Matrjoška si s tebou chce hrát.

Fyzické cvičení "Matryoshka-matryoshka"

Popis: děti stojí v kruhu, učitel čte básničku.

No, chlapi, nezívejte

A všichni stojí v kruhu

Chcete si trochu pohrát?

Pak se oblečte jako hnízdící panenka.

(Vybereme jednu dívku, dáme jí šátek a dáme ji do kruhu).

Eh, matrjoška-matrjoška

Modrý kapesník

Květinové letní šaty.

Nakrmili jsme tě

Dali jsme ti něco k pití.

Postav mi nohy

Donutili mě tančit.

Tančete, jak chcete.

Vyberte si koho chcete. (Opakujte 2-3krát)

Vychovatel- Kluci, dáme našim hnízdícím panenkám dárek: připravíme jim šátky.

Děti sedí u stolů. Učitel ukazuje hotový vzorek šátku.

Vychovatel- Kluci, líbí se vám ten šátek? Nyní to můžete udělat i vy.

Děti jsou vyzývány, aby si zkusily vyrobit vlastní šátky pro hnízdící panenky.

Po dokončení práce uspořádejte výstavu, prohlédněte si s dětmi všechna díla a obdivujte je.

Ach ty malá matrjoška

Vícebarevné oblečení

Celý širý svět ví

Tento ruský suvenýr.

Pro pokračování aktivity zve učitel děti do ruského samovaru, pijí čaj s bagely a sladkosti.

CHOU DS "VODOVÁ BARVA"

Shrnutí lekce o aplikaci v první juniorské skupině s využitím pedagogiky TRIZ.

Téma: "Kuře"

Připravil a dirigoval: Bakhareva Yu.V.

Novosibirsk, 2016

Cíl: rozvoj tvořivých schopností u dětí.
úkoly: Vzdělávací:
- Rozvíjet pozornost, paměť a myšlení prostřednictvím hry a písně.
- Podporovat rozvoj jemné motoriky rukou; obohacování a aktivizace dětské slovní zásoby;
Vzdělávací:
Rozvinout zájem o práci, schopnost předem rozložit (v určitém pořadí) hotové díly různých tvarů, velikostí a barev na list papíru.
Vzdělávací:
- pěstovat v dětech smysl pro empatii a chuť pomáhat
- kultivujte přesnost při práci, pečlivě lepte díly: nejprve velký kruh, pak menší (kuřecí hlava) atd.
Materiály a vybavení:
- hotové vyříznuté figurky: dva žluté kruhy, jeden velký, jeden malý pro hlavu a červený trojúhelník, jeden velký pro nohy, druhý malý pro zobák kuřete; černý fix
barvy pro kreslení očí
- hračka kuře
- PVA lepidlo
- 1/2 list na šířku nebo zelený karton
- ubrousek
- masky slepice a kuřátka a jedna maska ​​pro kočku na hraní

GCD pohyb

vychovatel: Dnes přišla na naši lekci... (čte hádanku)
Jsem pied, jsem corydalis.
Kde-kde! - Krátce zakřičím.
Křičím a ulice slyší:
Snesla vejce... (Kuře)
Kdo se celý den kecá?

Není příliš líná sedět v hnízdě.
Její žlutí kluci
Říká se jim „kuřátka“.

vychovatel:- Kdo je to? (ukazuje dětem hračku kuře).

Odpovědi dětí:- Kuře

vychovatel:- Samozřejmě, je to kuře. Dobrá práce! Jak mluví kuře?

Odpovědi dětí: - Co-co-co
2. Zpívání písně
Vychovatel: - Pojďme si společně zazpívat píseň. Učitel zpívá písničku
Děti s ním opakují a zpívají.

Kuře se vydalo na procházku,
Štípnout trochu čerstvé trávy,
A za ní kluci -
Žlutá kuřata.
Co-co-co. Ko-ko-ko,
Nechoďte daleko
Veslujte tlapami,
Hledej obilí.


Děti ukazují všechny pohyby společně s učitelem.
Kuře: - Kluci, moje malá kuřátka mě neposlechla - odešla si sama hrát a ztratila se. A řekl jsem jim, ať nechodí daleko, pádlují svými tlapami a hledají zrní.“ Pomozte mi získat zpět mé děti.
Vychovatel: - Kluci, můžeme pomoci našemu kuřeti? Najdeme její kuřata, uděláme kuřata pro slepici.

Odpověď dětí: - Ano!
vychovatel: - Ale nejdřív si pojďme hrát!

Herní činnost. Vychovatel : - Kluci, chcete si zahrát hru „Crested Hen“.
Odpověď dětí: - Ano, pojďme na to.
Vychovatel . Já budu kuře a vy budete moje kuřata
Učitel se vžije do role kuřete, děti se vydávají za slepice. Jedno dítě bude kočka. Kočka sedí na vysoké židli a spí daleko od ostatních dětí. Slepičí matka jde ven se slepicemi a říká:

Vyšla chocholatá slepice,
Jsou s ní žlutá kuřata.
Kuře kvoká: „Ko-ko,
Nechoď daleko."
Kuře se blíží ke kočce a říká:
Na lavičce u cesty
Kočka se usadila a dřímá...
Kočka otevře oči
A kuřata to dohánějí.


NA
Ptáček otevře oči, mňouká a běží za kuřaty. Kuřata utíkají se svou matkou slepicí.
Při dalším opakování hry je třeba vybrat další dítě, které bude hrát roli kočky.
3. Vyřízení žádosti
Vychovatel: - Jací jste skvělí kamarádi! A naše Kuře bylo zase smutné...
Slepice:- Musím brzy domů. Hodně mě bavilo hrát si s tebou, ale bez kuřat mě to nudí.
vychovatel:- Jak můžeme pomoci Kuřeti? (Děti se nabízejí, že jí udělají kuřata).
Vychovatel: - Dnes si pro naše kuře vyrobíme kuřátka z barevného papíru.
Vychovatel: - Kluci, popište kuře (učitel ukazuje ilustraci obrázku kuřete.)
S pomocí učitele děti vymyslí slovní popis kuřete: vychovatel:- Kluci, jakou barvu má kuře?

Děti:- Žlutá

vychovatel:- Správně, kde je nápis "barva" na stánku "Poznavaykin World" (show) Kluci, jaký tvar má kuřecí hlava?

Děti: - Kulaté

V
pečovatel:
- Správně, dobře, nyní ukažte nápis „formulář“ na stánku „Poznavaykin World“ (ukazují). Chlapi, hlava je malý kruh a je tam také tělo - velký kruh a oko - nejmenší černý kruh (doporučuji porovnat kruhy podle velikosti a zeptat se, který z nich je větší a menší, poté vás žádám, abyste ukázat značku „velikost“ na stánku „Poznavaykin World“)
Vychovatel: - Kluci, kuře má taky zobák, jaký to má tvar?

Děti:- Trojúhelník

vychovatel: - Správně, teď si sedni ke stolům a já ti ukážu, jak se dělá kuře.
Show: Na magnetické tabuli demonstruji algoritmus pro provádění aplikace a poté vyzvu děti, aby vše zopakovaly.
1. Hotové tvary rozložte doprostřed plechu, na hlavu kuřete položte nejprve velké kolečko, pak malé kolečko, na spodek velkého kolečka pak velký trojúhelník - kuřecí stehýnka, pak malý trojúhelník na vrcholu malého kruhu - to je zobák kuřete.
2. Učitel během práce usměrňuje jednání dětí, klade otázky ohledně pořadí lepení a pomáhá některým dětem správně umístit a nalepit figurky.
Prstová gymnastika. Kuře kluje zrno (oddálíme obě dlaně od sebe)
A kuřata jsou přímo tam
(Špetky „klují“ jednu po druhé)
Kachna se ponoří do vody
(dlaně se společně „ponoří“ dopředu)
A kuřata se nebudou potápět
(potřásli prstem)

4. Reflexe. Výborně kluci! To jsou krásná kuřata, která máme. Jste na mě tak hodní, udělali jste pro slepici tolik šťastných kuřátek! Podívejte se, jak je šťastná, tančí a říká děkuji! Děti se loučí s kuřetem a loučí se s ní!



Líbil se vám článek? Sdílejte se svými přáteli!