Přibližný denní režim ve školce pro starší děti. Denní režim v létě ve skupině seniorů Denní režim pro skupinu seniorů podle federálních státních vzdělávacích standardů

Natálie Kozinové
Denní rutina v létě ve skupině seniorů

DENNÍ REŽIM V TEPLÉM ČASE

seniorská skupina

7.00-8.10 - příjem dětí, kontrola, hry

8.10-8.20-dopolední cvičení

8.20-9.00 - příprava na snídani, snídaně

9.00-9.25 - přímá vzdělávací činnost

9.25-9.40 - příprava na druhou snídani, druhá snídaně

9.40-12.20 - příprava na vycházku, vycházku, tělesnou výchovu,

zábavné aktivity, pozorování, hry

12.20-12.40 - návrat z procházky, vodní procedury

12.40-13.10 - příprava na oběd, oběd

13.10-15.00 - postupné usínání, spánek

15.00-15.25 - vstávání, probouzecí gymnastika, vodní procedury

15.25-15.45 - příprava na odpolední čaj, odpolední svačina

15.45-16.25 - četba beletrie, samostatné aktivity pro děti

16.25-16.55 - příprava večeře, večeře

16.55-19.00 - procházka, hry, samostatné aktivity, odchod dětí domů

Potřebné uvnitř letní zdravotní období plánovat a chování:

Hudební a fyzická zábava jednou týdně;

Aktivity s dětmi v oblasti bezpečnosti života, prevence domácích a silničních zranění;

Exkurze a cílené vycházky s dětmi;

Tematické akce v prioritní oblasti práce předškolní vzdělávací instituce atd.

Publikace k tématu:

Cíle a úkoly: 1. Zjistit úroveň připravenosti předškoláků na řešení situací v silničním provozu. 2. Stanovte pravidla silničního provozu.

Krátkodobý projekt „Moje přátelská rodina“ ve skupině seniorů v letním zdravotním období Typ projektu: informační a kreativní. Trvání: od 4. července do 8. července. Účastníci projektu: starší děti, učitelé, rodiče.

Zpráva o odvedené práci za letní období ve skupině seniorů Cíl: Vytvořit v předškolním zařízení co nejefektivnější podmínky pro organizování zájmové práce a kognitivního rozvoje.

Dlouhodobé plánování práce kroužku „Native Side - Stavropol Region“ ve skupině seniorů na letní obdobíČERVEN 1 týden Literární festival „Básníci území Stavropol“ Shrnuje a systematizuje znalosti dětí o dětských básnících Stavropolu.

Akční plán prevence úrazů v silničním provozu v letním období ve skupině seniorůč. Akce Termíny Zodpovědný 1 Rozhovor s dětmi na téma „Kde a jak přejít ulici“ Červen Skupinové učitelky 2 Hraní.

Plán práce na letní zdravotní období ve skupině seniorů PRACOVNÍ PLÁN Na letní zdravotní období 2016 Skupina „Úsměv“ Vychovatelka: Znamenshchikova Y. V EKOLOGICKÁ.

Plán sociálního partnerství s rodiči ve skupině seniorů na léto Dlouhodobý plán sociálního partnerství s rodiči na léto červen Téma týdne: „Rusko je moje vlast“ Dotazník „Morální a vlastenecké.

Denní režim pro děti střední skupiny „Studené období“ (teplé období roku) Denní režim pro děti střední skupiny Období chladu Obsah denního režimu čas Ranní příjem, vyšetření, individuální komunikace s učitelkou.

Irina Andriyakhina
Projev na rodičovské schůzce: „Denní režim a jeho význam. Denní režim v seniorské skupině mateřské školy"

Výkon učitelka Andriyakhina I.G rodičovská schůzka na dané téma:

« Denní režim a jeho význam. Denní režim v seniorské skupině MŠ

Režim je nejdůležitější podmínkou úspěšné tělesné výchovy a zdravého životního stylu. Pod režim je chápána jako vědecky podložená rutina života, zajišťující racionální rozložení v čase a posloupnosti různých druhů činností a odpočinku.

V důsledku rytmického opakování všech složek režim Děti si vytvářejí silné dynamické stereotypy životních aktivit, které usnadňují přechod z jednoho typu na druhý. Takže během obvyklých hodin jídla dítě zažívá pocit hladu, rozvíjí chuť k jídlu, díky čemuž se jídlo lépe tráví a rychleji se vstřebává; Před spaním si děti snadno vyvinou nervovou zábranu a rychle usnou. Provedení režim příznivě působí na nervový systém dítěte, zajišťuje normální činnost všech jeho orgánů a má skvělý význam pro rozvoj duševních schopností dětí. Děti žijící podle přísných pravidel režim je zvídavý, aktivní ve třídách i v každodenním životě. Vyrůstají organizovaně, disciplinovaně, poslušně a nezávisle. Precizní provedení režim den přispívá k utváření kulturních a hygienických dovedností, rozvíjí u dětí smysl pro čas a začínají si ho vážit.

Požadavky na režim dny jsou určeny charakteristikami věku, vzdělávacími úkoly a podmínkami prostředí.

Hlavním požadavkem na režim– s přihlédnutím k věkovým charakteristikám dětí.

V senior v předškolním věku je vyčleněno méně času na spaní, oblékání, svlékání, mytí atd. V tomto věku vzhledem ke zvýšené samostatnosti dětí vyžadují procesy v domácnosti výrazně méně času, a tedy více se věnuje hrám a dalším činnostem.

Probíhá režim je třeba přihlížet ke zdravotnímu stavu dětí a úrovni jejich duševního vývoje. U dětí oslabených nebo prodělaných nemocí se prodlužuje doba spánku a pobytu na vzduchu a dochází k nezbytným změnám v obsahu výchovné práce.

Dalším požadavkem je konzistence. režim: jíst včas, učit se, hrát si, spát. Podporuje rozvoj stabilního dynamického stereotypu u dětí a učí je pořádku a disciplíně.

Předškolní děti mohou vykonávat to, co je nezbytné pro jejich správný vývoj režimu den pouze pod vedením dospělých. Pokud děti nejsou zvyklé na pořádek a přísné režim, pak vyrostou podráždění, rozmarní, s velmi nevyrovnaným nervovým systémem. Svými nekonečnými rozmary se nafouknou a vyvedou vás z rovnováhy, rodiče. Nějaký rodiče jdou k lékaři věří, že jejich dítě potřebuje léčbu a sedativa. A nechápou, že nejlepším lékem pro jejich dítě je neustálé dodržování denní rutina, bez kterého se nemůže správně rozvíjet. Dítě musí v určitou dobu vstávat a chodit spát, snídat, obědvat a večeřet. V režimu Přes den je nutné zajistit čas na procházky a hry. Hlučné venkovní hry by měly být nahrazeny klidnějšími.

Při sestavování režim dne zohledňuje roční dobu. V létě se tak prodlužuje čas pobytu dětí na čerstvém vzduchu, klesá počet aktivit a Prostředek, čas na hry a spánek se zvyšuje.

Tedy, režimu dne hraje obrovský význam pro všestranný rozvoj předškolních dětí a jejich přípravu na školní docházku. Stálost režimových procesů, jejich důslednost a postupnost a také jednota požadavků na děti z d/ zahrada a rodina vám pomůže vychovat vaše děti zdravé, energické, aktivní a disciplinované.

Správně složené režimu den má skvělé hygienické a pedagogické význam. Informace o režimu den vašich dětí ve školce se nachází v koutku pro rodiče. Doporučujeme se s ním seznámit režim den ve školce a držet se toho samého domácí režim.

Denní rutina pro zahradu nabízí různé druhy dětské aktivity: domácnost, hra, vzdělávání a práce. Veškerá výchovná práce v mateřské škole vychází ze „Základního vzdělávacího programu předškolního vzdělávacího zařízení. Místo obsazené konkrétní činností a čas, který je pro ni vyhrazen režimu, určeno podle věku dětí

Ranní příjem dětí se provádí od 7.30 do 8.10. Doporučujeme přivést děti do školky před 8.00, protože v tomto období mají děti možnost se v klidu, samostatně nebo s malou pomocí dospělého svléknout a jít do školy v dobré náladě. skupina. V 8.10 provádíme ranní cvičení.

V dopoledních hodinách se v mateřské škole provádějí také: režimových procesů: různé hry pro děti, rozhovory s dětmi na různá témata, organizace práce v koutku přírody, povinnost v jídelně, příprava na vyučování, formování kulturních a hygienických dovedností, snídaně. Od 8.35 do 8.50 máme skupina snídá

Správně organizovaný proces výživy podporuje dobré vstřebávání potravy a má velké vzdělávací výhody. význam. Režim v MŠ je postavena tak, že hlučné hry končí cca 15-20 minut před jídlem. Během jídla učíme děti sníst svou přidělenou porci; jíst kulturně, pomalu, mírně se naklánět nad talířem; dobře žvýkat jídlo se zavřenými ústy; správně používat příbory. Děti učíme skupiny, druhé jídlo jezte vidličkou, použijte nůž.

Nedílnou součástí režim den ve školce je přímou výchovnou činností. Koná se od 9.00 do 9.55 a přispívá k rozvoji nejrůznějších dovedností a schopností u dítěte, připravuje ho na školu. Tato činnost je prováděna s přihlédnutím k věku, individuálním a psychickým vlastnostem dětí. Harmonogram vzdělávacích aktivit si můžete prohlédnout přímo v rohu pro rodiče. Provádí se denně s přestávkami 10 minut.

Denní režim školky zajišťuje denní procházku a večerní procházku po večeři. Koná se dopoledne od 10.25 do 12.10 a večer od 16.50 do odchodu dětí domů. Pobyt na čerstvém vzduchu zlepšuje zdraví a posiluje organismus, všestranně rozvíjí děti, aktivuje jejich pohybovou aktivitu a kognitivní schopnosti. Procházka zahrnuje pozorování změn přírody a okolní reality; venkovní hry, didaktické hry, četba beletrie; pracovní činnost dětí; individuální práce s dětmi. Kromě toho mají děti během procházky skvělou příležitost samostatně si hrát, běhat, komunikovat mezi sebou.

Po celodenní procházce ve školce děti obědvají od 12.30 do 12.55 a spí od 12.55 do 15.00. Spánek je nejdůležitější potřebou lidského těla a pro předškoláky tvoří základ dobrého zdraví a správného vývoje. Denní spánek trvá 2-2,5 hodiny. Je to povinné, protože obnovuje normální fungování těla, podporuje dobrý růst, vytváří v budoucnu veselou náladu a posiluje nervový systém dítěte.

Pro veselé a dobré zdraví dětí značné význam Má také správný vzestup. Po spánku děti postupně vstávají. Pokud je to možné, budíme poslední děti, které usnuly o něco později. Po spánku dbáme na to, aby se děti oblékaly v určitém pořadí (při oblékání - zdola nahoru, při svlékání - shora dolů, aby všechny děti měly učesané vlásky.

Odpoledne je od 16:15 do 16:30 balené odpolední občerstvení. Hlavní činností odpoledne jsou hry. Děti v dětské zahrada se hraje jednotlivě, malá skupiny a všichni dohromady. Také večer s dětmi kreslíme, vyřezáváme, děláme aplikace a ruční práce, čteme knihy atd.

Skončil bych výroky A. S. Makarenka o denní rutina.

Vynikající sovětský učitel A. S. Makarenko věřil, že „ režimu– je prostředkem výchovy; opravit režimu se musí vyznačovat určitostí, přesností a nepřipouštět výjimky.“

A. S. Makarenko radil: „Pokud požadujete, aby děti u oběda nečetly knihu, neměli byste to dělat sami. Když trváte na tom, aby si vaše děti před obědem umyly ruce, nezapomeňte po vás vyžadovat totéž. Pokus Ustlání vlastní postele není náročná ani ostudná práce. Za všemi těmito drobnostmi je mnohem víc hodnoty než si obvykle myslí."

Přehled organizovaných vzdělávacích aktivit "Denní režim"

Souhrn vzdělávacích aktivit pro děti 5-6 let na téma "Denní režim"

Autor: Frolova Natalia Aleksandrovna, učitelka kombinované mateřské školy MDOU č. 42 „Teremok“, Serpukhov.
Popis materiálu: Jedná se o souhrn výchovně organizované aktivity, při které se děti seznamují s denním režimem a učí se vyvozovat logické závěry. Materiál je určen vychovatelům a učitelům dalšího vzdělávání. Bude se hodit dětem staršího předškolního věku.
Cíl: význam režimu pro udržení a podporu zdraví.
Úkoly:
Pro vytvoření představy o denním režimu, schopnost rozlišovat mezi chováním podporujícím zdraví a chováním zdraví škodlivým.
Přesvědčit o nutnosti dodržovat denní režim pro udržení zdraví.
Naučte se sladit různé části dne s vlastními aktivitami.
Přípravné práce:
Vzdělávací hry: „Zmatek“, „Dobrý – špatný“
Didaktické hry: „Učte se o sportu“, „Pravidelné chvíle“.
Čtení beletrie: K. Čukovskij „Moidodyr“, „Fedorinův smutek“, A. Barto „Špinavá dívka“, G. Shalaeva „Pravidla chování pro dobře vychované děti“, „Příběh ztraceného času“, hádanky o zdraví, přísloví a rčení.
Hry na hrdiny „Nemocnice“, „Lékárna“, „Rodina“.
Zařízení: Zvukový záznam, dopis, obrázková schémata mytí rukou, čištění zubů.
„Denní rutina“ ve tvaru kulatých hodin se šipkami, hra „Udělej to v pořádku“, balení: materiál na nášivku, kniha.
Metodické techniky: vytvoření herní situace, didaktická hra, moment překvapení.
Průběh OOD
Hraje se píseň „Smile“, hudba V. Shainsky, slova M. Plyatskovsky.
Emoční naladění.
- Kluci, jakou máte dnes náladu? ( Dobré, veselé, zábavné E.)
Držme se za ruce a přenášejme si navzájem dobrou náladu.
Všechny děti se sešly v kruhu.
Jsem tvůj přítel a ty jsi můj přítel.
Držme se pevněji za ruce
A usmějme se na sebe
.
-Úsměv je klíčem k dobré náladě. Úsměvem si dáváme zdraví a radost. Co vám ještě pomáhá udržovat dobrou náladu?
(odpovědi dětí: laskavá slova, dobré zdraví.)
Do naší školky přišel dopis,
Je to hodně divné?!
Hádanka vám pomůže najít odpověď!
Zazvonil budík.
Čas volá všem:
Máma do dílny,
Táta do továrny
… (hodinky)
Otázky pro děti:
-Proč člověk vynalezl hodinky?
-Právě na tuto otázku se dnes společně pokusíme odpovědět. Pojďme se seznámit s novým pravidlem udržování zdraví „Dodržujte denní rutinu“.
-Jaký je denní režim?
-Proberme otázku, kde by mělo začít ráno?
-nabíjení;
-vodní procedury;
- silnice do školky.
Vychovatel: Je ráno všech tak organizované?
Četba básně L. Voronkové „Masha je zmatená“».
Žila jednou jedna dívka Máša.
Ráno vyšlo slunce a podívalo se z okna.
A Máša spí...

Proč přišla Máša pozdě do školky?
-Co jí můžete poradit?
-Jak se cítíte se svými věcmi?
-Co je to režim?
Vychovatel:
-Denní rutina je plán všech úkolů a akcí, které musíte během dne provést. Lidské tělo má jednu vlastnost, na kterou bychom neměli zapomínat. Snaží se dodržovat svůj vnitřní rozvrh a trpí, když je tento řád narušen. Například jste si hráli na dvoře a úplně zapomněli, že už je čas na oběd. Jak poznáte, že máte hlad, co budete cítit? ( Odpovědi dětí.)
-Vaše tělo dalo signál, že je čas na oběd. Je zvyklý přijímat potravu v určitou dobu.
Dynamická pauza

Vychovatel:
V naší rutině
Ráno je cvičení,
Vše bez výjimky
Vzpomeňme na cvičení.

Ahoj, ahoj, bratře Chasi
Tik-tak, Tik-tak!

(Děti si potřásají rukama doleva a doprava)
Podívejte se na nás rychle!
Tik-tak, Tik-tak
!
(Otočte jejich ruce dlaněmi k sobě, zamávejte dlaněmi k sobě a pak znovu švihněte rukama doleva a doprava)
Všichni kluci to chtějí vědět
Proč klepou hodiny?
?
(„Vyhrožujte“ ukazováčkem pravé ruky)
Tik-tak, Tik-tak!
Tik tak, tak
!
(Rytmicky tleskají rukama)
Vychovatel:- Jak poznáte, že jste unavení? ( Odpovědi dětí)
-Jak víš, že chceš spát? ( Odpovědi dětí)
-Jak víš, co chceš pít? ( Odpovědi dětí)
-Kluci, proč si myslíte, že potřebujeme hodinky? ( abys nepřišel pozdě, věz, kolik je hodin)
- Ano, máte pravdu, potřebujeme hodinky, abychom se mohli orientovat v čase, věděli, kdy vstávat, abychom nepřišli pozdě do školky na ranní cvičení, abychom věděli, kdy přijde oběd, čas na procházku a spát. Co je tedy režim?
(očekávané reakce dětí zároveň dělají věci).
-Ano, rutina je, když se během dne plní všechny úkoly podle času, např. jako ve školce. Máte čas jíst, učit se, chodit, spát a jít domů. Tento zahradnický režim znají i vaši rodiče a hodiny ukazují denní dobu.
-Kluci, proč si myslíte, že některé děti mají čas: jít na procházku s kamarády, učit se v kroužku, pomáhat v domácnosti a číst knihu. A ostatní mají jen sliby a stížnosti, že neměli čas, udělají to zítra. proč tomu tak je? co myslíš? ( nedodržujte denní rutinu)
Vychovatel b: Pokud nedodržujete správný denní režim, pokud porušujete svůj vnitřní režim, vaše tělo se bude zlobit a bude se s vámi hádat. Sednete si ke stolu k večeři, ale nemáte chuť. Všechno vypadá bez chuti. Chodíte spát později než obvykle a nemůžete usnout. Je čas vstát, ale oči máte přilepené, ruce a nohy neposlouchají, hlava se sklání k polštáři.
Závěr je tento: je nutné dodržovat správný denní režim – v určitou dobu spát, jíst, chodit ven, hrát si a učit se. Pak bude pro tělo snadné pracovat a vy se budete cítit zdravě a energicky.
Vychovatel: Toto tajemství je každodenní rutina. Režim vám pomůže být disciplinovaný, pomůže vám zlepšit vaše zdraví a dobře a efektivně dokončit svou práci a úkoly. Rutina je, když jsou všechny vaše úkoly jasně rozděleny v průběhu dne.
Vychovatel: A teď chci vědět, jestli dodržujete svůj denní režim.


Úkol „Umístit v pořadí“.
Chlapi jdou jeden po druhém k ​​tabuli a postupně rozkládají obrázky zobrazující děti, které se během dne věnují různým činnostem. Jak hra postupuje, pozornost je přitahována k tomu, že musíte chodit spát včas a vstávat včas, cvičit každý den ranní cvičení a jíst ve stejnou dobu. Na televizi se dlouho dívat nedá.
- Souhlasíte se mnou? ( je vysvětlen význam všech obrázků)
-Abyste byli bdělí a zdraví, musíte jít spát ve stejnou dobu.
-Víte, proč potřebujete jíst ve stejnou dobu?
-Představte si, že ve vás žije malý žaludek. Pokud ho budete krmit v různých časech, bude rozmarný a nemocný. Bude to bolet nejen jeho, ale i vás. Proto se musí naučit jíst současně, pak se s ním spřátelíte.
Nyní se setkáme s dalším přítelem, ale musíte hádat, kdo to je.
Jsem veselý umyvadlo
Šéf Umyvalnikov
A velitel žínek
kdo to je
… (Moidodyr) .
-Vy znáte Moidodyr?
Dnes poslal na adresu školky nejen dopis, ale i balíček.
"Dopis všem dětem o velmi důležité věci":
„Drahé, mé děti! píšu ti dopis. Žádám vás, abyste si často myli ruce a obličej. Nezáleží na tom, jaký druh vody: vařená, pramenitá, z řeky nebo ze studny, nebo jen déšť.
Musíte se umýt: ráno, večer a odpoledne.
Před každým jídlem, před spaním a po spánku!
Otřete houbou a žínkou,
Buďte trpěliví, žádný problém!
Inkoust i džem budou smyty mýdlem a vodou.
Drazí, mé děti! Opravdu, opravdu se tě ptám
Perte častěji, perte čistěji
Nesnesu špinavé lidi, špinavým lidem ruku nepodám
Nepůjdu je navštívit
Myju se velmi často
Rád bych k vám přišel
Ovšem s jednou podmínkou.
Dám ti úkol -
Udělejte si test
Pokud o všem rozhoduješ -
Počkejte, až mě navštívím.
-Co si o tom myslíš?
-Zvládneš to?
-Teď, kluci, nezívejte, já začnu a vy skončíte.
1. Pamatuj si pevně, že režim lidem... ( nutné) .
2. Jsme zvyklí objednávat, marně neležíme v posteli, ráno ano...( účtovat),
držíme naše... ( režimu) .
3. Zpevněte se, abyste mohli procvičovat svaly... ( tělesná výchova) .
4. Šaty, boty a bydlení by měly být co možná nejvíce ( čistič) .
5. Slunce, vzduch a (vždy nám pomozte voda) .
Výborně kluci! Na vše jste odpověděli správně a jednomyslně. Nyní zvedněte ruce, kdo cvičí ráno.
Wellness přestávka
- Trochu si odpočineme a pak začneme diskutovat dále.
- Ukažte své oblíbené cviky.
Nyní se podívejme, co máme v balíčku.( materiál nášivky)
Hromadná aplikace „Denní rutina“»
Děti jsou vyzvány, aby na papír ve tvaru hodin nalepily hotové podoby pohádkových postaviček a zvířátek vykonávajících různé rutinní úkoly.(spát, jíst, chodit, číst, hrát si, cvičit) na příslušné místo na hodinách.
Čas Režimové momenty
7.00-8.20 Ranní recepce, hry, ranní cvičení, komunikace
8.20-8.50 Příprava na snídani, snídaně
8.50-9.10 Hry a volná komunikace dětí
9.10-10.10 Organizované vzdělávací aktivity: vzdělávací situace (celková délka včetně přestávky)
10.10-12.30 Příprava na vycházku, vycházka (pozorování, hry, práce, experimentování, komunikace o zájmech), návrat z vycházky
12.30-12.50 Příprava na oběd, oběd
12.50-13.00 Temperační aktivity, relaxační cvičení před spaním
13.00-15.00 Příprava do postele, spánek
15.00-15.20 Postupné stoupání, vzduchové a vodní procedury
15.20-15.45 Příprava na odpolední čaj, odpolední čaj
15.45-16.35 Hry, volnočasové aktivity, kroužky, samostatné aktivity a komunikace na základě zájmů a voleb dětí
16.35-18.20 Příprava na procházku, procházka
do 19:00 Jdu domů

Režim je vybudován v přísném souladu s hygienickými a hygienickými požadavky. Zajišťuje různé společné rozvojové aktivity a komunikaci mezi předškoláky a učitelem, stejně jako samostatné aktivity založené na zájmech a možnostech dětí.

Celoročně, jednou týdně, by měly být organizovány přímé vzdělávací aktivity k tělesnému rozvoji dětí ve volné přírodě. V teplém období, za příznivých meteorologických podmínek, se pohybové aktivity organizují co nejvíce venku.

Organizovaná výchovně vzdělávací činnost s dětmi je realizována formou výchovně vývojových problémových-herních a praktických situací v souladu se vzdělávacími oblastmi a směry tělesného, ​​sociálně-personálního, kognitivně-řečového a umělecko-estetického rozvoje dětí. Vzdělávací situace mají převážně integrační, problémový charakter, znamenají kognitivní komunikaci, společné aktivity s učitelem a aktivní samostatnost dětí při řešení problémů (sociálních, komunikativních, výtvarných, motorických, ekologických, kreativních aj.), osobnost učitele - orientovaný přístup. Organizovaná výchovná činnost ve skupině seniorů je realizována v první polovině dne, maximálně dvě výchovné situace denně, každá v délce do 25 minut, s přestávkami 8-10 minut. Pokud je plánována pouze jedna situace, spojující více vzdělávacích oblastí ve společné téma a jeden děj, je třeba v ní vyzdvihnout dvě nebo tři logicky ukončené epizody, mezi nimi přestávku nebo tělovýchovné minuty. Například edukační situace na téma „Cestování kouzelnou zemí“ je logicky rozdělena do tří částí: „Setkání s čarodějem“ (řešení čarodějovy hádanky a výběr trasy), „Překonávání překážek“ (stavba přechodu, kreslení tajemná zvířata, nápaditá imitace), „Získávání ocenění“ (společná kompilace kouzelnického puzzle).



Maximální přípustné množství edukační zátěže v první polovině dne ve skupině seniorů nepřesahuje 45 minut. V polovině času určeného pro souvislou vzdělávací činnost se koná tělesná výchova.

V druhé polovině dne se konají volnočasové aktivity a kroužky, jsou organizovány podmínky pro různé samostatné hry, produktivní aktivity dle výběru dětí a důvěrnou osobní komunikaci mezi učitelkou a dětmi. Nepřetržitá doba práce s počítačem ve formě vzdělávacích her pro děti ve věku 5-6 let by neměla přesáhnout 10 minut. Po hodinách práce s počítačem děti procvičují zrak.

Učitel také plánuje čas na seznámení dětí s beletrií, diskusi o tom, co četly, a povídání o jejich oblíbených knihách. Vede a rozvíjí čtenářské zájmy dětí, rozvíjí aktivní monolog a souvislou řeč dětí.

V šestém roce života dítěte jsou svaly artikulačního aparátu dostatečně silné a děti jsou schopny správně vyslovovat všechny zvuky svého rodného jazyka. U některých dětí však i v tomto věku správná asimilace syčivých zvuků, zvuků [l], [r] teprve finišuje. S dětmi, které mají nedostatky ve zvukové výslovnosti, by měly být organizovány další hodiny, které v závislosti na povaze porušení vede buď učitel, nebo (v případě velké jazykové neřesti) logoped. Tyto hodiny (individuální nebo se skupinou 3-5 osob) jsou organizovány minimálně 2x týdně a jsou zaměřeny na rozvoj pohyblivosti artikulačního aparátu, fonematického vnímání, vytváření zvuků nebo jejich upevňování a uvádění do řeči.

Předmětově-rozvojové prostředí ve skupině seniorů poskytuje každému dítěti možnost vybrat si aktivity podle jeho zájmů a umožňuje mu komunikovat s vrstevníky nebo jednat individuálně.

Plnost předmětového vývojového prostředí zajišťuje diverzifikovaný vývoj dětí, shromažďování zkušeností ve hře, produktivních, kognitivně-výzkumných, komunikativních, pracovních, hudebních, výtvarných a pohybových činnostech. Organizace prostředí umožňuje dětem snadnou přeměnu prostoru v souladu s jejich zájmy (světelné zástěny, ploty, barevné šňůry). Hojně používaný je multifunkční materiál umožňující variabilitu použití s ​​přihlédnutím k nejrůznějším dětským plánům. Jedná se o různé části velkých podlahových stavebnic, všechny druhy trojrozměrných předmětů (krabice, polštáře na pohovky, speciálně vyrobené vycpané moduly), tyče, lana atd.

Učitel vytváří podmínky pro pestré herní činnosti, zaplňuje herní prostor nejrůznějšími hračkami, náhražkami, multifunkčním materiálem pro herní kreativitu, naučnými vzdělávacími, deskovými a tištěnými hrami a hlavolamy. Zohledňuje se genderová specifika – jsou poskytovány materiály splňující zájmy dívek a chlapců.

Vybavení hřiště je umístěno tak, aby racionálně využilo veškerý volný prostor skupinových místností, stejně jako promyslelo organizaci prostoru a umístění vybavení hřiště v areálu mateřské školy.

Velká pozornost je věnována vytváření podmínek pro samostatnou výrobní činnost - navrhování, kreslení, sochařství, aplikace, vytváření různých druhů řemesel, modelů z přírodních a odpadových materiálů. Všechny tyto typy dětských aktivit hrají důležitou roli ve vývoji předškoláka. K rozvoji produktivní kreativity dětí je nutné postarat se o výběr obrázků, obrázků různých řemesel a hraček, možnosti designu výrobků, vzory oblečení pro panenky, hotové výrobky šité nebo pletené dospělými, schémata znázorňující posloupnost práce pro tvorbu různých řemesel apod. Děti tak mají možnost získat nové nápady pro vaše produktivní činnosti a dále si osvojit schopnost samostatné práce podle vzoru nebo schématu.

Je třeba zajistit zákoutí samoty – klidné místo, kde se dítě může věnovat klidným činnostem a odpočinout si od aktivní komunikace.

VZDĚLÁVACÍ OBLAST „TĚLESNÁ VÝCHOVA“

Režim ve školce je pro všechny děti stejný. Pokud jste tedy doma zvyklí spát až do oběda, neukládat dítě do postele a jíst, kdy chcete, pak je třeba před nástupem do předškolního zařízení svůj domácí denní režim co nejvíce přiblížit režimu ve školce. To dítěti pomůže v adaptačním období.

Obvykle to tříleté děti snadno snášejí. V tomto věku jsou připraveni komunikovat se svými vrstevníky a ostatními dospělými a získávat nové znalosti. Když je dítě vychováváno doma, nedostává se mu potřebná sociální komunikace. Kromě toho v mateřské škole probíhají třídy s dítětem podle speciálního programu, který odpovídá jeho věkovým charakteristikám.

Ve skupině vrstevníků se dítě mnohem snadněji naučí komunikovat nebo získá sebeobslužné dovednosti pohledem na ostatní děti. A aby vaše dítě snášelo adaptační období ještě snáze, musíte ho do 2-3 měsíců na režim zvyknout. Je velmi obtížné udržet si doma pevný denní režim. A ve školce je postavena optimálně pro malého človíčka a přispívá k jeho fyziologickému i psychickému vývoji.

Režim v různých školkách se může lišit, ale jeho princip je všude stejný.

Přibližný denní režim ve školce

Jídlo a spánek zůstávají konstantní v denní rutině. Procházka závisí na povětrnostních podmínkách a ročním období. Pokud je špatné počasí, konají se v tuto dobu hry nebo aktivity. Některé školky mají i druhou snídani.

Chcete znát mikroklima vaší rodiny? Přihrávka a zjistit, zda je třeba něco změnit

Požadavky na denní režim v mateřské škole dle SanPiN

Děti mají zajištěno čtyři jídla denně v prostorách skupiny. Interval mezi jídly není delší než 4 hodiny. Více informací o dietě, dietě a jídelníčku viz.

Procházka je organizována 2x denně: v první polovině dne a po spánku, což je celkem 3 - 4 hodiny. Při teplotách pod -15°C a rychlosti větru nad 7 m/s se doba vycházky zkracuje.

Denní spánek pro děti od 3 do 7 let je 2 - 2,5 hodiny. Během spánku je přítomnost učitele v ložnici povinná. Před spaním se nedoporučuje provádět aktivní a emocionální hry a aktivity.

Samostatná aktivita dětí ve věku 3–7 let by měla trvat alespoň 3–4 hodiny denně. Patří sem příprava na vzdělávací činnost, osobní hygiena.

Všechny místnosti musí být denně větrány. Průběžné větrání se provádí nejméně 10 minut každých 1,5 hodiny v nepřítomnosti dětí, 30 minut před jejich příchodem z procházky nebo aktivity. V přítomnosti dětí je větrání přípustné pouze v teplé sezóně bez průvanu. Při větrání by teplota vzduchu neměla klesnout o více než 2-4°C.

Ložní prádlo se mění minimálně jednou týdně.

Už jste si vybrali Co dát miminku na Nový rok? Jak potěšit a překvapit své milované miminko? Novoroční rodinná dovolená je příležitostí dát vašemu dítěti jasné emoce ze společné zábavy. Nechte své dítě pamatovat si toto kouzlo a pohádku po celý život! Nejlepší novoroční pozdravy pro dítě - osobní interaktivní gratulace!

Jedna z recenzí od starostlivého dědečka: „Moje vnučka byla ještě velmi malá, když jsem jí koupil úplně první disk. Říct, že je to kouzelné, znamená neříkat nic! Mládě sedělo s otevřenou tlamou a věřilo, že to s ní opravdu mluví Santa Claus. Kupoval jsem ho každý rok a nikdy jsem toho nelitoval. Teď už samozřejmě vyrostla a je těžké ji překvapit Ježíškem... Děkujeme, že můžete svému miminku na Nový rok nadělit pohádku!“

Stáhněte si sérii jako novoroční dárek a uvidíte kolik štěstí bude mít vaše dítě při sledování pohádkové hry! Podívejte se na všechny neobvyklé možnosti novoročních pozdravů pro vaše dítě !

Organizace tříd

Pro harmonický vývoj dítěte je povinné zařadit do denního režimu podle SanPiN rozvojové aktivity, které následně slouží také.

Třídy v mateřské škole probíhají v hlavních oblastech:

  • hudební;
  • fyzický trénink;
  • aktivity na rozvoj jemné motoriky;
  • kurzy rozvoje řeči;
  • úvod do základních matematických znalostí.

Činnosti vyžadující zvýšenou kognitivní aktivitu a psychickou zátěž dětí se konají v první polovině dne a střídají se s hodinami tělesné výchovy a hudební výchovy, aby nedošlo k přetěžování dítěte.

Souvislá délka výchovné lekce u předškoláka nepřesahuje:

  • 10 minut pro děti 3 - 4 roky (mladší skupina);
  • 15 minut pro děti 4 - 5 let (střední skupina);
  • 20 minut pro děti 5 - 6 let (starší skupina);
  • 30 minut pro děti 6 - 7 let (přípravná skupina).

Denně se nekonají více než 3 lekce. Přestávky mezi lekcemi jsou minimálně 10 minut.

Kurzy fyzického rozvoje

Kurzy tělesného rozvoje probíhají minimálně 3x týdně. Jejich délka se pohybuje od 15 do 30 minut v závislosti na věkové skupině. V létě se takové aktivity doporučují provozovat venku.

Kromě tříd fyzického rozvoje se používají další formy fyzické aktivity: ranní cvičení, tělesná cvičení, hry v přírodě, v některých MŠ - pohybové kroužky, plavání atp.

Ranní recepce pro děti

Přijímání dětí by měli provádět vychovatelé a (nebo) zdravotníci. Zjištěné nemocné děti nebo děti s podezřením na onemocnění nejsou přijímány. Pokud dítě onemocní během dne, je izolováno od zdravých dětí (umístěno na lékařském pokoji) až do příjezdu rodičů nebo hospitalizace s informováním rodičů.



Líbil se vám článek? Sdílejte se svými přáteli!