Shrnutí lekce kreslení ve střední skupině „Přechod pro chodce. Cesta do země dopravních značek Jak nakreslit pravidla silničního provozu

Znalost pravidel silničního provozu dítěte je jednou z hlavních podmínek jeho bezpečnosti na ulici. Řada chodců, včetně dospělých, bere tato pravidla spíše na lehkou váhu, což se často stává příčinou dopravních nehod různé závažnosti. Děti musí jasně chápat, že když jsou na ulici v obydlené oblasti, jsou plnohodnotnými účastníky silničního provozu, a proto je jejich odpovědností dodržování pravidel silničního provozu.

Omalovánky Pravidla provozu pro děti.

Učit dítě pravidlům chování na ulici (silnice, chodníky, městská doprava) by mělo začít již ve velmi raném věku, než se naučí samo chodit a běhat. A zde je velmi důležitý příklad rodičů a dalších dospělých, se kterými je dítě na ulici. Pravidla silničního provozu musíte svému dítěti nejen říct a vysvětlit, ale také je sami přísně dodržovat. Omalovánky s pravidly silničního provozu uvedené na této stránce jsou primárně určeny pro předškoláky a pomohou dětem naučit se základním bodům chování na silnici i v její blízkosti.

1. Omalovánka Semafor.

Nejlepším místem pro bezpečný přechod vozovky je přechod pro chodce vybavený semaforem. Omalovánky s obrázky semaforů obsahují také malé říkanky, které dětem pomáhají snáze si zapamatovat pravidla jejich používání.

  • Vždy začněte jezdit, až když na semaforu svítí zelená.
  • Nikdy nepřecházejte silnici, když je na semaforech červená nebo žlutá, i když v blízkosti nejsou žádná vozidla.
  • Při odbočování na zelenou se navíc ujistěte o své bezpečnosti – podívejte se doleva, poté doprava.

2. Omalovánka přechod pro chodce.

Naučte své dítě přecházet vozovku pouze na přechodu pro chodce. Omalovánky přechodů pro chodce naučí děti správně přecházet vozovku. Přejezd, který není vybaven semaforem, se nazývá neregulovaný.

  • Přechod pro chodce je na povrchu vozovky označen přechodem pro chodce.
  • Před přecházením vozovky ji pečlivě prohlédněte a ujistěte se, že v blízkosti není žádný provoz.
  • Přejděte silnici, nepřebíhejte ji.
  • Nepřecházejte ulici diagonálně.
  • Zvláštní pozornost věnujte stojícím vozidlům, která vám brání ve výhledu.
  • Při pohybu přes přechod pro chodce přestaňte telefonovat.
  • Pokud se v blízkosti nachází podzemí nebo nadjezdy, ujistěte se, že je provoz na takových místech je obzvláště intenzivní.

3. Chodníky.

Chodník je určen pro pěší provoz. Naučte děti chovat se správně na chodnících, zejména na těch, které se nacházejí v oblastech s hustým provozem.

  • Při jízdě po chodníku podél silnice se k němu příliš nepřibližujte.
  • Pečlivě sledujte možná vozidla opouštějící nádvoří a uličky.
  • Nehrajte míč na chodníku ani neběhejte.

4. Omalovánky s pravidly chování dětí v městské hromadné dopravě a na autobusových zastávkách.

Tyto omalovánky naučí děti, jak bezpečně používat veřejnou dopravu.

  • Zastávka MHD je nebezpečné místo z důvodu možného špatného výhledu na vozovku a velkého davu lidí, kteří mohou omylem vytlačit dítě z chodníku na vozovku. Zde je třeba být obzvláště opatrní.
  • Ke dveřím vozidla se přibližujte až po jeho úplném zastavení.
  • Po vystoupení z vozidla pokračujte v přecházení vozovky až poté, co opustí zastávku.

Kromě těchto základních pravidel silničního provozu bude děti zajímat vybarvování dopravních značek. Prezentované omalovánky pravidel silničního provozu jsou vhodné pro batolata, předškoláky a žáky 1. stupně základních škol i pro použití v mateřských školách a výuce na 1. stupni ZŠ. Všechny obrázky s pravidly provozu jsou zcela zdarma - můžete si je stáhnout a vytisknout.

Naděžda Averjanová

Cíl:Seznámit děti s prací dopravního policisty, který reguluje provoz na silnici.

Upevnit znalosti o semaforech a jejich významu na silnici. Rozšířit znalosti dětí o pravidlech chování na ulici. Rozvíjejte touhu pamatovat si a dodržovat bezpečná pravidla pohybující se na ulici. Učte děti nakreslit přechod pro chodce, držte štětec správně, kreslete rovné čáry zleva doprava celou štětinou štětce. Rozvíjet pozornost dítěte, řeč, paměť, jemné motorické dovednosti prstů. Učte se samostatně a pečlivě doveďte počáteční práci do konce.

Přípravné práce: Prohlížíte si obrázky ulic, dopravní značky, semafory, mluvíte a díváte se do rohu skupina pro bezpečnost života"Semafor". Hry s auty a kamiony, sledování vzdělávacích filmů, konverzace na téma „Bezpečnost silničního provozu“. Proč jsou potřeba dopravní značky, „Proč je tam semafor“ atd., Četba a rozhovor podle knihy V. Arbekova „O chytrých zvířatech“

Materiály pro povolání: Černý papír, bílý kvaš, štětec, ubrousek, model silnice a jejích částí, čepice a obušek dopravního policisty.

Průběh lekce:

Děti k nám přišly od dopravního policisty, který svou pruhovanou holí reguluje provoz na silnici.

(Řidič ukazuje pohyby a učitel vysvětluje dětem význam gest dopravního policisty) v

Co je to vozovka (odpovědi dětí)

Vozovka je místem, kde jezdí auta, kamiony, ale i cyklisté a motocyklisté.

Jak se jmenuje část silnice, kudy chodí lidé? (Chodník) Lidé chodí po chodníku. Je potřeba jít po pravé straně chodníku, abyste nerušili kolemjdoucí.

Děti tam, kde lidé mohou přejít vozovka? (odpovědi dětí)

Kde je znamení" Přechod pro chodce"a na silnici jsou nakresleny široké bílé pruhy. Jsou vidět daleko." chodci a řidiči. A jestli se na semaforu rozsvítí zelená s mužíčkem, který povolí přejít jízdní část silnice.

Dnes budeme s vámi nakreslit přechod pro chodce, široké bílé pruhy na černých listech papíru.


Podívejte, kreslíme bílé pruhy všemi kartáčovými štětinami zleva doprava na „voznici“ A máme to „ Přechod pro chodce"

Podívejte se, na co jsme přišli!



Odraz: Učitel se ptá dětí otázky:

Kdo nás přišel navštívit?

Co dělá na silnici?

Co je to vozovka?

Jak se jmenuje úzká vozovka, kudy chodí lidé?

Kde lidé mohou přejít silnici?

co jsme my? malované?

Výborně, kluci, všichni splnili úkol, teď si vezměte autíčka a budeme hrát!

Publikace k tématu:

Shrnutí lekce „Přechod pro chodce“ Téma lekce: „Přechod pro chodce“ Účel: vytvořit si představu o dopravní značce „Přechod pro chodce“ a jejím účelu. Předběžný.

Ve městě Zheleznogorka, Kursk region, učitelé Dodurova E. O. a Cherepovskaya Yu MDOU „Mateřská škola č. 2 kombinovaného typu „Kapitoshka“.

V rámci akce města „Přechod pro chodce“ byla v naší mateřské škole provedena preventivní opatření pro děti všech věkových kategorií.

Poznámky ke kresbě ve střední skupině „Gželské vzory“ Pyatachenko Anastasia Sergeevna Účel: Seznámit děti s malbou v Gželsku, naučit je.

Poznámky k lekci pro střední skupinu. Netradiční techniky kreslení (vatovými tyčinkami) s prvky plastelínové malby „Květiny pro mámu“.

Shrnutí lekce kreslení ve střední skupině „Beauty Butterfly“ Cíle: Seznámit děti s novou technikou kreslení - monotypem (surová kresba) Podporovat rozvoj dětské představivosti a fantazie.

Znalost pravidel silničního provozu je pro děti velmi důležitá a velkou roli v tom hrají barvy semaforů. Při přecházení silnice od MŠ vždy věnujte pozornost této značce. Až miminko vyroste, bude moci bez potíží přecházet silnici samo.

Jak můžete studovat semafory?

Omalovánky, obrázky, fotografie a dětské prezentace pomohou dětem naučit se barvy semaforů.

Obrázky představují semafor a lidi přecházející silnici. Při rozhovoru s dítětem se zaměřte na to, že lidé přecházejí silnici, když je zelená, a když je červená, stojí a čekají, až projedou auta. Při studiu semaforu věnujte pozornost žluté barvě. Je navržen tak, aby varoval chodce a řidiče.

Obrázky a fotografie „Semaforu“ ​​lze použít při výuce pravidel silničního provozu na základní škole nebo v mateřské škole. Omalovánky a dětské prezentace pomohou upevnit vaše znalosti. Můžete si je stáhnout na našem webu.

Výběr materiálů

Omalovánky

Pomocí obrázků nebo fotografií semaforů můžete pro děti uspořádat praktické lekce o pravidlech silničního provozu. Chcete-li to provést, vytiskněte semafor a nalepte obrázky nebo fotografie na silný karton. Semafor lze zavěsit nebo držet v ruce a děti přejdou „silnici“. Cvičení je velmi užitečné pro děti z mateřské školy. Tuto zábavnou ceduli lze zavěsit u vchodu, aby označila správnou barvu a povzbudila děti, aby učinily vhodná rozhodnutí o přechodu.

Dětem se bude hodit i vybarvování. Malé děti se budou moci naučit základní barvy, zatímco starší děti si zapamatují jejich význam a umístění na semaforu. Barvení procvičuje jemnou motoriku, což má příznivý vliv na rozvoj řeči. Omalovánku lze využít v mateřské a základní škole při dopravní výuce. Je velmi vhodné natřít semafor barvami, pokud děti tento materiál ještě nezvládly.

Na našem webu najdete užitečné prezentace pro děti na téma doprava, jejichž součástí jsou fotografie semaforů a dalších značek. Pokud si své prezentace připravujete sami, určitě zdůrazněte, že tu jsou semafory nejen pro chodce, ale i pro auta. Jsou nasměrovány opačným směrem, aby je řidiči viděli. Mají také zelenou, červenou a žlutou barvu, ale řídí se jimi pouze auta. Děti by si měly pamatovat, že by měly věnovat pozornost pouze semaforům pro chodce. Prezentace jsou dětmi vnímány živěji, protože jsou na rozdíl od obrázků jasnější a někdy pohyblivé.

Světelnou značku je třeba studovat ve spojení s jinými značkami, například přechod pro chodce. Dítě musí pochopit, že pokud v místě křížení silnice není semafor, musí přejít silnici po přechodu pro chodce - bílé pruhy namalované na vozovce.

Pokud semafor nefunguje, dítě si musí pamatovat, že potřebuje přejít vozovku na přechodu pro chodce nebo na přechodu pro chodce. Pokud nelze najít ani jedno, ani druhé, musíte na místě semaforu počkat, až tam nebudou žádná auta, nebo nechají chodce projít.

Obrázky, fotky a omalovánky semaforů pro děti se mohou stát vašimi věrnými pomocníky, pokud potřebujete děti seznámit s pravidly silničního provozu. Všechny potřebné návody jsou na našem webu. Umožní vám provádět zajímavé a vzrušující aktivity a naučit se semafor a jeho barvy. Děti na ně budou jistě ještě dlouho vzpomínat!

Učení pravidel silničního provozu je s Pustunchik zajímavé a zábavné. Přidejte se ke mně a já vás zavedu do vzrušující a zajímavé země dopravních značek pro děti.

PŘECHOD PRO CHODCE

To je možná nejdůležitější znamení pro mladého chodce. Ukazuje, že můžete přejít z jedné části ulice do druhé. Pamatujte však, že ulici musíte přecházet pouze tehdy, když na semaforu pro chodce svítí zelená.

Před přecházením silnice otočte hlavu doleva, abyste se ujistili, že poblíž nejede žádné auto. Když dorazíte doprostřed silnice (před značení), ujistěte se, že napravo není žádné auto. Pokud je cesta volná, klidně přejděte na druhou stranu.

Kromě pozemních přechodů (obvyklá zebra) existují:

Podzemí;

Nad hlavou.

POZOR DĚTI!

Tato značka říká řidiči, že děti mohou vyběhnout na silnici, takže jízda vysokou rychlostí je zakázána. Takový nápis můžete běžně vidět v blízkosti školy, školky nebo hřiště. To však neznamená, že zde můžete přejít silnici. Ulici můžete přejít pouze na speciálně určeném místě - na přechodu pro chodce.

V žádném případě nevybíhejte na silnici! Je to nebezpečné.

JÍZDA NA CYKLISTI JE ZAKÁZÁN

Pokud na silnici uvidíte značku s kolem v červeném kruhu, abyste se nestali narušitelem, sesedněte z kola (koloběžky, mopedu) a odvezte ho na požadované místo.

ŽÁDNÍ CHODCI

Tato značka je často instalována na komunikacích se zvláště frekventovaným provozem, kde nejsou chodníky ani obrubníky. Chůze po takových úsecích silnice, tím méně přecházení na druhou stranu, je životu nebezpečná.

PRÁCE NA SILNICI

Muž s lopatou v červeném kruhu signalizuje práci na silnici: opravu asfaltu, ořezávání větví ze stromů nebo jakoukoli jinou práci probíhající přímo na povrchu vozovky. Přísně se nedoporučuje, aby se v jeho blízkosti procházely děti, protože mohou padat větve, rozlévat se horká pryskyřice nebo létat kameny, takže hrozí nebezpečí úrazu.

ZASTAVENÍ DOPRAVY

Cedule s autobusem, tramvají nebo trolejbusem na modrém pozadí ukazuje, že pouze v tomto místě lze nastoupit nebo vystoupit z dopravy.

PĚŠÍ ZÓNA

Jednou z nejdůležitějších dopravních značek pro děti je značka „Pěší zóna“. Auta zde mají zákaz vjezdu, pohyb je povolen pouze chodcům. Upozorňujeme, že na takovém úseku silnice by měly být dvě značky - první signalizuje začátek pěší zóny a druhá - její konec.

Pamatujte! Abyste se nedostali do nepříjemné situace na cestách při cestě do školy nebo školky, opusťte dům předem. Nebudete tak spěchat, budete pečlivě sledovat účastníky silničního provozu a všímat si všech značek. Hezkou cestu!

Cíl: 1. Naučte děti používat barvy a štětec: držte štětec správně, bez namáhání svalů, bez přílišného sevření prstů; dosáhnout volného pohybu ruky a štětce při kreslení; 2. Posilte schopnost kreslit rovné vodorovné čáry s nepřetržitým pohybem 3. Vytvořte si představu o přechodu pro chodce. 4. Předávat dětem znalosti o pravidlech bezpečnosti silničního provozu jako chodec. 5. Pěstovat zájem o výtvarné umění.

Stáhnout:


Náhled:

Téma: "Přechod pro chodce."

Cíl: 1. Naučte děti používat barvy a štětec: držte štětec správně, bez namáhání svalů, bez přílišného sevření prstů; dosáhnout volného pohybu ruky a štětce při kreslení; 2. Posilte schopnost kreslit rovné vodorovné čáry s nepřetržitým pohybem 3. Vytvořte si představu o přechodu pro chodce. 4. Předávat dětem znalosti o pravidlech bezpečnosti silničního provozu jako chodec. 5. Pěstovat zájem o výtvarné umění.

Práce se slovní zásobou:semafor, přechod pro chodce, přechod pro chodce.

Vybavení a materiál: model semaforu, značka „Přechod pro chodce“, listy černého papíru, štětce, bílá barva, hračky zajíc a zebra.

Průběh přímých vzdělávacích aktivit.

Ahoj lidi! Dnes nás přijel navštívit v autě zajíček Kuzya. Zavolejme mu! (děti zavolají, pak pozdraví Kuzyu)

Kuzya: Kluci, rádi si hrajete s auty? (Děti: Ano) Co by měli vědět dospělí a děti, aby se vyhnuli nehodám na silnicích? (musíte znát pravidla silničního provozu). Chlapi, co nám pomáhá dodržovat dopravní předpisy? (Děti: Dopravní značky.)

Řekněme Kuzovi, co víme! Kluci, co se z člověka stane na ulici? (pěšky)

Jak se jmenuje část silnice, po které chodí chodci? (chodník)

Všichni chodci musí dodržovat pravidla: chodit klidným tempem, držet se pravé strany chodníku.

Jak se jmenuje část silnice, po které jezdí auta? (vozovka)

Kluci, kdo nám pomáhá přejít silnici? (semafor).

Kuzya: Znám báseň o semaforu.

Stůj, auto! Zastavte motor!

Brzdi rychle, řidiči!

Pozor, dívá se přímo před sebe

Na vás, tříbarevný semafor -

Zelené, žluté, červené oko

Dává rozkazy všem.

Vychovatel. Ukazuje semafor. Kluci, jaké znáte semafory? (červená, žlutá, zelená)

Na jakém semaforu je přípustné přejít ulici (zelená).

Světelná signalizace se změnila. Jaká barva přichází po zelené? (žluť). Varuje řidiče a chodce, aby byli opatrní.

Rozsvítí se červené světlo. Děti, myslíte si, že je nyní v pořádku přejít silnici? (Žádný)

Tělesná výchova minuta - Hraje se hra "Semafor". (Použití rozložení zebra)

Když je barva červená, děti tiše stojí. Když je barva žlutá, děti tleskají rukama. Když je barva zelená, děti pochodují.

Pedagog: Kluci, řekněte mi prosím, jaké znamení nám pomáhá přejít ulici? (Děti: Značka přechodu pro chodce.)

Pedagog: Přesně tak, kluci.

Přechod pro chodce -

Každý zná pruhy!

Děti vědí, dospělí vědí

Každý ví, že přechod pro chodce

Zachrání nás všechny před auty.

Vychovatel: Kluci, přišel k nám zajíček a koho přivedl? (Učitel ukazuje dětem model zebry bez bílých pruhů.)

Kluci, Zebra k nám přišla, podívejte, děje se něco? (Děti: Na zebře nejsou žádné bílé pruhy.)

Pedagog: Kde jsi Zebro ztratil své pruhy?

Přišla k nám na návštěvu zebra

Děti byly překvapené:

Kde jste ztratili pruhy?

Zebra: "Tak jsem spěchal, abych tě viděl ve školce."

Že jsem zapomněl na pravidla silničního provozu.

A velmi přísný semafor

Vzal proužky a odešel.

Pomozte mi, děti, získat zpět moje pruhy

To je velmi důležité!

Přece bez těchto pruhů

Bude nebezpečné chodit“ (M. I. Kuzněcovová)

Pedagog: Zebra, kluci a já jsme právě mluvili o důležitosti pravidel silničního provozu. Naši kluci vědí, že aby se řidiči a chodci vyhnuli nehodě, musí dodržovat pravidla silničního provozu. Naši kluci vám pomohou zebra.

(Učitel ukazuje dětem dopravní značky.)

Pedagog: Kluci, řekněte mi, co je to za znamení? (Děti: „Semafor“)

Pedagog: Co je to za znamení? (Děti: „Přechod pro chodce“)

Zebra: Řekl Ilya Volodya,

Proč jde se sestrou po přechodu pro chodce?

A zatímco jdou,

Všechna auta stojí a čekají.

Ale Voloďa se rozhodl: „Je to škoda

Získejte zebru ze zoo! »

No, on to nepochopí

Co je to za zebra - přechod -

Ne čtyřnohý kůň,

A pruhy na silnici.

Vychovatel: Zebro, naše děti dobře znají pravidla silničního provozu. Pomohou vám získat zpět vaše pruhy, ale nejprve si hrajte s námi.

Tělesná výchova minutao pozornosti a orientaci v prostoru k básním S. V. Michalkova.

Jsem parta na dvou kolech (děti chodí v kruhu, jedno po druhém)

Pumpuji dva pedály (děti chodí v kruhu a zvedají kolena vysoko)

Držím volant, dívám se dopředu („oni drží volant rukama“)

Vím, že brzy přijde řada. (děti se otočí a jdou na druhou stranu.)

Pedagog: Kluci, pomozme Zebře, vezměte papír a barvy a nakreslete přechod pro chodce. Stačí kreslit opatrně, bez spěchu.

Tam, kde jezdí hodně aut,
Je těžké přejít silnici.
Chodec Vova se ptá:
"Nakresli mi přechod -
Odvážně označte cestu
Zářivě bílé pruhované.
A pak auta zastaví,
Přestanou mi pípat."

Děti nakreslí přechod pro chodce. Učitel dohlíží na správné sezení dětí u stolu, dodržování hygienických norem při kreslení, dbá na správné používání barev a štětců.

Poté, co děti nakreslí, učitel a děti se na kresby dětí podívají.

Pedagog: Hele, Zebro, ti kluci jsou skvělí, jak krásně a správně nakreslili přechod pro chodce.

Zebra: Děkuji vám. Jste prostě skvělí!

Pedagog: Kluci, naše prsty tvrdě pracovaly, teď je nechte hrát.

Prstová gymnastika"Děti používají dva prsty k "procházení" po namalovaném přechodu pro chodce."

Naše prsty jsou unavené

Byly nakresleny přechody.

Na cestě tak spěchali

Jděte přes ulici

Kde všichni lidé chodí

Kde je přechod pro chodce!

Pedagog: Líbila se ti naše hra, Zebro.

Zebra: Ano. Díky kluci, hodně jste mě naučili. Teď už nikdy neporuším dopravní předpisy. Ale chci si s tebou zahrát ještě jednu hru, mou oblíbenou.

Hra „Řidiči“.

Děti jsou rozděleny do několika skupin: některé jsou chodci (stojí ve dvojicích), další jsou řidiči (předstírají, že jsou volanty rukama) a další jsou auta (sbírají autíčka). Učitel umístí doprostřed skupiny rozložení – přechod pro chodce – „zebra“. Řidiči „sednou“ do aut (řidič s volantem vpředu a dítě – „auto“ vzadu je připojeno k řidiči - podle principu, kde řidič řídí, tam jede auto) a řídí pouze podél vozovky, zastavení před přechodem pro chodce, pokud po něm jdou chodci. A chodci spolu s paní učitelkou přecházejí silnici po přechodu pro chodce. Hra se několikrát opakuje, děti si vymění role.




Líbil se vám článek? Sdílejte se svými přáteli!