Shrnutí lekce "Kouzelný svět květin" ve skupině seniorů. Shrnutí lekce pro starší skupinu: „Pokojové rostliny“

Státní vládní instituce

Dětský domov

"Jižní Butovo"

Shrnutí lekce o okolním světě na téma „KVĚTY“

(starší předškolní věk)

Připravil učitelArtěmieva Alexandra Borisovna

Moskva 2012

cíle:

— Shrňte materiál na téma „Květiny“;

- naučit se skládat popisné příběhy o květinách.

Úkoly.

Vzdělávací:

Aktivujte předmětový slovník

Posílit pochopení struktury a vzhled barvy.

Nápravné: Rozvíjejte paměť, pozornost, jemné motorické dovednosti ruce, upevnit znalosti barev.

Vzdělávací: Vzdělávat opatrný postoj a láska k přírodě.

Materiál: předmětové obrázky, řezané obrázky, obrázky částí květiny (kořen, stonek, listy, květ), umělé květiny více druhů, po 3-5 kusech.

Přípravné práce: čtení umělecká díla o květinách, prohlížení ilustrací k tématu, pozorování květin na záhonech, při procházce.

Průběh lekce

Organizace času.

Pedagog: Kluci, dnes chci, abyste hádali, o čem bude naše lekce. Pozorně poslouchejte nápovědu k hádance: Chytré sestřičky vítají hosty celý den a pohostí je medem. (Květiny)

Přesně tak, naše dnešní lekce je o květinách. Řekni mi, proč lidé potřebují květiny? (Pro krásu, květiny - dobrý dárek, pro sběr medu, léčivé květiny k léčbě)

Hra "Hádej a jméno: pole nebo zahrada."

Cíle: naučit rozpoznávat známou květinu popisem jejích vnějších znaků. Učitel se ptá na hádanku, děti řeknou, co je to za květinu - polní nebo zahradní. Poté, co dítě uhodne, učitel přiloží na tabuli černobílý obrázek pojmenované květiny.

Hádanky:

    Jsem načechraná koule, zbělá na čistém poli a zafoukal vánek, zbylo jen stéblo. (Pampeliška)

    Ahoj zvonečky Modrá barva, - s jazykem, ale není tam žádné zvonění! (Zvonek)

    Bílý hrášek na zeleném stonku. (Konvalinka)

    Obličej je voňavý a ocas ostnatý. (Růže)

    Na zahradě je malá kudrna - bílá košile, zlaté srdce, co to je? (Heřmánek)

Konverzace na základě obrázků.

Učitel ukazuje na obrázky na tabuli

Co je zobrazeno na všech těchto obrázcích? (Květiny)

-Kde rostou? (na poli, v lese, na zahradě)

Které květiny se nazývají zahradní a které jsou divoké? (Zahradní rostliny rostou na zahradě a polní rostliny rostou na poli)

— Rostou květiny na poli i na zahradě? (Ano, například heřmánek, existuje heřmánek zahradní a polní)

— Jaké květiny kvetou brzy na jaře? (sněženka, krokus)

- Jaké další květiny znáš? (měsíčky, astry, karafiáty, jiřinky)

— Jak pečujeme o květiny na našem záhonu? (Plevelíme plevel, kypříme půdu, zaléváme)

- Připomeňme si strukturu květin. (Na tabuli jsou zavěšeny obrázky znázorňující: kořen, stonek, listy, květ.) Děti pojmenují všechny části.

Pedagog: Podívejte se na naše květiny na tabuli, jsou nějak ošklivé, proč? (Černobílá) Pojďme je vybarvit. Řekněte mi, jaká je stejná barva pro všechny květiny? (stonek, listy)

— Jakou barvu má stonek a listy? (zelená).

- Jaký je rozdíl mezi stonkem a listy? rozdílné barvy? (výška stonku, velikost a tvar listu)

- Jak se liší květiny? (velikost, barva, tvar květu)

- Nyní pojmenujme barvu každé květiny na tabuli. (Děti pojmenují barvu a učitel změní černobílý obrázek na barevný)

Učitelka upozorňuje děti na to, že existují květiny, které mohou být jinou barvu. Například růže, karafiát a další.

- No, naše květiny se staly elegantními.

Lekce tělesné výchovy „Shromážděte kytici“. Cíl: naučit se hledat podle vnější znaky známá květina.

Učitelka rozhází po podlaze umělé květiny. Děti mají na stole obálky s obrázky určité květiny. Obrázky každého jsou jiné. Dítě se podívá na svůj obrázek, určí, které květiny potřebuje nasbírat a jde sbírat kytici. Děti stojí v kruhu, každý říká, z jakých květin je jeho kytice vyrobena. Všechny kytice jsou umístěny ve váze a děti sedí u stolů. Na stolech jsou řezané obrázky znázorňující květiny.

Stanovení cíle lekce. Učitel vyzve děti, aby sebraly obrázek a popsaly svou květinu podle plánu.

- Co je to?

- Kde roste?

Vnější znaky.

- Kde jsi viděl tuto rostlinu?

Děti mluví o svých barvách. V případě potřeby učitel provede úpravy. Těm dětem, které se s úkolem snadno vyrovnají, můžete položit další otázky.

— Kdo se stará o zahradní květiny? (Zahradník)

— K čemu květina potřebuje normální výška? (Dobrá půda, voda, světlo)

Paní učitelka děkuje dětem za jejich aktivitu. Vyzve je k tanci na hudbu Čajkovského „Valčíku květin“.

Literatura:

    Předškolák. Vývoj řeči. Lekce pro starší děti předškolním věku. L.E. Nakladatelství Kylasova "Učitel". Volgograd 2007

    S.N. Teplyuk Vycházkové aktivity pro předškolní děti. Moskevské státní výzkumné centrum Vlados 2003

    L.G. Gorková, A.V. Kochergina, L.A. Obukhova Scénáře lekce pro environmentální výchova předškoláci. Moskva. "WAKO". 2007

    L.N. Smirnova Logopedie v mateřské škole. Kurzy pro děti 5-6 let. Moskevské nakladatelství Mozaika-Sintez 2007

Organizace: MBDOU Mateřská školkač. 74 „Bříza“

Lokalita: Čuvašská republika, Čeboksary

Obsah programu: Seznamte děti s názvy květin a jejich strukturou. Rozšiřovat a obohacovat Lexikon. Posílit schopnost vytvářet květiny pomocí aplikace. Při práci s lepidlem buďte opatrní. Přinášet dětem radost. Rozvíjet estetické vnímání. Vypěstujte si starostlivý přístup ke květinám.

vychovatel: Jaké je roční období? (Léto) S nástupem léta všichni čekají na teplo, slunce a kvetoucí rostliny.

vychovatel: Kdy se objeví první květy? Jak se jmenují? Jaké další květiny znáte? Které květiny máte nejraději? Proč? (odpovědi dětí)

vychovatel: Cestujete rádi (odpovědi dětí) Kde rostou květiny (odpovědi dětí) Naše cesta bude dlouhá, ale vzrušující. Nuže, pojďme na výlet do květinových míst.

Prezentace zobrazující: Pole (prohlížení květů) - chrpy, máky, pampelišky. Louka - sedmikrásky, zvonky. Les - konvalinky, plicník, plavky. Zahrada - růže, astry, jiřiny.

vychovatel: Představte si, že máte v rukou kytici květin, přivoňte si k nim, jaká je jejich vůně? (odpovědi dětí: něžné, chutné, příjemné, sladké, hořké, vzdušné).

Hra "Která květina?" Na stole jsou obrázky květin.

Jak nazvat jedním slovem květiny, které rostou na poli? (divoké květiny) Sbírejte pouze divoké květiny (Děti umístí květiny na magnetickou tabuli)

A v lese? (les)

A na louce? (louka).

Jak se jmenují květiny, které rostou na zahradě? (zahrada)

vychovatel: Kluci, co mají květiny společného? (struktura)

Zkoumání částí květiny. (kořen, stonek, listy, pupen, okvětní lístky)

Hra „Sbírejte květinu“ (několik dětí se střídá ve výrobě květiny a pojmenovává části květiny)

vychovatel: Děti, navrhuji, abyste se proměnily v květiny! (nasadit klobouky).

FYZICKÉ "KVĚTY"

vychovatel:

Pokud utrhnu květinu,

Když si vybereš květinu,

Jestli já a jestli ty

Sbíráme-li květiny,

Žádná krása nebude

A žádná laskavost nebude!

Rozhovor o významu květin.

Děti mluví o významu květin: zdobí náš život, poskytují potravu včelám a motýlům a z květin se vyrábějí léky.

vychovatel: Představte si, že z naší planety zmizely všechny květiny, co se stane? Čím se stane naše planeta? (odpovědi dětí). Co můžeme vy a já udělat pro to, aby byla naše planeta ještě krásnější? (Odpovědi dětí: sázejte květiny, pečujte o ně, vytvořte si květiny sami z barevného papíru).

vychovatel: Navrhuji, abyste se posadili ke stolům a vyrobili květiny vlastníma rukama, které by mohly ozdobit naši planetu.

(Na stolech je barevný papír, lepidlo, nůžky).

Během práce hraje hudba „Waltz of the Flowers“ od P.I.

vychovatel: Nyní přejděte k modelu naší planety a ozdobte jej květinami.

Starejte se o květiny,

A netrhejte je nesmyslně!

Je v nich síla,

Žije v kráse!

Budou sloužit lidem

Važte si svého přátelství!

Ať je planeta jasná,

Oděná do květinové radosti!

Je čas jít domů, kluci.

Shrnutí lekce.

úkoly:

- rozvíjet vnímání, pozornost, paměť a myšlení, fantazii, představivost, frázovou řeč, schopnost svobodně a snadno vyjadřovat své myšlenky;

— rozšířit slovní zásobu na téma „Květiny“;

- naučit se používat srovnávací fráze, navázat sémantickou souvislost mezi neodvozenými a odvozenými slovy stejného slovotvorného hnízda, souvětí se spojkami a příbuznými slovy;

— zlepšit analýzu zvukových písmen slov;

— pěstovat pracovitost, zájem o nové věci, lásku a úctu k přírodě a všemu živému;

— rozvíjet dovednosti konstruktivní interakce;

- vytvořit příznivé emoční klima.

Zařízení: obrázky květin; audio přehrávač; Zvukové nahrávky; barevné oblázky; zemina, semena květin, květináče.

Psycholog. Ahoj hoši! Dnes nás Vasilij opět zve na cestu.

Řečový terapeut. Poslechněte si báseň:

Jednoho dne měl Vasily sen,

Jako by se stal sněženkou.

Jako by se Marinka najednou proměnila ve sníh

A ocitl jsem se na karnevalu květin.

Tam jsou kostýmy bohyně Flory na ples

Všem jsem rozdal barevné květiny.

Sněženka bílé šaty mám to

Ale ve sněhu bohužel nezůstal žádný kostým.

Sledovali ho s opovržlivými pohledy,

Sněženka řekla:"Vezmi si můj bílý plášť!"

Od té doby jsou se sněhem přátelé.

Psycholog. Vasya měl úžasný sen! Pomyslel si: k čemu by to bylo?

Řečový terapeut. Vasya se rozhodl podívat se do kalendáře, proč je tento den významný, a viděl, že 19. dubna je Světový den sněženek!

Psycholog. Tento svátek slaví po celém světě lidé, kteří pěstují květiny. A také se o ně starají všichni, kdo mají rádi květiny. To jsou svátky jara, protože sněženka je první jarní květina. Podívejte se na obrazovku.

Psycholog ukazuje video o květinách.

Řečový terapeut. Viděli jste, kolik květin je na naší planetě. Poslechněte si legendu.

Kdysi dávno žila bohyně Flora, která chránila květiny. A pak jednoho dne rozdávala kytičkám kostýmy na karneval a dala sněžence bílé šaty. Sníh se ale chtěl zúčastnit i svátku, ačkoliv neměl mít kroj. Pak začal žádat květiny, aby mu pomohly, ale ty se bály zimy a nesouhlasily a jen sněženka ho přikryla svým bílým pláštěm. Společně se točily v kulatém tanci květin a byly prodchnuty takovými vzájemnými sympatiemi, že jsou nerozluční dodnes.

Psycholog. Květiny rostou na poli, v zahradě, v lese. Abyste se dostali do Květinové země a spřátelili se s nimi, musíte splnit úkol. Štafeta "Na poli a na zahradě"

Psycholog. Mám fotky květin. Musíte rozdělit květiny do skupin: polní květiny a zahradní květiny.

Děti se rozdělí do dvou týmů a plní úkol.

Řečový terapeut. Kluci, splnili jste první úkol. O květiny se stará zahradník. Navrhuji, abyste si hru zahráli. Hra „Narodil jsem se jako zahradník“

Je vybrán jeden řidič - „zahradník“. Šeptá jména (přiděluje) hráčům jména květin (rostlin) a rozdává obrázky. Potom recituje říkanku:

Narodil jsem se jako zahradník

Vážně naštvaný

Jsem unavený ze všech květin, kromě... (volá „jméno“ – název rostliny – kteréhokoli hráče. Musí odpovědět a začne následující dialog.)

Hráč. Ach!

Zahradník. Co se ti stalo?

Hráč. Zamilovaný.

Zahradník. v kom?

Hráč. Do tulipánu.

Hráč pojmenuje libovolnou květinu. Může také pojmenovat zahradníka a na jeho jméno musí odpovědět. Dialog pokračuje do nekonečna. Ten, kdo udělal chybu (neodpověděl včas, popletl si jméno, odpověděl na cizí jméno atd.), propadá (jakýkoli osobní předmět) a na konci hry si to „odpracuje“.

Na konci hry se hraje o kontumace: zahradník se odvrátí, věc mu ukážou a zeptají se: „Co by měl tento hráč dělat? Zahradník zadá úkol: zpívat, skákat na jedné noze atd. - hráč si odpracuje propadnutí a vezme si svůj předmět.

Psycholog. Výborně, všichni byli pozorní! Vasya se ve snu proměnila ve sněženku. Nabízím vám následující úkol.

Taneční přestávka "Květinový tanec"

Psycholog. I vy se proměníte v květiny a my vymyslíme květinový tanec. Poslouchejte hudbu a pohybujte se, jak chcete.

Děti tančí.

Děti. Ano.

Cvičení „Shromáždění rodiny“

Řečový terapeut. A nyní „shromáždíme rodinu“ (příbuzná slova) ke slovu „barva“. Pokud slovo, které říkám, sedí, tleskněte. Každé rozhodnutí probereme.

Materiál slovní zásoby: květ, pupen, květ, barevný, heřmánek, kvítek atd.

Děti úkol dokončí.

Psycholog. Kluci, jste skvělí!

Cvičení „Sbírejte květinu“

Psycholog. Květy mají list, stonek, kořen a květenství. Bohyně Flora jim dala barevné oblečení. A tady Sněhová královna se rozhodla zničit květiny a požádala svého asistenta North Wind, aby zlomil stonky, otrhal květenství a listy. Ale vím, že ty květiny zachráníš. Zde jsou obálky s květinovými prvky. Musíme je dát dohromady.

Děti úkol dokončí.

Cvičení „Rozložte jméno květiny“

Řečový terapeut. Zahradníci znají mnoho druhů květin, kde rostou a v jakém ročním období nejlépe kvetou. Rozdělte se do týmů. Rozložte názvy barev pomocí barevných oblázků, abychom je mohli přečíst. Červený kámen - zvuk samohlásky, modrá a zelené kameny- souhláska.

Materiál na slovní zásobu: heřmánek, pivoňka, fialka, kosatec.

Děti plní úkoly.

Cvičení „Zasadit květinu“

Psycholog. Zahradníci neustále pěstují nové druhy květin. Dnes si také zasadíme vlastní květiny. Když semena vyraší, přesadíme výhonky do země na našem stanovišti.

Řečový terapeut. Kluci, udělali jsme si výlet Květinovou zemí. Dozvěděli jste se spoustu zajímavých věcí o květinách. Nyní budete s rostlinami zacházet opatrně a starat se o ně. Až do nových cest!

Předmět:"Květiny"

cílová: Seznamte děti s rozmanitostí světa rostlin.

Cíle: Naučit děti rozdělovat rostliny do skupin: stromy, keře, byliny, květiny. Určete s dětmi názvy květin a části jejich struktury (kořen, stonek, listy, květ, doba květu, seznamte děti s povoláním zahradníka. Vytvořte si představu o podmínkách jejich růstu (teplo, vlhkost , světlo). Rozvíjejte schopnost obdivovat krásu květin.

Metody a techniky: Konverzace (verbální. vizuální. hra.)

Tělesná výchova minuta

Přípravná práce: četba beletrie o květinách, prohlížení ilustrací, obrázky rostlin, kompozice s květinami, poslech hudby.

Vzdělávací cíle:

Upevnit dříve nabyté znalosti o rostlinném světě a významu vegetace v přírodě.

Vývojové úkoly:

Rozvíjet dětskou paměť, souvislou řeč, myšlení, pohybový aparát a estetické cítění.

Výchovné úkoly:

Pěstovat v dětech laskavost, vštípit starostlivý přístup k přírodě, rostlinám a zvířatům.

Práce se slovní zásobou

Zlepšit řeč dětí a rozšířit jejich slovní zásobu.

Přípravné práce: Dívat se na stromy a květiny při procházce po místě, číst básně, zpívat písně, klást hádanky, prohlížet si obrázky zahrad a zeleninových zahrad, mluvit o výhodách vegetace na Zemi.

Tělesná výchova minuta

Venkovní hry

TSO: magnetofon, disk s Čajkovského hudbou "Valčík květin".

Didaktický materiál : karty s obrázky květin,

Literatura: Karpukhina N.A. Poznámky k lekci v střední skupinaškolka.2013.N.V. Aleshina „Seznámení předškoláka s okolním světem“

I. Organizační moment.

II. Předmět zprávy.

Průběh lekce:

Konverzace.

Vychovatel: Děti, jsme obklopeni nádhernými a úžasný svět rostliny. Všichni se radujeme ve stinném lese a barevné louce, užíváme si krásu a vůni barev, hodujeme na darech přírody: lesních plodech, ořechách, houbách.

Věděli jste, že největší strom nebo nejmenší keř a dokonce i tráva: to všechno jsou rostliny? Rostliny jsou velmi rozmanité. Zdobíme naše pokoje a nádvoří rostlinami a některé z nich používáme k jídlu.

Podívejte se na rostliny zobrazené na obrázcích. Pojmenujte je a řekněte mi, kde rostou?

Koho z nich jsi viděl poblíž domu?

Kluci, pojďme si s vámi hrát. Pravidla jsou:

1 dítě sbírá stonek, 2 - listy, 3 - letáky

Vzdělávat L: Poslouchejte hádanku a zkuste uhodnout, o jaké rostlině čtu:

Vytvořte pohodlí

Okna jsou zelená,

Po celý rok kvetou.

Odpověď: květiny.

Přesně tak, to jsou květiny. Všechny květiny kvetou, když venku není sníh a je teplo. Zopakujme si: co mají květiny?

Děti: Kořen, stonek (dlouhý, rovný, zelený, listy (zelené, kulaté, oválné, vyřezávané), okvětní lístky (modré, červené, žluté atd., ostré, oválné, kulaté, vyřezávané).

Vychovatel: Na poli, na louce, v lese, v zahradách, všude je spousta květin. Květiny na záhonech a trávnících zdobí ulice a parky a dodávají městům elegantní vzhled. Potěšují lidi svou krásou, které si navzájem dávají na svátky a narozeniny. K pomníkům vojáků padlých ve válce se přinášejí květiny. Velmi často se používají v medicíně a kosmetice.

Vychovatel b: Jak se jmenují lidé, kteří pěstují květiny?

Děti: Zahradníci. Sázejí semínka květin do záhonů a starají se o ně.

Vychovatel: Přišel nás navštívit zahradník. Dá nám pár tipů na péči o květiny.

Zahradník: Dobrý den, já jsem zahradník. Strašně ráda se starám o zahradu: rytím a kypřením půdy, plením, odřezáváním přebytečných větví, zaléváním rostlin, bojem proti škůdcům. Být zahradníkem není snadné, protože musíte o rostlinách vědět hodně, abyste se o ně správně starali a získali dobrou úrodu. Zahradník musí milovat přírodu a být všímavý, trpělivý, vytrvalý a zodpovědný člověk.

vychovatel: Pojďme teď vstát a trochu si odpočinout.

Hra s prsty"Pojďme zasadit květiny"

Tělesná výchova minuta

Vykopeme jámu

Zasadíme semínko.

bude padat déšť,

Vyroste to.

Nejprve stonek

A za tím je květina.

Naše červené květy

Rozložte okvětní lístky.

Vánek trochu dýchá,

Okvětní lístky se houpou.

Naše červené květy

Okvětní lístky se uzavřou

kroutí hlavami,

Tiše usínají.

vychovatel: Nyní jděte na svá místa.

Vezměte jednu květinu po druhé a pojmenujte ji. Teď to vezmi za provázek a foukni. Zvedl se lehký vánek a květiny se tiše pohupovaly. A teď foukal silný vítr, květiny se prudce kymácejí.

(Děti foukají na květiny vystřižené z barevného papíru na provázky).

Zahradník: A teď vám chci říct hádanky o květinách. Poslouchej pozorně:

Žito míří do pole.

Tam, v žitě, mě najdeš.

Jasně modré a nadýchané,

Jen škoda, že není voňavý (chrpa).

V poli je kudrna -

bílá košile,

Srdce ze zlata.

co to je? (heřmánek)

Na zelené šňůrce

Bílé zvonky (konvalinky).

Eh, zvonky, modrá barva.

S jazykem, ale bez zvonění (zvonky).

Za jasného slunečného dne

Rozkvetla zlatá květina.

Zlatá a mladá.

Za týden zešedivěl.

Lehce na to foukněte:

Byla květina - a není květina (pampeliška).

Zahradník: Výborně, kluci, uhodli jste všechny hádanky!

vychovatel: Děti, bez čeho nemohou rostliny žít?

Děti: Bez vody, slunce a vzduchu.

Zahradník: Slunce, vzduch a voda jsou nezbytné pro život a růst všech rostlin.

vychovatel: Kluci, zahrajeme si hru "Zahradník".

Děti sedí v kruhu na koberci a učitel je vyzve ke hře „Zahradník“. Učitel zahájí hru: „Narodil jsem se jako zahradník, jsem vážně naštvaný, jsem unavený ze všech květin kromě ...“ Potom se děti jeden po druhém zapojují do hry a pojmenovávají své barevné možnosti. Díky hře si děti zapamatují názvy barev, které znají. Kluci, moc jsem se s vámi bavil, tak zajímavé! A teď vám chci dát překvapení. Stačí zavřít oči a počítat do 5! Jsme připraveni – počítáme! 1, 2, 3, 4, 5! (Zahradník přináší košík papírových květin.) Můžete otevřít oči a přijímat dárky (rozdává květiny).

Nyní je čas se rozloučit!

Byla s tebou legrace.

Sbohem, děti!

přijdu znovu!

Učitel a děti: Sbohem, Zahradníku!

Výsledek:

Pedagog: Kluci, připomeňme si, co jsme dnes dělali ve třídě.

Děti: Rozdělily rostliny do skupin: stromy, keře, byliny a květiny;

Pamatovali si části stavby květů (kořen, stonek, listy, květ);

O době květu;

Seznámili jsme se s profesí zahradníka;

Dozvěděli jsme se o podmínkách pro růst květin (teplo, vlhko, světlo).

Vychovatel: To je správně! Přátelé, pojďme si poslechnout píseň „Waltz of the Flowers“ (můžete vyzvat děti, aby se plynule pohybovaly na hudbu).

Abstraktní komplexní lekce PROTI seniorská skupina na téma: Květy pampelišky


Popis materiálu: Nabízím vám shrnutí komplexní lekce pro děti ve skupině seniorů na téma: „Květy pampelišek“. Tento materiál bude užitečný jak pro pedagogy pracující s předškolními dětmi, tak pro rodiče. Toto je shrnutí vzdělávací činnost zaměřené na výchovu lásky k přírodě, rozvíjení zvídavosti, rozšiřování obzorů starších předškoláků a schopnosti vlastní řemeslné výroby.

Shrnutí komplexní lekce ve skupině seniorů na téma: "Květy pampelišek."

Integrace vzdělávacích oblastí. "Umělecká kreativita"Čtení beletrie."
Cílová: Pokračujte v rozšiřování znalostí dětí o barvách. Zintenzivnit zájem dětí o kontemplaci krásy v přírodě.
úkoly:
Vzdělávací: Upevnit a ujasnit si znalosti dětí o barvách.
Vzdělávací: Rozvíjejte paměť, logické myšlení, pozorování.
Mluvený projev: Rozvíjejte souvislou řeč, povzbuzujte děti, aby vyjadřovaly své vlastní asociace.
Vzdělávací: Pěstovat lásku a úctu k přírodě; přesnost v práci
Předchozí práce: Sledování květin při chůzi ráno a večer, práce s nůžkami, výroba řemesel z ubrousků.
Metodické techniky: Konverzace-dialog, hádání hádanek, prohlížení ilustrací a povídání o nich, fyzická cvičení, didaktická hra, logický problém, samostatná činnost děti.
Leták: Pro každé dítě: žlutý a bílý, lepidlo, nůžky, fix Zelená barva, barevný karton.

Průběh lekce:

Učitel se ptá dětí:
- Děti, jaké je teď roční období? /léto/ Je to tak, v létě je příroda provoněná svými květy a vůněmi. - Jmenuj, jaké květiny znáš?/sedmikrásky, zvonky, astry/
- Hádej hádanku:
V čistém poli zbělám
Byl jsem žlutý - stal jsem se načechraným,
A zafoukal vánek -
Zůstane stonek /pampeliška/
Znají a uznávají je dospělí i děti. - Děti, kde rostou pampelišky? /na mýtině, u silnic/
Slunce kleslo
Paprsek zlata
Pampeliška vyrostla
První mladý!
Má úžasný
Zlatá barva,
Je to velké slunce
Malý ahoj. /O.V.Vysotskaya/
- Proč je pampeliška v básni nazývána „malým portrétem slunce“?
- Jak byste mu říkali? On je žlutý jako co, kdo? /kuřátko/
Podívejme se, co má rostlina pampeliška? / stonek, kořen, listy, květ/
- Proč rostlina potřebuje kořen? /získej jídlo ze země/
- Co se stane s rostlinou, pokud zůstane
bez rootu? /zemře/
- Jaké listy má tato rostlina? /úzká, dlouhá/
- Proč květina potřebuje semena? /pro reprodukci/
- Jaké květy má pampeliška? /bílá a žlutá/
Nosí pampelišku
Žluté letní šaty.
Až vyroste, bude se oblékat
V malých bílých šatech -
Lehký, vzdušný,
Poslušný větru. /E. Serova/
- Děti, do jakého oblečení oblékl básník pampelišku? /žluté letní šaty, bílé šaty/
Pampelišky nejsou vždy slunečně žluté, přijde čas a květy zbělají jako balónky - lehké a vzdušné
Zlatá a mladá
Za týden zešedivěl
A za dva dny
Moje hlava je plešatá.
Bílé chmýří jsou semena. Když fouká vítr, semena odlétají daleko různé strany- padnou na zem, déšť je zalévá a květy pampelišek zase rostou. Postavme se a představme si, že máme v rukou velkou kytici bílých pampelišek - silně na ni foukneme - ať chmýří poletí daleko, daleko. A teď jsme ty a já jako chmýří, vítr kolem nás krouží a my letíme. Otočili jsme se - dřepli a teď se na nás valí déšť a začínáme růst - zvedáme ruce nahoru - rosteme, rosteme.
- Děti, myslíte si, že pampeliška je užitečná rostlina? Ano, dělají saláty z listů, z kořenů léky, a dokonce i marmeláda se vyrábí ze samotných květin. Přítomnost. Podobně jako med se nazývá „pampeliškový med“. Ale kde si myslíte, že na takovou marmeládu potřebujete sbírat květiny? /daleko od města a dálnic/
Nyní si zahrajeme hru „Poslouchejte pozorně“. Vyjmenuji slova, a jakmile uslyšíte slovo pampeliška, měli byste tleskat Slovy: kočár, chlapec, pampeliška, míč, zajíček, pampeliška, kalachik, pampeliška, pohovka, pampeliška.
Výborně! splnili jste to snadno a teď mám pro vás další úkol - pozorně poslouchejte a hádejte, co se stalo? Přečte se úryvek z Prishvinova příběhu „Zlatá louka“. - "Bydleli jsme ve vesnici, před naším oknem byla louka, celá zlatá s mnoha rozkvetlými pampeliškami." Všichni říkali: "Moc krásné!" Louka je zlatá!" Jednoho dne jsem vstal brzy na ryby a všiml jsem si, že louka není zlatá, ale zelená. Když jsem se kolem poledne vrátil domů, byla louka zase celá zlatá. Začal jsem pozorovat. K večeru se louka otočila znovu zelená."
- Jaké proměny se podle vás dějí na louce?
Je přečtena autorova odpověď z příběhu „Zlatá louka“ od M. Prishvina.
- „Pak jsem šel najít pampelišku a ukázalo se, že stiskl okvětní lístky, jako by vaše prsty na straně dlaně byly žluté, a sevřenými v pěst bychom zavřeli žlutou ráno, když vyšlo slunce , viděl jsem, jak pampelišky otevírají dlaně a z toho louka opět zezlátne Od té doby se pro nás stala pampeliška jednou z nejdůležitějších. zajímavé barvy, protože pampelišky šly s námi, dětmi, spát a vstávaly s námi."
Pampeliška nám také může prozradit, že bude brzy pršet. - Kdo uhodl, jak to udělá, protože nemá jazyk? / odpovědi se poslouchají /
Můžete obdivovat pampelišky - zdobí přírodu; neměli byste sbírat náruče květin - zemřou bez vody a budou vyhozeny, ale v přírodě potěší oči lidí na dlouhou dobu. Můžete si utrhnout malou kytici a užít si ji.
Nyní vstaňme na fyzickou minutu: Děti dělají cvičení podle textu: Vítr nám fouká do tváří
A strom se třese
Vítr je stále tišší
Strom je stále vyšší a vyšší.
Posadili jsme se. Nyní si z ubrousků vyrobíme řemesel, které můžete dát přátelům

Foto návod krok za krokem









Líbil se vám článek? Sdílej se svými přáteli!