Poznámky k hodinám pracovních činností. Shrnutí lekce o pracovní výchově v mladší skupině mateřské školy

MOSKVA ODBOR ŠKOLSTVÍ

GBOU SPO PK č. 13 IM. S.Ya. MARŠÁKA

Abstraktní

provádění pracovní činnost

(věková skupina)

Druh práce ________________

(domácí práce, sebeobsluha, manuální práce, práce v přírodě)

na téma: ""

MŠ GBOU (kompenzační nebo kombinovaný typ, pokud existuje)

Vede:

Skupina studentů ___

(celé jméno)

Kontrolováno učitelem:

Marachinskaya N.A.

Stupeň .

Hodnocení pro psaní poznámek

Stupeň .

Datum: (den, měsíc, rok)

Cíl:

úkoly:

Vzdělávací cíle:

Vývojové úkoly:

Vzdělávací úkoly:

Zařízení:

Demonstrační materiál -

letáky –

Typ dětské práce:(pište podle potřeby) (nepoužívejte samoobsluhu!)

Práce v přírodě

Domácí práce

Manuální a umělecké dílo

Forma organizace pracovní činnosti:(napiš podle potřeby)

- společná práce

- společná práce

- kolektivní práce

Postup prací

I Úvodní část ( min.)

– motivace k práci, oblékání zástěry a vyhrnutí rukávů

vychovatel:

vychovatel:

II Hlavní část ( min.)

diskuse s dětmi o formě organizace pracovní činnosti (ukázka pracovních operací, rozdělení povinností, rozdělení zařízení, diskuse o náplni každé pracovní operace v souladu s vybranou pracovní operací, diskuse o kritériích kvality výkonu práce) (výsledek práce), vedení a průběžná kontrola učitelem)



vychovatel:

vychovatel:

III Závěrečná část (min.)

závěrečná kontrola, diferencované hodnocení (kromě mladší věkové skupiny), úklid pracoviště, sundání zástěry, mytí rukou

vychovatel:

vychovatel:

UKÁZKA Přehled pracovních činností v mladší věkové skupině

Cíl: učit děti vykonávat pracovní úkoly, o které se musí starat pokojové rostliny.

úkoly:

Vzdělávací cíle:

1. poskytnout znalosti o významu vody (množství vody závisí na velikosti květináče) a světla (prach na listech zpomaluje světlo) v životě pokojových rostlin;

2.představit konev, pravidla zalévání květin, utírání prachu z listů květiny.

Vývojové úkoly:

1.rozvíjet pozornost a dialogickou řeč;

2.rozvíjet dovednosti v péči o rostliny (zalévání, prášení).

Vzdělávací úkoly:

1. pěstovat touhu starat se o pokojové rostliny;

2. naučit vidět krásu rostlin a jejich estetický přínos pro skupinu.

Zařízení:

Zástěry dle počtu dětí, dvě umyvadla, hadry a konve dle počtu dětí, dvě sklenice, pokojové květiny.

Úvodní část:

Pedagog: Kluci, všichni rádi pijete, rostliny také žijí a potřebují vodu. K tomu je potřeba je zalévat, aby neuvadly a nevyschly. Zde jsou dvě stejné rostliny - fikus. Vidíte, jak se od sebe liší? (fíkus, který roste v pravém květináči, má sušené listy, zatímco druhý fíkus má čerstvé, zelené listy).

Pedagog: Přesně tak, chlapi, náš fíkus je nemocný. Proč jsou listy fíkusu suché? (rostlina nebyla dlouho zalévána)

Pedagog: Anyo, pojď a zalévej fíkus (dítě zalévá, rozlévá vodu na parapet)

Pedagog: Kluci, zalévá Anya květinu správně? Dovolte mi, abych vás všechny naučil, jak to udělat správně.

Hlavní část:

I úkol.

Na okraji květináče se přidrží sklenice s vodou a pomalým nakláněním sklenice zaléváme rostlinu ze tří stran. Proč si myslíte, že je nutné zalévat rostlinu ne z jedné strany, ale ze tří stran? (aby se voda dostala do celé půdy v květináči)

II zadání.

Pedagog: Kluci, před vámi je květina velká velikost roste ve velkém květináči a květ malá velikost- v malém hrnci. Na jakou rostlinu jsem podle vás připravil sklenici naplněnou až po okraj vodou? (Pro velká květina). Správně, to znamená sklenici s ne velký počet Pro kterou rostlinu jsme připravovali vodu? (pro rostlinu v malém květináči). Zalévejte opatrně a jak jsem vás naučila (sklenici u okraje květináče nakloňte, zalévejte ze tří stran) obě naše rostlinky. Víte, stále máme nějaké květiny, které ještě nebyly zalévány. Zaléváme je z konve. Podívejte se, jak je zajímavá - má dlouhý nos s dírami na konci. Voda z nich teče jako déšť (ukáže učitelka při zalévání květiny). Konev má také pohodlné madlo. Komu se chce zalévat konví zbylé květiny na parapetech? Musíš to zalévat tak, jak jsem tě to naučil. Kdo si vzpomene, jak zalévat květiny? (nakloňte konev u okraje květináče, zalévejte ze tří stran).

Pedagog: Jací jste všichni skvělí kamarádi, jak dobře zaléváte naše květiny. Nyní naše rostliny neonemocní, protože víme, jak je zalévat. Chlapi, po zalévání květin nezapomeňte naplnit konev vodou tak, aby příště voda byla připravena na zavlažování a měla čas se usadit. Vezměte všechny konve a načerpejte vodu z kohoutku, nezapomeňte si vyhrnout rukávy.

III zadání.

Pedagog: Sašo, pojď se mnou a přejeď prstem po celé ploše prostěradla. Proč se tvůj a můj prst ušpinil? (listy květů jsou špinavé, zaprášené). Chlapi, víte, pro květiny je velmi těžké zahřát se na slunci, pokud jsou jejich listy pokryté prachem. Všechny květiny otřeme vlhkými hadříky. Podívejte se, jak to udělám. Nejprve si vyhrnu rukávy, ponořím hadřík do vody a velmi silně vyždímám. Na levou dlaň jsem si dal květinový list a pravá ruka Začínám otírat list od samotného stonku až po konec listu. Otřu opatrně, abych nepoškodil list. Otřeme všichni prach z listů našich květin.

Pedagog: Podívejte, voda v umyvadle, ve kterém jsme máchali hadry, se změnila. Jak se liší od vody v umyvadle, kterou jsem právě nabral z kohoutku? (voda v naší nádrži je špinavá). Pedagog: Správně, kde je nyní prach, který jsme smyli z listů květin? (plave v umyvadle a naše květiny jsou čisté).

Závěrečná část:

Pedagog: Proč jsme utírali prach z listů? (čisté listy lépe přijímají světlo ze slunce, květiny se snáze zahřejí).

Vychovatel: Jaký jsi skvělý člověk, jak skvěle jsi pomohl našim květinám: zaléval jsi je, utíral prach z listů. Nyní budou všechny květiny zdravé a silné. A v naší skupině bude ještě krásnější ze světlé zeleně pokojových květin.

UKÁZKA Přehled pracovních činností ve střední věkové skupině

na téma: „Péče o pokojové rostliny“

Cíl: naučit se provádět několik pracovní úkoly při organizaci společné práce.

úkoly:

Vzdělávací cíle:

1.poskytnout znalosti o závislosti rostlin na teple, vodě, kypření půdy;

2. dát znalosti o různé možnosti stírání prachu z listů rostlin v závislosti na povrchu listu.

Vývojové úkoly:

1.rozvíjet pozornost a dialogickou řeč;

2. rozvíjet dovednosti při kypření půdy a utírání prachu z listů různými způsoby, zalévání rostlin v závislosti na typu kořenů květin.

Vzdělávací úkoly:

1.vyvinout zájem o rostliny a touhu o ně pečovat;

2. pěstovat smysl pro krásu ve vztahu k pokojovým rostlinám.

Zařízení:

Zástěry, konve, páračky, hadry, stříkačky, kartáče dle počtu dětí.

Úvodní část:

Pedagog: Kluci, podívejte, mám v rukou dvě cibule. Jak se od sebe liší? (v pravé ruce je cibule shnilá)

Pedagog: Proč jedna z žárovek shnila? Na jakém místě byla držena, suchá nebo mokrá? (na vlhkém místě)

Vychovatel: Pozor, cibule ležela na vlhkém, vlhkém místě, takže shnila. Některé naše květiny mají také cibule a hlízy (Guzmania). Myslíte, že je možné zalévat tyto rostliny tak, aby se voda dostala do půdy blízko povrchu květináče? (ne, tyto rostliny mají cibule, stejně jako cibule. Rostliny budou hnít.)

Pedagog: Takže rostliny, které mají cibulky a hlízy, je třeba zalévat jinak. Do pánve je třeba nalít vodu.

Hlavní část:

I úkol.

Kdo mi chce pomoci zalévat mou guzmánii? Jak mám správně zalévat? (nakloňte konev k okraji podnosu)

II zadání.

Pedagog: Podívejte se z okna, jaké roční období je venku? (podzim) Jsou na stromech a keřích květiny? (ne) Proč? (venku je zima) Kvete naše guzmánie? (ano) Proč? (ve skupině je teplo)

Pedagog: Kdo mi může říct, co je nutné, aby rostlina kvetla? (potřebuje teplo) Správně, myslíte si, že množství vody, které jsme vždy nasbírali na guzmánii, bude rostlině stačit? Koneckonců, dostala velký krásná květina? (vody je málo, rostlinu je potřeba zalít velkým množstvím vody).

Pedagog: To je pravda, pokud rostlina kvete nebo kvetou nové listy, potřebuje více vody než vždy. Rostlina se totiž zvětšila, což znamená, že předchozí množství vody jí nebude stačit.

III zadání.

Pedagog: Děti, jaké výhody podle vás přinášejí žížaly v přírodě? (lezou pod zem, uvolňují zem). Žijí tito červi v našich květináčích? (Žádný). Kdo může kypřít půdu našim květinám? (Lidé).

Pedagog: Porovnejme, do země které květiny rychleji prosákne voda z konve? Mám rostlinu s kyprou půdou a ne sypkou (učitelka zalévá oba květináče ze dvou konví současně).

Pedagog: Kdo byl všímavý, která květina dostávala vlhkost rychleji? (voda prošla zemí rychleji v blízkosti květiny, ve které jste uvolnili půdu)

Pedagog: Proč potřebujete kypřít půdu? (aby se voda rychleji dostala ke kořenům květiny)

Pedagog: Nyní vám ukážu, jak správně kypřít půdu květináč. Musíte vzít rozrývač (hůl s barevnou značkou ve spodní části) do pravé ruky jako jídelní vidličku ( ukazováček výše). Spusťte hůl na barevnou značku v zemi poblíž kmene rostliny. Pomalé a opatrnými pohyby uvolněte půdu od kmene rostliny k okraji květináče, abyste nepoškodili kořeny. Rozrývač nezvedejte vysoko, abyste nerozházeli půdu z květináče.

Pedagog: Kdo je z nás nejpozornější, řekněte mi, odkud kypřít půdu? (od kmene rostliny po okraj květináče)

Pedagog: Proč má trhač na konci barevnou značku? (hůl nelze zapustit do země hlouběji než je značka, protože by se mohly poškodit kořeny)

Pedagog: Kdo chce kypřít půdu ve zbytku našich květináčů? (děti začnou pod vedením učitelky kypřít půdu v ​​květináčích)

IV pořadí.

Pedagog: Rostliny jsme zalili, uvolnili jim půdu, co jsme s vámi ještě neudělali? (nestíral prach z listů)

Pedagog: Správně, proč potřebuješ utírat prach z listů květin? (aby se světlo lépe dostalo k rostlinám)

Pedagog: Podívej, před tebou je chřest. Dá se otřít vlhkým hadříkem? (Žádný)

Pedagog: Chřest je potřeba stříkat rozprašovačem, protože jeho listy jsou zmenšené. Podívejte se, jak to dělám.

Pedagog: To je begonie, je možné ji otřít hadříkem, jako sansevieria? (Žádný)

Pedagog: Begonie a další květiny, jejichž listy jsou pokryty malými chloupky, musíte otřít vlhkým kartáčem. Podívejte se, jak to dělám.

Pedagog: Nyní mi dovolte hrát hru „Jak utírat prach?“. Ukážu rostlinu a vy si vyberete ze zařízení, které můžete použít k utírání prachu.

Po hře začnou děti utírat prach z listů skupinových rostlin.

Závěrečná část:

Pedagog: Jací jste skvělí kamarádi. Jak jsme dnes pomohli našim květinám? co jsme udělali? (zalili jsme květiny s cibulkami a hlízami, kypřili půdu, otřeli listy od prachu).

Pedagog: Proč jsme to udělali? (aby se květiny cítily lépe, neonemocněly, ozdobte naši skupinu svými jasnými květinami a čerstvou zelení).

UKÁZKA Přehled pracovních činností ve starší věkové skupině

(nebo v předškolní družině)

na téma: „Péče o pokojové rostliny“

Cíl: naučit se, jak při organizování provádět řadu pracovních úkolů kolektivní práce.

úkoly:

Vzdělávací cíle:

1. systematizovat poznatky o potřebách rostlin na vlhkost, světlo a teplotu;

2. upevnit dovednosti v péči o rostliny (zalévání, kypření půdy, otírání listů jiný povrch z prachu);

3. naučit, jak hospodárně trávit čas během procesu zavlažování;

4.učit správné pořadí mytí palet.

Vývojové úkoly:

1. rozvíjet pozornost, logické myšlení:

2. rozvíjet organizační schopnosti (rozdělení odpovědnosti, příprava techniky, úklid pracoviště).

Vzdělávací úkoly:

1. podporovat smysl pro kolektivismus, vzájemnou pomoc a odpovědnost v pracovním procesu;

2. pěstovat touhu po péči o rostliny, vědomě správný postoj k přírodě.

Zařízení:

Zástěry dle počtu dětí ve skupině, hadry, konve, kartáče, rozprašovače, rozrývače, umyvadla s vodou.

Úvodní část:

Pedagog: Děti, dnes se budeme starat o pokojové rostliny. Pamatujete si, co naše květiny potřebují? Chcete-li to provést, přejeďte prstem po povrchu listu rostliny. Co se ti stalo s prstem? (zašpinil se, pokryl prach).

Pedagog: Co rostliny potřebují? (v čistotě, péči).

Hlavní část:

I úkol.

Pedagog: Řekněte mi, jak správně setřít prach z listů? (hladké listy se otřou vlhkým hadříkem, na levou dlaň se položí list a pravou rukou se list opatrně setře od kmene až na konec, aby se list nepoškodil).

Pedagog: Dimo, ukaž všem dětem, jak utírat hladké listy (dítě ukazuje na vánoční hvězdu a scindapsus).

Pedagog: Pokud jsou listy květin zmenšené, jak by se měl odstranit prach? (je třeba postříkat listy rozprašovačem).

Pedagog: Tanyo, ukaž nám, jak pracovat se stříkací pistolí. Kterou květinu byste chtěli zbavit prachu? (chřest, cypřiš, aloe, kaktus, cyperus - dítě rostlinu postříká).

Pedagog: O jakém povrchu listu jsme ještě nemluvili? (pokud jsou listy květů pokryty klky, je potřeba je otřít mokrým kartáčem nebo houbičkou, aby se klky nepoškodily. Otírat byste je měli stejně jako hladké listy – list držte zespodu levou stranou dlaň, otřete list pravou rukou).

Pedagog: Najděte mezi našimi rostlinami ty, jejichž listy jsou pokryty klky (děti najdou begónii, fialku, ginuru, koleria, coleus).

II zadání.

Pedagog: Podívejte se z okna, jaké stromy jsou na ulici? (se žlutými listy jsou stromy bez listí)

Pedagog: Proč stromy shazují listí? (venku je zima, podzim)

Pedagog: Proč naše květiny nezežloutnou a neopadnou listy? (ve skupině je teplo)

Pedagog: Upozorňujeme, že muškáty mají růžové květy. Vidíš na ulici kvetoucí poupata na stromech? (ne, venku je zima)

Pedagog: Pokud mají květiny otevřená poupata, jak by se měly zalévat, hojně nebo mírně? (hojně).

Vychovatel: Najděte květiny, jejichž poupata vykvetla (najdou je děti, učitel je položí na samostatný stůl).

Pedagog: Pamatujte na pravidla pro zalévání zeminy květin (držte konev za rukojeť, opřete výlevku konve o okraj květináče, pomalu ji naklánějte, nezvedejte konev vysoko, zalévejte květinu na tři strany od kmene, aby byla veškerá půda nasycena a kořeny se neotvíraly).

III zadání.

Pedagog: Žížaly uvolňují půdu na ulici, proč je to nutné? (kyprá půda umožňuje lepší průchod vzduchu ke kořenům, voda ke kořenům rostlin rychleji)

Pedagog: Kdo kypří půdu pro pokojové květiny? (lidé, my)

Pedagog: Řekněte nám, jak správně uvolnit půdu pokojových rostlin? (rozrývač má značku, pod kterou nelze hůl spustit do země, aby nedošlo k poškození kořenů. Od kmene rostliny do květináče byste měli uvolňovat opatrně, aniž byste poškodili kořeny).

Pedagog: Masho, ukaž mi, jak uvolnit půdu? (představení pro děti)

Pedagog: Dimo, zalij rostlinu, jejíž půdu uvolnila Máša, a Nasťa zalije květinu, jejíž půdu jsme neuvolnili (děti zalévají)

Pedagog: Kluci, kdo viděl rozdíl v absorpci vody do země? (voda se snadněji a rychleji vstřebává tam, kde je půda kyprá)

Pedagog: Chcete-li ušetřit čas při péči o pokojové rostliny, musíte nejen uvolnit půdu, ale také přidat vodu do půdy tří květin najednou. Zatímco budete zalévat třetí květinu, voda v prvním květináči se stihne dostat ke kořenům. To znamená, že můžete znovu začít zalévat první květ, pak druhý a tak dále, dokud se všechny květy nevypijí.

IV pořadí.

Po zalévání, po 1-2 hodinách, by měla být přebytečná voda vylita z pánve.

Pedagog: Myslíte si, že při péči o květiny necháváme podnosy špinavé nebo je třeba je také mýt? (palety je třeba umýt)

Pedagog: Přesně tak, palety zpívají jako talíře – na obě strany. Podívejte se, jak to dělám. Vezmu tác, přidržím ho levou rukou a pravou otřem obě strany nádobí o umyvadlo. Pak vezmu suchý hadřík a vytřu tác z obou stran do sucha. Podnos vracím pod květináč, ze kterého jsem ho vzal.

Pedagog: Musí být všechny květiny zalévány shora a padají do země? (ne, pokud má rostlina oddenky v cibulkách, nalije se do pánve voda, aby cibulka ve vodě neshnila; pokud se listy sbírají do růžice, nalije se voda nejen do pánve, ale i málo do růžice).

V pořadí.

Vychovatel: Najděte mezi všemi rostlinami ty květiny, které je třeba nalít vodou do pánve (děti najdou květiny, učitel je přenese na samostatný stůl: s růžicí - guzmania, vriesia).

Pedagog: Co by se podle vás mělo udělat jako první s květinami, které mají růžice a cibule? Zalévat květiny nebo umýt podnos těchto rostlin? (umyjte tác, pak zalijte květinu).

Pedagog: Kdy lze práci považovat za hotovou? (když všechny rostliny umyjeme, zalijeme, kypříme půdu, umyjeme podnosy a pečlivě položíme zařízení na stoly. Jaké by měly být stoly při péči o květiny a na konci práce? (čisté, suché).

instrukce VI.

Pedagog: Rozdělte se do čtyř podskupin. První podskupina bude utírat prach z listů rostlin, druhá podskupina bude kypřít půdu a zalévat květiny, třetí podskupina bude umývat palety a čtvrtá podskupina bude sledovat čistotu stolů a podlah.

Vychovatel: rozdělte vybavení a odpovědnosti ve svých podskupinách. Diskutujte o tom, kdo bude kde stát, aby nerušil své partnery. Dělejte práci společně, domluvte se, napovídejte a v případě potřeby si pomáhejte. Začněte se starat o své pokojové rostliny.

Učitel kontroluje práci podskupin, nabádá, vede děti a radí, co a jak nejlépe udělat jako první. Udržuje disciplínu ve skupině.

Závěrečná část:

Na konci pracovní činnosti učitel zhodnotí výsledky práce každé podskupiny (při hledání prachu přejede prstem po povrchu listů, dotkne se prstem povrchu zeminy v každém květináči, zkontroluje, že tam je voda ve všech vanách (musí projít celou půdou rostlin), v zásuvkách by mělo být malé množství vody množství vody, vaničky jsou čisté, stoly a podlahy umyté a suché, zařízení je umyté, vytřené do sucha a rozložené na pracovních stanicích.

Poznámka 6

„Vlastnosti organizace pracovních činností předškolních dětí“

V procesu organizace pracovních činností předškoláků je třeba vzít v úvahu následující body:

1. Motivování dětí k udržení práce (pozorování, napájení, kypření, krmení, čištění a mytí zařízení).

2. Postoj dětí k činnostem (projevování zájmu, zodpovědnosti nebo nedostatku).

3. Včasná úprava pracovních dovedností u dětí předškolního věku (schopnost porozumět zadání, jednat racionálně, efektivně, projevit smysl pro týmovou práci)

4. Organizovat interakci dětí v procesu činnosti (společné plánování, vzájemná pomoc, vzájemné hodnocení).

5. Přemýšlení prostřednictvím plánování pracovních činností pro dospělé:

Plánuje to sám

Rozděluje povinnosti mezi děti

Plány společně s dětmi

Děti samostatně plánují činnosti a rozdělují povinnosti, provádějí kontrolu

6. Vytvoření podmínek pro úspěšnou organizaci práce:

Zajištění systematické účasti každého dítěte na porodu;

Zajištění objemu práce;

Účtování zatížení;

Poskytování vybavení;

Vytvoření pozitivní emocionální atmosféry;

Zohlednění individuálních zájmů;

Dodržování hygienických požadavků.

Při pozorování jednoho z předškoláků byste měli věnovat pozornost následujícímu:

1. Vlastnosti formování dovedností (schopnost porozumět úkolu, samostatně si vybrat potřebné vybavení jednat racionálně, efektivně, usiluje o kontakt s okolními vrstevníky a dospělými)

2. Rysy postoje dítěte k činnosti (projevuje zájem, odpovědnost nebo ne).

3. Rysy interakce dítěte s okolními vrstevníky a dospělými v procesu činnosti (společné plánování, vzájemná pomoc, vzájemné hodnocení).

5.Jaké motivy k práci má dítě:

Získat kladné hodnocení od dospělého (zvýšení sebevědomí);

Sebeprosazení (prokázání vůdčích schopností);

Touha spolupracovat s dospělými (lajky mladší učitel);

Touha prospět společnosti (nenechat lidi hladovět mladší bratr, potěšte děti dárky - řemesla).

6. Vlastnosti dětského plánování vlastní pracovní činnosti:

Organizovat pracoviště;

Proveďte porodní fáze;

Sledujte své vlastní jednání a vyhodnocujte jednotlivé fáze práce;

Hodnotit výsledky společné práce;

Vidí vliv kvality výsledku vlastní práce na kvalitu výsledku ostatních dětí.

7. Na základě pracovních dovedností a schopností zjištěných během pozorování, vlastní dítěti, dospět k závěru, jakou formu práce má dítě k dispozici? (společná práce, společná práce, kolektivní práce, týmová práce) (viz tabulka níže)

Tabulka „Charakteristiky pracovních dovedností dětí předškolního věku v různých věkové skupiny při pozorování dětské práce"

Mladší věková skupina Střední věková skupina Seniorské věkové a předškolní skupiny Přípravná skupina do školy
Obecná práce Společná práce Týmová práce Týmová práce
- společný cíl, ale děti si to neuvědomují; -obecné pracovní akce; - žádná vzájemná kontrola a vzájemné hodnocení; - na konci práce "všem dobře." - společný cíl, ale děti si to neuvědomují; - pracovní úkony jsou uvedeny pro jednu podskupinu, další podskupina má jiné pracovní úkony; - kvalita výsledku jednoho dítěte neovlivňuje kvalitu výsledku jiného dítěte; - žádná vzájemná kontrola a vzájemné hodnocení; - konečný výsledek je hodnocen pro každou podskupinu (diferencované hodnocení). - společný cíl, to si děti uvědomují; -každá podskupina obsahuje všechny pracovní akce; -výsledek jednoho dítěte ovlivňuje kvalitu výsledku jiného dítěte; - morální vlastnosti– vzájemná pomoc, vzájemná podpora, vzor; -existuje vzájemná kontrola a vzájemné hodnocení (diferencované hodnocení). - jsou přítomny všechny známky kolektivní práce; - týmová práce trvá několik dní.
Například: 1. každý ve skupině odloží hračky, než se oblékne na procházku; 2. všichni sbírají písek na pískovišti; 3. každý sbírá větvičky a šišky pro řemesla. Například: 1 podskupina pere hračky; Podskupina 2 utírá prach na policích; Podskupina 3 přenáší hračky z police na polici. Například: v jedné podskupině 1 dítě otírá listy; Například: 2 – kypří půdu; 3 – zalévá květinu;

4 – hlídá čistotu podnosu a stolu.

v jedné podskupině 1 dítě změří vzdálenost mezi otvory a vhodí do nich semínka (během týdne změří růst kopru); 2 – zalijte semena kopru; 3 – odstraňuje plevel při růstu kopru.

Poznámka 8 „Otázky pro analýzu a sebeanalýzu organizace pracovních činností dětí různých věkových skupin“

Organizace:

1. Příprava učitele na pracovní činnosti předškoláků (vypracování poznámky, podpis, příchod předem).

2. Příprava zařízení:

· Vizuální demonstrační materiál;

· Prospekty.

3. Příprava pracoviště: · Umístění stolů;· Příprava podkladů a

demonstrační materiál Úvodní část:

jeden učitel nebo společně s dětmi. II.?

1. Jak učitel motivoval děti k práci? Nechte děti odstranit

herní materiál

2. Jaký pedagogický přístup (herní, problémový nebo autoritářský) byl použit k tomu, aby vzbudil zájem dětí o připravované dílo a upoutal jejich pozornost?

3. Jak učitel jasně formuloval účel práce dětí? Co budou děti dělat? Jak?

4. Jak učitel vysvětlil úkol? (Přehlednost, stručnost, dostupnost, upovídanost, vícestupňové „vysvětlení“). Hlavní část:

5. Čas strávený na první části.

III.

1. Jak děti začaly plnit úkol? (Okamžitě to měli těžké).

2. Jaký druh pomoci poskytl učitel? (Úkoly si připomněl sám s pomocí dětí a navrhl, aby se děti s obtížemi vyrovnaly samy). 3. Kolik částí je v lekci? Jak děti pracovaly v jednotlivých částech (zájem, vzájemná výměna znalostí a zkušeností, vzájemná pomoc, kvalita)? 4. Který

individuální práce

pod vedením učitele? (Pomohli pro dítě společně s dítětem slovně, obrátili se o pomoc na ostatní děti - příklad vrstevníka). Závěrečná část:

5. Ztížil učitel úkoly schopnějším dětem?

IV.

1. Jakou metodu sčítání použil učitel?

2. Splnily děti všechny úkoly pro svou pracovní činnost a poradily si s nimi? 3. Bavila práce děti i učitele?

1. Řeč učitele.

2. Emocionalita učitele.

3. Celková délka pracovní činnosti (součet úvodní, hlavní a závěrečné části).

Poznámka 9

Druhy a formy pracovní činnosti dětí;

Význam práce v životě dítěte;

Spolupráce mezi dospělým a dítětem při organizování pracovních činností;

Účetnictví fyzická aktivita a složitost provádění pracovních operací.

1. Vypracovává se rámcový plán provádění rutinních chvil na první polovinu dne s formulací cílů a záměrů vzdělávání, školení a rozvoje. Pokud je potřeba speciální vybavení (např nová hra), pak by to mělo být specifikováno.

2. Náčrt pokrývá všechny běžné procesy (ranní příjem dětí, ranní cvičení, kulturní a hygienické procedury, příprava na snídani a snídani, samostatná činnost děti, příprava na procházku a vycházku, příprava oběda a oběda, příprava do postele).

3. Spisovná slova (folklór, poezie, písně) by měla být často používána ve vašich poznámkách.

4. Hrát činnost A herní momenty musí být neustále přítomen.

Otázky na pozorování a rozbor organizace rutinních procesů učitelem v 1. polovině dne:

1. Jak učitel zdraví děti? Který pozdravyříká, čemu věnuje pozornost? (Vzhled, nálada).

2. Nabízí se nějaká aktivita nebo jsou děti ponechány samy sobě?

3. Jaké typy aktivit učitel organizuje? (Hry, pozorování, práce, zábava, gymnastická cvičení).

4. V kolik hodin začíná učitel shromažďovat děti na gymnastiku, jaké techniky používá?

5. Jak je organizován přechod od gymnastiky k mytí? Je pauza, připravuje učitel děti na mytí, jak se to projevuje?

6. Má učitel čas připravit děti na koupání a snídani zároveň? (Pozor na prostírání a účast dětí na tomto).

7. Na co dbá učitel při mytí? Používá tento provozní moment rozšířit dětem obzory? Jaké techniky používá k tomu, aby mytí bylo rychlé, organizované a správné?

8. Zasedly děti ke snídani přesně podle rozvrhu? Jak dlouho trvala snídaně? Je to správný čas? zavedený režim? Proč děti nedokončily snídani včas?

9. Na co si učitel při snídani všímá, jaké body mu chybí? Existují nějaké zajímavé techniky v práci učitele?

10. Co dělají děti po snídani? Organizuje učitel děti, navrhuje hry, aktivity, co? Jak dlouhá je přestávka mezi snídaní a přímou vzdělávací činností dětí? Odpovídá tato doba zavedenému dennímu režimu?

11. V jaké době učinil bezprostřední vzdělávací aktivity děti? jak dlouho to trvalo? Odpovídá tato doba zavedenému dennímu režimu?

12. Jsou samostatné aktivity dětí organizovány zajímavým způsobem? Poskytuje dětem odpočinek: ano, ne, proč?

13. V kolik hodin se jdou děti obléknout na procházku? Odpovídá to zavedenému dennímu režimu?

14. Jsou zde pohodlné podmínky pro oblékání dětí? Který? co chybí?

15. Na co si především dává paní učitelka pozor při oblékání? Na co zapomíná? Jaké techniky v práci s dětmi jste kromě připomínek a komentářů zaznamenali? Jaké techniky by mohly být použity?

16. Jak dlouho trvalo oblékání? Je to správný čas nebo by to mělo být kratší či delší?

17. Jaká byla náplň práce s dětmi při vycházce? Byly pro děti organizovány různé aktivity a jaké? (hra, práce, produktivita, komunikace)

18. Jaké výhody za své dostali komplexní vývoj? Byl učitel aktivní ve vedení dětí nebo na ně pasivně dohlížel? Které okamžiky na procházce se vám obzvlášť líbily nebo nelíbily a proč?

19. Jak dlouho procházka trvala? Odpovídá tato doba zavedenému dennímu režimu?

20. Jaké techniky používá učitel k shromáždění dětí do místnosti? Jsou úspěšní: ano, ne, proč?

Poznámka: Svlékání učitele se rozebírá stejně jako oblékání, příprava na oběd, oběd se rozebírá stejně jako snídaně.

Přehled vzdělávacích aktivit pro děti 5-6 let "Pomocníci"

Cíl: objasnit a zobecnit představy dětí o práci a profesích.
úkoly:
Upevnit znalosti dětí o různé profese.
Rozšiřte a aktivujte slovní zásobu na toto téma.
Rozvíjet řeč, myšlení, aktivitu, samostatnost.
Rozvíjejte schopnost dokončit to, co začnete.
Naučte děti základní pracovní úkony.
Pěstovat úctu k pracujícím lidem.

Integrace:
Kognitivní vývoj, vývoj řeči.

Vybavení a materiály: obrázky s profesemi (kuchař, krejčí, učitel, stavitel, lékař, kadeřník); obrázky odpovědí na hádanky (jehla, nůž, kniha, jeřáb, teploměr, zrcátko); míč.
Umyvadla s vodou, ubrousky, ručníky, zástěry pro každé dítě.

Přípravné práce: prohlížení obrázků, povídání o profesích rodičů, čtení beletrie, desktop a didaktické hry na toto téma.

Průběh činností

Děti stojí v kruhu a zdraví se:
Ahoj zlaté slunce,
Ahoj modrá obloha,
Ahoj ty, ahoj mě,
Ahoj všichni moji přátelé!
Děti sedí na židlích. Učitel čte báseň:

Existuje mnoho různých profesí,
Fotograf, kuchař a učitel,
Řidič, domovník a stavitel,
A nemůžeme je všechny spočítat.
Je úplně jedno, kdo jsme
Koneckonců, hlavní věcí je milovat svou práci!
- O čem je tato báseň? (odpovědi dětí)
- Co je to povolání? (odpovědi dětí)
- Profese je něco, co se dělá každý den a co je užitečné pro ostatní lidi. Ta profese potřebuje speciální průpravu a je důležité, aby ji ten člověk měl rád a měl ji rád.
-Čím bys chtěl být, až vyrosteš? (odpovědi dětí)
- Nyní se podívejme, jak dobře znáte profese.
Slovní hra"Přemýšlejte, hádejte, najděte."(Na tabuli jsou obrázky povolání. Učitel vytváří hádanky o pracovních předmětech, děti hádají a pojmenovávají povolání, kdo tento nástroj potřebuje, předmět práce k práci a vedle je připojen obrázek s odpovědí) .
1. Malý vzrůstem
Tenké a ostré.
Hledám cestu svým nosem,
Táhnu za sebou ocas. (jehla a nit)
2. Existuje kouzelné sklo
Odráží vše. (zrcadlo)
3. Jsem velmi ostrý a ocelový
Pomůžu ti nakrájet chleba.
Ale opatrně se mnou
Můžu si pořezat prst. (nůž)
4. Ne strom, ale s listy
Ne košili, ale šitou.
Ne člověk, ale vypravěč. (rezervovat)
5. Otočím svůj dlouhý krk
Ponesu těžký náklad.
Dám to tam, kam ti řeknou,
Pomůžu tomu člověku. (jeřáb)
6. Sednu ti pod paží,
7. A já ti řeknu, co máš dělat.
Nebo tě dám do postele,
Nebo tě nechám jít se projít. (teploměr)
- Výborně, vyřešil jsi všechny hádanky správně. Nyní se všichni postaví do kruhu a říkají, kdo co dělá.
Slovní hra "Co to dělá?" (učitel hodí míč a zeptá se, co dělá kuchař - dítě dokončí větu - příprava jídla).
Stavitel, dojička, učitel, řidič, topič, kadeřník, pošťák, traktorista, pilot, lékař, výtvarník, švadlena, pekař, fotograf, školník, učitel (poslední jmenujme učitele).
- Kdo ještě pomáhá učiteli ve skupině? (odpovědi dětí). Co dělá, jakou práci dělá? (odpovědi dětí)
- Má hodně práce: uklízet skupinu, umýt podlahy, prostírat stoly a pomáhat vám oblékat se. Možná jí dnes také pomůžeme. (odpověď dětí). Udělejme pořádek v koutku pro panenky, setřeme prach a umyjme židle.
- K tomu se rozdělíme do tří týmů: děti fotí: ty s nábytkem - mytí židlí, ty s hračkami - utírání prachu na poličkách a hračkách; kdo má nádobí, umýt nádobí a oprášit skříň. Domluvte se, kdo hračky vynese a odloží, kdo bude utírat prach, kdo hračky umyje, kdo je vytře do sucha a vrátí na své místo. Tým, který zvládne svou práci rychleji, může pomoci ostatním klukům.
- Co potřebuješ k práci? (odpovědi dětí) Oblékněte si zástěry, vezměte ubrousky, misky s vodou a pusťte se do práce.
Po skončení práce si pozvěte chůvu. Dětem děkuje za pomoc.
- Rád jsi pracoval a pomáhal svým starším. Bylo to těžké? (odpovědi dětí)
- A lidé říkají: "Čas na podnikání, čas na zábavu." co to znamená? (odpovědi dětí)
Ano, pracovali jsme, teď můžeme odpočívat. Děkuju.

Obsah programu:
1. Zapojte děti do praní prádla pro panenky.
2. Pokračujte v rozvíjení dovedností: namydlujte prádlo mýdlem, třete nejšpinavější místa, hlaďte prádlo, vyždímejte ho, zavěste na šňůru.
3. Zlepšit dovednosti v práci s modely.
4. Pěstovat zodpovědnost za zadanou práci a chuť pracovat.

Zařízení:
Umyvadla, mýdlo, voda, šaty pro panenky, lano, kolíčky na prádlo, zástěry, model na praní.

Práce se slovní zásobou:
Aktivujte slova v dětské řeči: mytí, máchání, kliky, kolíčky na prádlo, modely.

Postup prací:
(zapojte skupinu 3-4 osob k praní oblečení pro panenky)
— Zítra má panenka Anya narozeniny. Dlouho si vybírala šaty, které si vezme, ale nikdy se nerozhodla, protože si na nich všimla špinavých skvrn. Anya byla velmi rozrušená. Pomůžeme Anye, vypereme šaty a pak si bude moci vybrat oblečení na dovolenou (děti souhlasí).
— Kde myslíš, že bychom měli začít prát? (odpovědi dětí).
- Kdo mi může říct, co si mám vzít, abych si nepromočil oblečení? (zástěra).
— Správně, dal jsem na tabuli obrázek se zástěrou. Pamatujte, že než začnete prát, oblečte si zástěru.
— Jaké věci potřebujeme k praní? (odpovědi dětí).
— Budeme potřebovat: umyvadlo, mýdlo, vodu.
— Vezměte prosím na vědomí, že na tabuli se objevily následující obrázky. Na nich jsou nakresleny: umyvadlo, mýdlo, džbán s vodou.
- Co musíme udělat dál? (odpovědi dětí).
— Správně, dáme prádlo do misky s vodou a důkladně vypereme. Poté potíráme kontaminovaná místa rukama (obrázky s následnými akcemi jsou umístěny na tabuli).
— Prádlo bylo vypráno, co máme dělat dál? (odpovědi dětí).
- Je potřeba opláchnout, vyždímat a pověsit na lano, aby uschlo (učitel dává na tabuli obrázky s posloupností prací).

Učitel a děti ještě jednou prozkoumají a ujasní na základě obrázků sled prací.
- Obrázky, které zobrazují naše postupné akce, se nazývají model během mytí (děti vyslovují nové slovo společně a po jednom).
— Než se pustíme do mytí, navrhuji protáhnout prsty.

Prstová hra: "Pomocníci"
Naše ruce byly pokryty mýdlem.
Prali jsme si vlastní oblečení,
Prali jsme si vlastní oblečení,
Pomohl naší matce.
(Proveďte rotační pohyby rukama, otřete pěst o pěst, poté pěsti uvolněte a ukažte dlaně.)

- Je čas začít prát. Nezapomeňte věnovat pozornost modelu, abyste vše dělali důsledně.

Děti si oblékají zástěry a připravují vybavení. Učitel sleduje sled prací. Pokud to některému z dětí přijde těžké, pomůže a navrhne. V případě potřeby ukazuje, jak to udělat správně.

Při hodnocení práce učitel shrnuje:
"Odvedli jsme dobrou práci, spolupracovali, pomáhali si." Myslím, že se panence Anye naše práce a její čisté šaty líbily.
Učitel a děti odnášejí zařízení.

Název: Poznámky k pracovní činnosti ve skupině seniorů „Prání prádla“

Pozice: učitel
Místo výkonu práce: MKDOU "DSPO č. 13 "Tulipán"
Místo: Čeljabinská oblast, Trekhgorny


Shrnutí kolektivní práce v seniorské skupině.
Téma: „Úklid skupinové místnosti“
Cíl: Rozvinout u dětí schopnost pracovat v týmu.
úkoly:
1.Vzbuzovat v dětech aktivní zájem společná práce, touha pomoci dospělému.
2. Naučte děti rozdělovat si práci mezi sebou v týmu.
3. Naučte děti správně používat hadr a vodu.
4. Rozvinout schopnost pracovat opatrně a dovést započatou práci do konce.
5. Vzdělávejte děti pozitivní přístup k práci, přátelský přístup k sobě navzájem, starostlivý a pozorný přístup k ostatním.
Typy dětských aktivit: komunikace, práce, hra.
Plánovaný výsledek:
- umět pracovat v týmu;
-znát pravidla chování při práci v týmu;
- projevovat kladný vztah k práci a k ​​sobě navzájem.
Vybavení: umyvadla s vodou, hadry, zástěry.
Přípravné práce:
1. Pozorování práce mladšího učitele.
2.Učení přísloví o práci.
3. Situační rozhovor na téma: „Společná práce je zábava“
Anotace.
V procesu kolektivní práce si děti rozvíjejí představy o sdílené odpovědnosti za zadaný úkol, schopnost jednat samostatně a koordinovaně, rozdělovat si práci, vycházet si navzájem na pomoc a společným úsilím usilovat o dosažení výsledků. To vše obohacuje jejich prožívání vztahů v práci, dává jim kladný charakter. Práce by měla dětem přinášet radost: z dosažených výsledků, z jejich užitečnosti pro druhé.
Průběh lekce.
Fáze 1. Pracovní motivace
-Kluci, řekněte mi prosím, jaký svátek budeme brzy slavit? (8. března)
-Poslouchejme báseň o mámě. (Báseň vypráví učitel)
Mámu milují všichni na světě,
Maminčin první přítel.
Nejen děti milují své matky,
Milovaný všemi kolem.
Pokud se něco stane
Pokud se náhle objeví potíže,
Maminka přijde na pomoc
Vždy pomůže!
Maminka má hodně síly a zdraví
Dává nám všem.
Takže opravdu neexistuje
Lepší než naše matky!
- Kluci, líbila se vám báseň? (odpovědi dětí)
-Myslím, že všichni rádi pomáháte mámě doma. Jak jí pomáháte? (odpovědi dětí)
-Jsem rád, že jsi takový dobří pomocníci jejich matkám.
-Nyní doporučuji poslouchat hlouposti o práci.
Ditties
1. Jednou šel Aljoša sám
Na cereálie v supermarketu.
"Mami, nejsou tam žádné cereálie,
Musel jsem koupit nějaké bonbóny!"
2.Zakouřená pánev
Julia vyčistila pískem.
Tři hodiny ve sprše Yulia
Babička to potom vyprala.
3. Vařené mléko
Odešla daleko.
Znovu se k němu blížím:
V dohledu není žádné mléko.
4.Zametal jsem vchod
Uklízel odpadky
Ještě dlouho po tom úklidu
Prach byl hustý.
5. Vyčistili jsme koberec
A podlahy byly umyté.
Naše matka byla překvapená:
"Děti, jste to vy?"
6. Všechny dítky byly křepelky
Myslíme si, že jsou dobré.
Takže tleskněte přátelštěji
Snažili jsme se ze všech sil!
(Všichni spolu tleskají)
-Co myslíte, jsme připraveni přijímat hosty v naší skupině? (odpovědi dětí)
-Dnes navrhuji uklidit naši skupinu, aby byla čistá, krásná, aby z nás měly maminky radost. K tomu musíme umýt: židle, stoly, setřít prach z polic.
Fáze 2. Organizace pracovních činností.
- Kluci, rozdělíme vás do týmů: červené hrnky myjí židle a stoly, modré hrnky utírají prach z polic. Než začneme, pojďme se podívat a zapamatovat si naše připomenutí:
1. Nehádejte se;
2.Pomozte si navzájem 3.Po práci si ukliďte své místo;
(děti sdělují pravidla chování při práci podle schémat)
- Kluci, nezapomeňte, že když pracujete, musíte být zdvořilí. A tak se pustíme do úklidu. Nezapomeňte si vzít zástěry, aby se vaše oblečení nenamočilo. (Učitel dělá práci společně s dětmi)
Fáze 3. Výsledek práce.
-No, takže jsme spolupracovali. Myslíte si, že jste odvedli dobrou práci? Je těžké pracovat v týmu? (odpovědi dětí)
-Dnes se nám dařilo, tvrdě jsme pracovali! Podívejte se, co máme čistá skupina, dokonce se mi zdá, že se stala lehčí. jak myslíš? Nyní k nám můžete pozvat hosty.
-Na závěr naší zajímavé a užitečné lekce pro všechny si připomeňme přísloví o práci:
1. Slunce maluje zemi a lidskou práci.
2. Kdo je zvyklý pracovat, nemůže nečinně sedět.
3. Práce pro vaše ruce je svátkem pro vaši duši.
- Kluci, jak rozumíte těmto příslovím? (odpovědi dětí)
-Výborně, kluci! Chci přidat ještě jedno přísloví:
Jakmile práci dokončíte, jděte na procházku!
-Jak rozumíte tomuto přísloví? (odpovědi dětí) Nyní vám navrhuji hrát. (Provedeno kruhová taneční hra„Pokud se vám to líbí, udělejte to takto...“)

Na téma: "Zdvořilí pomocníci."

Čas v denním režimu: 15.00-15.20

Druh pracovní činnosti, forma organizace: Samoobsluha (pochůzky).

Obsah programu: Rozvíjet schopnost samostatného oblékání. Naučte se všímat si a samostatně řešit problémy se svým vzhledem. Pokračujte ve výuce, jak správně používat vzorce zdvořilosti.

Zařízení: zrcadlo.

: Děti, o jakém člověku můžeme říci, že je zdvořilý? ( Zdvořilý muž vždy děkuji za vaši pomoc, pozdraví, když se setkáte, říká zdvořilá slova). Kdy vás lze nazvat zdvořilým?

Zdvořilostní slova používáme při příchodu do školky i při odchodu z domova a také při setkání s přáteli.

Nyní prosím vše zkontrolujte a upravte své účesy.

Co děláme s hřebenem?

Děláme Tanyi vlasy.

Vlasy na vlasy - cop,

Každá dívka je krásná!

Co děláme s hřebenem?

Uděláme Vitě vlasy.

Vitya se dívá do zrcadla:

Žádné courání - pěkný vzhled.

Děti jsou vyzývány, aby obdivovaly účesy.

Čas v denním režimu: 15.20 -15.30.

Práce v domácnosti (povinnost v jídelně).

Obsah programu: naučit děti samostatně a svědomitě plnit povinnosti obsluhy jídelny: prostírání stolu, odklízení nádobí.

Zařízení: zástěry pro služební důstojníky.

Výborně, děti, všichni jste se snažili. Nyní jsme umytí, učesaní a oblečení. Máme skutečné hostesky? Kdo má dnes službu? Připomeňte si, jak je stůl správně nastaven. (Ubrousky jsou umístěny uprostřed stolu. Skleničky a talíře jsou uspořádány podle počtu dětí u stolu. Příbory jsou rozloženy na jednotlivé ubrousky).

Vychovatel. Nyní můžete jít připravit stůl. Poté se podíváme a zhodnotíme práci služebníků. Na samém krásný stůl Postavme vázu s květinami a na jiné stoly - vázy s větvičkami. Jak je v naší skupině krásně!

Děti sedí u stolů.

Děti, dnes máme makovou buchtu a mléko k odpolednímu čaji. Dobrou chuť, buďte opatrní, nespěchejte.

Denní doba: 15.30-15.50.

Druh pracovní činnosti, forma organizace:„Vaření sušenek“ (kolektivní domácí práce.

Obsah programu: Rozvíjet zájem dětí o vaření. Posilujte techniky práce s těstem: vyválejte válečkem, vykrajujte cukroví pomocí vykrajovátka. Formovat společensky významné motivy k práci, schopnost pracovat opatrně, pilně a přátelsky.

Zařízení: Na stolech přitlačených k sobě prkénka na krájení a válečky, formičky na vykrajování těsta, miska těsta uprostřed, miska vajec, nože, ubrousky.

Organizační a metodické pokyny:- Pojďme, kluci, dnes připravit pamlsek pro naše panenky. Vše už máme připraveno do práce, zbývá jen udělat sušenky ze slaného těsta. Pojďme pracovat společně. Umyjte si ruce, oblečte si zástěry a můžeme se pustit do práce. Řeknu vám, jak se těsto hnětlo. Nejprve jsme vzali mouku, pak nalili do vody, přidali sůl. Ukázalo se, že je to chladné těsto.

Poté doporučuji těsto rozválit na klobásu a rozdělit na čtyři části. Připomínám, že těsto byste měli vyválet v tenké vrstvě, aby se cukroví rychle upeklo a bylo chutné. Ukážu a řeknu vám, jak vykrajovat sušenky pomocí vykrajovátka. Poté vyzvu děti, aby se pustily do výroby cukroví. Odstraňuji nepotřebné věci ze stolů a pokládám plech na pečení. Připomínám, že je třeba na ně pokládat sušenky těsně k sobě.

Abych to shrnula, četl jsem báseň:

Dali jsme si sklenici vody

Nalito do misky,

A pak jeli ve vejci,

Přidejte trochu soli.

Mouku jsme proseli

Těsto se uhněte.

Těsto rozválejte válečkem

A začali dělat kruhy.

Žádný! Nebyli jsme vůbec zlobiví

Udělali jsme sušenky!

Co bude nyní potřeba udělat? (Pozvěte naše panenky ke stolu). Na konci práce vám připomínám, že musíte dát vše do pořádku, umýt si ruce a připravit se na přijetí hostů na webu.

Čas v denním režimu: 16.30-17.00.

Druh pracovní činnosti, forma organizace. NA kolektivní domácí práce pro úklid místa.

Obsah programu. Zlepšete svou schopnost oblékat se. Pěstujte čistotu, touhu postarat se o své vlastní vzhled. manifest opatrný postoj k věcem, poskytovat si vzájemnou pomoc, projevovat k sobě lidské city. Posílit pojmy: rub, líc, vně, uvnitř, vpředu, vzadu.

Naučte děti zapojit se do organizované práce skupiny vrstevníků. Rozvíjet vztahové dovednosti, návyk na čistotu a pořádek. Posílit schopnost plánovat činnosti a rozdělovat mezi sebou povinnosti. Vytvářet u dětí víru ve společenský význam a nutnost domácí práce. Konsolidujte akce s inventářem.

Zařízení: obrázky s úkoly, tři košťata, dva košťata, dva prachovky, nosítka, kbelíky, konve, hadry.

Organizační a metodické pokyny. Připomínám pravidla pro používání nástrojů. Upozorňuji na připravené vybavení a navrhuji vzít si s sebou tři smetáky, dvě smetáky, dvě lopatky, nosítka, kbelíky, konve a hadry.

Navrhuji, abyste se oblékli, vzali si s sebou vybavení a šli na místo.

Slunce chodí po obloze,

Gratulujeme k jasnému dni.

Vstávej, zlato

Je čas jít na procházku!

Oblékneme se sami.

Připravte se na procházku.

Kluci jdou ke svým skříňkám. Navzájem se povzbuzuji k zapínání knoflíků, zipů, přezek, narovnání límečků, narovnání šatů atd. Upozorňuji na ty, kteří se již oblékli, na to, jak je jejich oblečení úhledné, čisté a nepomačkané. Pomáhá dětem k závěru: kdo si věci nezašpiní, pečlivě je věší a stará se o ně, vypadá vždy krásně a upraveně.

Připomínám vám, abyste si vzali vybavení s sebou.

Na webu.

Nasypeme písek z konví

A zameteme cesty,

Setřeme prach ze všech lavic,

A pak si jdeme hrát.

Děti se dají do práce. Při práci radím, pomáhám s organizací, připomenu pracovní postup.

Do tohoto kbelíku budeme sbírat papíry. Komu jsme tento úkol svěřili?

Pozoruji činnost dětí, sleduji jednání dětí ve vzájemném vztahu.

Saša si vezme koště

A zamete verandu.

S tímto hadrem Natasha

Z laviček se setře prach.

Povzbuzuji kluky, pomáhám radami a činy a povzbuzuji je, aby si navzájem pomáhali.

Vidím, že Kolja a Vera už písek dobře zalili. A teď vezmou lopaty a shrabou to na hromadu a Sveta a Olya jim pomohou.

Na konci práce ukliďte pracovní prostory, opláchněte hadry, utřete kbelíky a odneste vybavení do skupiny.



Líbil se vám článek? Sdílejte se svými přáteli!