Design v ml gr motiv příroda. Otevřená lekce designu ve druhé juniorské skupině

Obecní rozpočet školka vzdělávací instituce Centrum rozvoje dětí školka "Loď"

Zpracoval: učitel nejprve kvalifikační kategorie Vostrjaková E.N. Udomlya

Cílová:

Rozvíjet u dětí schopnost postavit jednoduchou podlahu: instalovat podpěry (přesně jeden proti druhému)

úkoly:

  1. Pěstujte touhu stavět budovy.
  2. Vzbudit v dětech zájem o aktivity s dřevěnými stavebnicemi.
  3. Rozvíjet schopnost pozorně naslouchat učiteli a odpovídat na položené otázky.
  4. Zlepšit konstruktivní dovednosti.

Materiály:

Obrázek brány mateřská školka, auta různé velikosti, schémata brány

Dávkovač: tři malé cihly, jedna dlouhá cihla, dvě vysoké tyče. Demo je stejné.

Fáze 1: motivační.

Cílem, který by si děti měly stanovit, je postavit brány pro auta.

Přehraje se animace písně "Píp píp" , auta přijíždějí za dětmi. Rozvíjejte emoční odezvu.

Děti vstupují do skupinové místnosti, vítají hosty a sedí na židlích vedle učitele.

Kluci, podívejte se, k naší skupině dnes přijelo hodně aut. Nejsou prázdné, ale naložené konstrukčními díly.

  • Povzbuďte děti k samostatnému myšlení, povzbuzujte děti pozitivními komentáři "Chytrá holka" - pro dívky, "Výborně" - pro kluky.

Fáze 2 na základě osobní zkušenost děti (dětský průzkum):

Pedagogický cíl: Aktivizovat osobní zkušenost dětí, jejich schopnost rozpoznávat a pojmenovávat konstrukční díly.

Cíl, kterého musí děti dosáhnout: Zapamatovat si a pojmenovat konstrukční díly.

vychovatel:

Podívejme se, jaké konstrukční díly jsou v našich autech.

co to je? (cihlový)

Co můžete postavit z cihel? (dům, cesta)

A když jsi šel ráno do školky, viděl jsi bránu. Jsou krásné a široké. (ukazuje bránu)

K čemu jsou podle vás brány? (vejdi, vyjdi)

Chcete se naučit stavět brány? (Ano)

Fáze 3 je hlavní.

Pedagogický cíl: Rozvinout u dětí schopnost postavit jednoduchou podlahu: instalovat podpěry (přesně jeden proti druhému) a opatrně na ně položte příčky. Rozvinout u dětí schopnost analyzovat ukázkovou stavbu.

Cíl, který si děti stanovily: Postavit bránu.

Učitel podává jednoduchá vysvětlení. Všechny detaily jsou různé, liší se od sebe buď tvarem, nebo barvou či velikostí.

  • Úvod a zkouška (zkoumání a identifikace smyslových znaků stavebních dílů)

Sledujte, jak stavím bránu (ukázat)

Podpěry postavím z cihel a postavím je takto naproti sobě. Hrazdu postavím i z malých cihel. Širokou stranou ji pokládám na podpěry.

  • Ukázka postupné výstavby bran.

Máme bránu?

Jaká auta podle vás projedou takovou bránou, malá nebo velká auta?

Chlapi. Těmito branami mohou projet malá auta.

Dívej se. Jak jsem nakreslil tuto bránu. (zobrazeno na diagramu)

Nyní si můžete postavit bránu sami.

Pojďme si to představit. Že jsme nasedli do aut a jeli na stavbu stavět brány. Ale než naše auta pojedou, musíme napumpovat pneumatiky. (Imitace) a nastartujte motory (Imitace).

  • V této fázi NOD uvolňuje svalové napětí.

Poznámka: Děti pracují u stolů.

Výborně, jakou krásnou bránu jsi vytvořil. Nyní vezměte auto a projeďte s ním vaší bránou. Stalo? (Odpovědi dětí).

Fáze 4: konsolidace získaných zkušeností na novém materiálu.

Pedagogický cíl: Upevnit zkušenosti získané dětmi pomocí nového materiálu.

Cíl pro děti: Postavit velkou bránu.

Kluci, taky jsem vám přinesl velká auta. Řekni mi, může tohle auto projet tvou bránou? (Děti se snaží).

Učitel otevře obrazovku a ukáže velkou bránu.

Podívejte se, jak jsem to postavil. Tato brána má podpěru, příčku a postavíme ji z dalších stavebních dílů. Podpěry jsou z tyčí, příčka je z dlouhých cihel.

Navrhuji, abyste postavili stejné brány velká auta. Přijďte, vezměte velká auta a postavte pro ně velké brány.

  • V této fázi jsou činnosti dětí samostatnými činnostmi.

Projela vaše auta bránou? Dostal jsi stejnou bránu jako já?

  • V této fázi GCD porovná vaši konstrukci s modelem.

Fáze 5 – finále:

Pedagogický cíl: Zaměřit se na zobecnění získaných zkušeností a jejich uplatnění ve hře.

Cílem, který si děti stanovily, je hrát si s auty hned a zítra postavit brány pro další auta.

Kluci, řekněte mi, co jste dnes postavili? (Odpovědi dětí). Bavilo vás stavět? (Ano).

Výborně, jak krásnou a odolnou bránu jste vytvořili. Zítra si s vámi ještě zahrajeme, určitě postavíme další brány pro další auta. Nyní pozvěme auta, aby zůstala v naší skupině a vy si s nimi můžete hrát. (Děti souhlasí).

Spustí se animace a děti si hrají s budovami.

Cílová: Formace mladších dětí předškolním věku společensky významné mravní vlastnosti.

úkoly: Zopakujte si látku o přípravě divokých zvířat na zimu, rozvíjejte dětskou řeč, opakujte básničku o sněhových vločkách, rozvíjejte u dětí schopnost reagovat, rozvíjejte schopnost práce se stavebnicí, zopakujte si znalosti o základních barvách a detailech stavebnice, rozvíjejte schopnost najít část z popisu.

Zařízení: Medvídek, obálka s dopisem, velký konstruktér, šátek, zvukové nahrávky manželů Železnovových „Autobus“ a „Medvěd tančí“.

Průběh lekce

Kluci, dnes jsem přišel do práce velmi brzy a hlídač mi dal tento dopis. Přečetl jsem si to a uvědomil jsem si, že bez vaší pomoci bych to nezvládl. Chcete, abych vám to přečetl?

"Drazí kluci. Mishka-Toptyzhka vám píše. Jsem ještě hodně malý a nechápu, co se kolem mě děje. Venku se velmi ochladilo. Veverka říká, že zima brzy přijde. Sušila houby, lesní plody a zásobila se ořechy. Zajíček si převlékl šedý kožíšek za bílý. Ale nevím, jak se připravit na zimu, z nějakého důvodu chci vždy spát. Pomozte mi, prosím!"

Kluci, od koho je ten dopis? O čem nám píše Mishka - Toptyzhka? Proč si myslíš, že teď chce pořád spát? Co dělají medvědi v zimě? kde spí? A Mishki-Toptyzhka nemá doupě! Myslím, že bychom měli rychle nasednout do našeho kouzelného autobusu a jít pomoci Mishce postavit doupě. Souhlasíš?

Děti se otáčejí kolem židlí, učitel-řidič provádí pohyby na hudbu Zheleznovs „Bus“.

Tady jsme v lese, vystupte z autobusu. Kluci, nevidím Mishku. Podívejte se doprava, podívejte se doleva. Vidíš? Jak ho najdeme v lese? (Děti nabízejí možnosti). Zatančeme si jeho oblíbený tanec, uslyší a přijďte k nám!

Zheleznovs „Medvěd tančí“

A přichází Mishka.

"Ahoj hoši! Děkuji, že jste přišli! Teď mi pomůžeš a všechno mi řekneš! Proč veverka sušila houby a bobule? Proč si zajíček vyměnil kožich? Jak se mám připravit na zimu? Mám si taky vyměnit kožich? (Ne, medvědi v zimě spí!) Kde mám spát? Ale já nemám doupě..."

Kluci, postavíme pro Mishku pelíšek! Z čeho ho můžeme vyrobit?

Kterou stavebnici je pro nás výhodnější vzít, abychom stavěli rychleji: velkou nebo malou?

Učitel dá každému dítěti za úkol, jakou stavebnici si má přinést. Například: "Zhenyo, přines velkou červenou kostku." Děti si pod vedením učitele společně budují „brloh“. Učitel požádá o uspořádání dílů v určitém pořadí, seřazení podle tvaru, barvy a zeptá se, z čeho lze vyrobit střechu (šátek). Položí Mishku do pelíšku a horní část pelíšku zakryjí šátkem. Chlapi, aby byla Mishka teplejší, musíme teď zasypat doupě sněhem. Začali jsme se učit básničku o sněhových vločkách, řekněme to, postav se kolem pelíšku, opakuj po mně!

Sněhová koule tiše padá na mýtinu, na louku,

Sněhové vločky a bílé chmýří se točí,

Letěli, spěchali a lehli si pod strom,

Sněhové vločky a bílé chmýří tiše spí.

Děti recitují sborově báseň a provádějí pohyby odpovídající textu.

Naše sněhové vločky pokryly celou zemi sněhovou peřinou. Mishka bude v pelíšku teplo a nebude se bát žádného mrazu. Je čas, abychom se vrátili do školky. Sedněte si v autobuse potichu, abyste nevzbudili Mishku. Hudbu si potichu zapnu taky. Připraveni? Jít!

Jsme tu zase ve školce! kam jsme šli? Co jsme dělali v lese? Čím jsme zasypali doupě? A mám pro vás malé překvapení! Zatímco jsi nastupoval do autobusu, vyfotil jsem Mishku spící v našem pelíšku. A chci vám to všem dát jako suvenýr. Můžete doma vyprávět, jak jste pomohli Mishce připravit se na zimu, a vybarvit jeho fotku (černobílá kresba).

Učitelka rozdá každému dítěti kresbu medvěda spícího v doupěti, který čte báseň I. Tokmakové:

„Jako je sníh na kopci a sníh pod kopcem,

Na stromě je sníh a pod stromem sníh.

A medvěd spí pod sněhem. Ticho ticho. Buď zticha! »

Název: Shrnutí lekce o stavbě s dětmi druhé juniorské skupiny „Doupě pro medvěda“
Nominace: Mateřská škola Lekce, GCD / herní aktivity

Autor: Rybchenko Světlana Rudolfovna
Pozice: učitel
Místo výkonu práce: Městský vzdělávací ústav "Základní" škola-školkač. 109 „Malá kniha“
Místo: Vologda

Marina Sacharová
Shrnutí lekce designu pro juniorskou skupinu 2 „Dům pro zajíčka“

Obsah programu: Seznamte děti s různými stavebními materiály. Naučte se rozlišovat a pojmenovávat takové stavební části jako cihla, provádět komplexní návrh, „uzavírat“ prostor, analyzovat budovu.

Přípravné práce.Čtení pohádky „Tři prasátka“ od Mikhalkova S.V.

Materiály a vybavení. Sada stavebnic pro každé dítě; kniha "Tři prasátka" od S. V. Mikhalkova, ilustrace k pohádce "Tři prasátka"; hračka: zajíc

Průběh lekce

Učitel nabízí hádat, kdo přišel k dětem na hodinu:

Dlouhé uši

Malý ocas.

Šikovně skáče

Miluje mrkev.

Děti: Zajíc

vychovatel. Správně, dobře. S knihou "Tři prasátka" se objeví hračka.

vychovatel. Přišel k nám na návštěvu malý zajíček Luchik. Dobré odpoledne, Luchiku, jakou knihu jsi nám přinesl?

Paprsek. Ahoj kluci (přijde ke každému dítěti a řekne ahoj, přinesl jsem svou oblíbenou pohádku „Tři prasátka“.

Učitel se dětí zeptá, zda znají takovou pohádku, a požádá je, aby se podívaly na ilustrace k ní.

Otázky: 1. Vyjmenujte hlavní postavy pohádky

2. Jaký materiál použila selata na stavbu domků?

3. Čí dům byl nejsilnější? Z čeho byl postaven?

4. Kde žijí selata, co je obklopuje? (Les)

Paprsek. Kluci, já taky bydlím v lese. Představme si, že jdeme lesem.

Tělesná výchova minuta.

Šli jsme a chodili a chodili a našli jsme borůvku vlevo,

Sedli jsme si, najedli se a šli znovu.

Šli jsme a chodili a chodili, našli jsme houbu vpravo,

Učitel se Luchika ptá, jestli by si nechtěl postavit dům tak silný jako Naf-Naf.

Paprsek. Ano, opravdu bych chtěl. Bylo by skvělé se naučit, jak si ho postavit.

vychovatel. Kluci, můžeme pomoci Luchikovi? - Ano. Ukážu vám, jak postavit různé domy. K tomu potřebujeme konstrukční materiál. Podívejte se, co máte na stole. Jak se tyto položky nazývají? (zobrazení cihel, odpovědi dětí). Tady se podívej na domy, které jsem postavil.

Na učitelském stole jsou dva domy navržené různými způsoby:

Instalace cihel vodorovně na úzké dlouhé straně těsně k sobě na čtyřech stranách (stěny) a pokrytí horní části cihlami (střecha);

Instalace cihel svisle na úzké krátké straně blízko sebe, „uzavření“ prostoru. A strop je pokryt cihlami (střecha).

Děti si samy postaví dům. Učitel sleduje práci všech a pomáhá těm, kteří se nenaučili stavět dům.

Na konci lekce s dětmi prozkoumejte všechny domy, nabídněte jim pojmenování barev postavených domů a věnujte pozornost jejich velikosti.

Artikulační gymnastika. Paprsek navrhuje foukat na domy jako vlk v pohádce, aby otestoval jejich sílu.

vychovatel. Výborně chlapci! Nyní si Luchik bude moci vybudovat silný a spolehlivý domov.

Paprsek. Díky kluci, moc jste mi pomohli.

Ray se loučí s kluky.

Ljudmila Kolchedantseva
Abstrakt přímo vzdělávací aktivity o designu ve 2 mladší skupina"Žebřík"

cílová: Vývoj designové schopnosti.

Úkoly:

Vzdělávací:

1. Vzdělávejte děti jednoduché techniky design: díly položte na sebe, přiložte k sobě.

2. Pokračujte v seznamování dětí s pojmy dlouhý – krátký, široký – úzký a používejte tato slova v řeči.

3. Rozvíjejte u dětí schopnost správně pojmenovávat části návrhář: cihla, kostka.

4. Upevnit znalosti o barvách.

Vývojový:

1. Rozvíjet zájem o design, myšlení, jemné motorické dovednosti ruce

2. Rozvíjet schopnost naslouchat a rozumět dospělému.

3. Rozvíjet řeč sdělení: schopnost odpovědět na otázku, doprovázet jednání řečí).

Vzdělávací:

1. Podporujte nezávislost, schopnost reagovat a touhu pomáhat.

Materiály:

1. Demo: domeček, hračka myši, konstruktér.

2. Dávkovač: kostky, kostky, hračky na hraní s budovami.

Přípravné práce:

1. Hry s návrhář.

2. Čtení ruštiny lidová pohádka "Teremok", prohlížení ilustrací k pohádce, multimediální obrázky s obrázek domů s žebříky.

Integrace vzdělávací oblasti:

Sociálně komunikativní, řečová, umělecké a estetické, kognitivní, fyzické.

Metody: verbální, vizuální, herní, problémová metoda učení.

Hýbat se přímo vzdělávacíčinnosti:

Děti sedí volně před učitelem.

Vychovatel: Pojďte, chlapi, nechte naše ruce a nohy pozdravit.

Děti (společně s učitelem):

Ahoj, ruce, tlesk-tlesk-tlesk,

Ahoj, nohy, top top-top,

Ahoj, tváře, facka-pleska-pleska,

Ahoj houbičky,

Ahoj děti, ahoj!

Děti se posadí na židle. Na stole pokrytém zelenou látkou stojí malý domeček.

Vychovatel: Na poli je teremok, teremok,

Není nízký, není vysoký, není vysoký,

Jako myš běžící přes pole, pole,

Zastavil a zaklepal:

"Ťuk-ťuk-ťuk, kdo bydlíš v domku,

Kdo žije na nízkém místě?

Nikdo neodpověděl na myš. Myška se rozhodla žít v domku, ale neví, jak se do něj dostat. Dveře jsou vysoké, myš k nim nemůže skočit.

Vychovatel: Co máme dělat, lidi?

Očekávané odpovědi dětí

(pokud je to pro děti obtížné, ukažte obrázky věžičky, kde je žebříky).

Co v našem domečku chybí, aby myš mohla vylézt na verandu a vejít do domečku? (žebříky) .

Vychovatel:

Pojďme, chlapi, pomoci myši a postavit pro ni žebřík.

Sašo, přines mi prosím cihlu. (chlapec přináší cihlu).

Co přinesl Saša? (cihlový). jakou má barvu? (děti pojmenují barvu). Cihlu položíme na širokou stranu.

Polino, přines mi další cihlu. Polino, co jsi mi přinesla? (cihlový). jakou má barvu? Na první cihlu přiložíme další cihlu.

Na kterou stranu jsem to dal? (široký).

Kluci, povedlo se žebřík? (Ne). Tak co bychom měli dělat? (Poslouchám návrhy dětí). Pokud to děti považují za obtížné, navrhuji, aby viděli, co se stane, když vezmu další cihlu a položím ji na první cihlu.

A teď to fungovalo žebřík? (Ano).Pojďme se podívat, jestli to myš dokáže vylézt (myš jde nahoru žebříku a vstupuje do malého zámečku) .

Kluci, myška vám říká Díky moc za Vaši pomoc.

Z čeho, chlapi, jsme stavěli? žebřík(z cihel).

Kolik cihel jsme vzali? (tři).

Na kterou stranu by měly být cihly umístěny? (široký).

Co myslíte, je možné mít stejný? žebřík stavět z kostek? (Ano). Navrhuji postavit jedno z dětí žebřík z kostek. Porovnejte s dětmi žebříky na výšku, to zjišťujeme žebřík z kostek nahoře než z cihel.

Probíhá fyzické sezení.

1, 2, 3, 4, 5 - dívky šly na procházku (dívky vstávají ze židlí a jdou se projít, zní hudba,

1, 2, 3, 4, 5, - zase se schovali v domě (běh do židlí).

Totéž se děje s chlapci. (2krát každý).

Vychovatel: A teď si, moji dobří stavitelé, můžete sednout ke stolům a stavět žebřík se schůdky z cihel nebo kostek, podle toho, co chcete, a pak si hrajte s kamarády - hračkami.

Samostatná práce dětí. (individuální práce s dětmi, které potřebují pomoc).

Hraní s budovami s hračkami.

umístěné směrem k silnici);
  • zajistit schopnost stavět budovy pro různé účely;
  • přispět formace schopnost analyzovat vaši stavbu;
  • zajistit znalosti o stavebních profesích;
  • podporovat rozvoj nápaditého myšlení, představivosti, iniciativy.
  • Materiál: obrázky různých staveb podle počtu dětí, stavebnice, modely stromů, hračky, ilustrace k tématu, písnička „Každý na světě potřebuje domov“ z filmu „Tři prasátka“.

    Průběh lekce

    1. Slovo učitele. Učitel nabízí poslech pohádky.

    – Děti, chci vám vyprávět pohádku o cihlovém čaroději.

    Cihly byly přivezeny na stavbu a vyloženy vedle základů. Cihly zašustily nelibostí. - Žádný respekt k nám! - pomysleli si s odporem. "Kdyby nás úhledně nesložili, jinak by nás vyhodili do beztvaré cihlové hory a mnoho z nás by dokonce rozlámali na boky." Ale my jsme stavební materiál, ze kterého jdou postavit budovu!

    Najednou cihly uviděly, jak k nim míří vysoký muž, silný muž ve stavebních kombinézách. Podíval se na nedbale naložený stavební materiál a zavrtěl hlavou:

    "Ano, cihly, postavili vás špatně," řekl mistr, "ale nebojte se: nebudete dlouho ležet jako beztvará hora, brzy se stanete hladkou pevnou zdí domu."

    "Pravděpodobně je to čaroděj," pomyslely si cihly s nadějí. – Proměňte hromadu cihel v nový dům- to dokáže jen čaroděj!

    2. Rozhovor s dětmi.

    • Děti, řekněte mi, kdo přistoupil ke stavebním materiálům? Kdo dokáže proměnit hromadu cihel v nový domov?
    • A jaké profese budou vyžadovány pro stavbu domu?
    • kdo je architekt? (Správně, je to člověk, který vymyslí a vypracuje projekt domu nebo ulice.) ? Kde začíná stavba domu?(Stavba domu začíná kresbou vytvořenou architektem.)
    • Jaké by měly být budovy? (krásný, odolný, stabilní).
    • Staňme se dnes staviteli a postavme městskou ulici, krásné budovy podle výkresu z částí stavebních hmot.
    • Jaké budovy je podle vás potřeba postavit, aby se obyvatelé naší ulice cítili pohodlně? Proč stavíme divadlo, školu? A tak dále.
    • Než se ale pustíme do stavby, uděláme návrh naší ulice.

    3. Navrhneme ulici.

    Učitel a děti navrhují ulici. – Musíme postavit ulici, aby byla útulná.

    Zkouška ilustrací k tématu. Upozorněte děti na to, že mezi budovami je vzdálenost, aby mohli lidé a auta projíždět.

    Každá ulice má svůj název. Na jakých ulicích bydlíš? Jak bychom měli říkat ulici?(Děti vymyslí název ulice.)

    Rozdejte s dětmi, kdo co postaví (ilustrace různých budov). Upozorněte děti na posloupnost budov na ulici (kde bude škola stát nebo na které straně je obchod od obytné budovy).

    Na začátek cesty podél horního okraje listu umístíme kino, na konec cesty podél spodní okraj listu domluvíme poštu. Podél silnice po pravé (levé) straně kina lokalizujeme obytný dům. Po pravé straně silnice za obytným domem dolů postavíme nemocnici, naproti nemocnici lékárnu. Po pravé straně silnice za nemocnicí stavíme obytný dům, po levé straně silnice za lékárnou stavíme obytný dům. Po obytném domě po pravé straně silnice stavíme školu, vlevo je mateřská škola. Po školce stavíme jeden bytový dům a po škole 2 bytové domy. (Na které straně silnice postavíte svůj dům?) Jaká budova nám zbyla? Kde postavíme prodejnu?

    -Než začneme stavět, budeme si s vámi hrát.

    4. Tělesná výchova minut.

    Dostali jsme dárky.
    Cihly, tyče a oblouky
    Z krabice bereme
    Stavíme krásný dům.

    (Děti předstírají, že vyndávají předměty z krabice.)

    Stavíme rychle, stavíme brzy
    Žádný cement, žádná malta.
    Dům okapy, komín a střecha.

    (Děti si dřepnou a postupně se narovnají, jako by rukama kladly cihly.)

    5. Uliční výstavba.

    Děti nakreslí své budovy a začnou stavět. Hraje píseň „Každý na světě potřebuje domov“ z filmu „Tři prasátka“. Poté děti analyzují své budovy. Doplněno o modely stromů.

    6. Shrnutí lekce.

    - Jak krásná ulice se z tebe stala. Dnes jste byli architekty i staviteli, ale chcete být pedagogy? Vyměňte si své nákresy se svým sousedem a vzájemně analyzujte své konstrukce.

    Ulice je postavena!
    U brány čekají hračkáři.
    Pojď, želvo!
    Krokodýl a Cheburashka,
    A petržel a matrjoška,
    A kočka na hraní!
    Radujte se, hračky, zvířata,
    Otevřená okna, dveře,
    Začněte kolaudační párty
    Zpívejte, skákejte, hrajte!

    Děti mají možnost hrát si s ulicí.



    Líbil se vám článek? Sdílej se svými přáteli!