Shrnutí otevřené lekce kreslení „Jaro“ s využitím netradičních technik. Shrnutí otevřené lekce netradičních technik kreslení „Cestování do země Risovandia“ skupina seniorů

Otevřít shrnutí lekce

při použití kreslení

nekonvenční technologie

na téma:"Kytice sedmikrásek"

STÁHNOUT (s fotkou)

Pedagog: Tautieva Aza K.

Kytice ze sedmikrásek

Cíl: učit děti kreslit dlaněmi, kombinovat je s aplikací, vzbudit v dětech touhu starat se o přírodu, rozvíjet představivost, kreativitu a zmírňovat emocionální stres.

Materiál: tónované albové listy, ilustrace různé barvy, kvaš, lepidlo, sedmikrásky, ubrousky.

PředchozíPráce: prohlížení ilustrací s obrázky různých barev, netradiční kresba(přikládání dlaní namočených do barvy na tónovaný papír – vytvoření tvaru stonků sedmikrásky)

Průběh lekce:

V noci je mráz
Ráno - kapky,
Takže na dvoře...

Sníh taje,

Louka ožila
Blíží se den.
Kdy se to stane?

Q: Správně, dobře. A jaké změny nastávají v přírodě s příchodem jara?

D: Sníh taje, otepluje se, na stromech se objevují květy a poupata.

Q: Podívej, v naší skupině rozkvetla mýtina s květinami. Víte, jak se tyto květiny jmenují?

D: Sedmikrásky

Q: Přesně tak, děti. Pojď, ty a já nasbíráme kytici sedmikrásek. (děti sbírají kopretiny na mýtině, poslouchají hudbu a dávají je do košíku). Teď vám přečtu báseň a vy mě pozorně poslouchejte a řekněte mi, o koho jde.

Rose řekla skromnému Heřmánku:
- Podívej, jak jsem milý a dobrý!
Ne jako ty v obyčejné košili.
Jsi tak naivní, „žlutá“ duše.
"Buď tak," kývl na ni Heřmánek v odpověď,
"Nemám být královnou."
Ale i v bílé, jednoduché košili,
Budu přinášet lidem radost.

D: Růže a heřmánek.

Otázka: Nyní nakreslíme kytici sedmikrásek. Podívejte se, co máte na stolech

D: barvy a papír, lepidlo a sedmikrásky.

Otázka: Ale jak je namalujeme, když nemáme štětce? (odpovědi dětí).

Q: Přesně tak, nakreslíme je dlaněmi.

Otázka: Vzpomeňme si, jak budeme kreslit květiny pomocí dlaní,

namočte dlaň do barvy a naneste ji na náš barevný list.

navlhnutí. Pak odstraníme dlaň, získáme stonky. Utíráme si ruce ubrouskem a co ještě chybí našemu heřmánku?

D: květiny

Otázka: Správně. Ale ty a já budeme lepit květiny. Z jakých dvou barev se skládají naše sedmikrásky?

D: bílá a žlutá.

B: správně.

Děti se dají do práce.

Otázka: Teď, zatímco naše kytice schne, odpočívejme.

Tělesná výchova minuta

Naše úžasné květiny

Okvětní lístky kvetou

Vánek trochu dýchá

Okvětní lístky se houpou

Naše úžasné květiny

Okvětní lístky se zavřou

Zatřes hlavou

Tiše usínání

Děti dřepí. Umístěte dlaně k sobě před hrudník. Začínají pomalu vstávat, rozevírají ruce nad hlavou, pohupují se a pomalu se vracejí do výchozí polohy.

Q: Podívej co krásné kytice udělal jsi to

Shrnutí lekce:Řekněte mi lidi, líbila se vám naše lekce?

co se ti nejvíc líbilo?

Moment překvapení: Oh, podívej, ukázalo se, že naše sedmikrásky nejsou jednoduché, ale s překvapením. Děti najdou sladkosti v košíku s kopretinami.

Shrnutí lekce kreslení (netradiční technika) „Cestování do země Risovandia“ pro děti přípravná skupina.

Pedagog I kvalifikační kategorie: Kokunina Tamara Aleksandrovna.

Cíl: rozvoj u dětí tvořivost; posílení schopnosti kreslit různými nekonvenčními způsoby.

Vzdělávací.

Rozvíjet kreslířské dovednosti dětí nekonvenčními způsoby; provádění samostatné tvůrčí činnosti.

Vývojový.

Rozvoj kreativní myšlení a představivost při tvorbě kresby nekonvenční metoda. Rozvíjet jemné motorické dovednosti ruce, představivost, schopnost orientovat se v letadlech, rozvíjet umělecké dovednosti a schopnosti, umělecký vkus. Rozvíjejte konverzační schopnosti.

Vzdělávací.

Pěstovat zájem a lásku k nekonvenčním technikám kresby, přesnost při práci s kvašem netradiční materiály.

Přípravné práce:

Zohlednění didaktického ilustrativního materiálu "Květiny";

Seznamování dětí s netradičními technikami kreslení.

Materiály a vybavení: albové listy velikosti A – 4 pro každé dítě; sklenice s vodou - sippy poháry; kvaš různých barev; svíčka; 2 štětce – silný a tenký (úzké a široké); vatové tampony, vlhké ubrousky; široké desky, notebook, plátno, projektor.

Obrazový materiál: truhla, bramborová šablona, ​​diashow, dopis.

Průběh lekce.

1. Úvodní část:

Zní klidná hudba, vstoupí učitelka s dětmi hudební sál, stop.

Vychovatel: Ahoj lidi!

Děti: Dobrý den!

Poté učitelka vyzve děti, aby se postavily do kruhu, držely se za ruce, usmívaly se na sebe a tvořily dobrou náladu.

Vychovatel:

Všechny děti se sešly v kruhu,

Jsi můj přítel a já jsem tvůj přítel!

Držme se spolu za ruce

A usmějme se na sebe!

Děti jednají v souladu s textem.

Vychovatel: Výborně kluci, pojďte ke mně blíž, teď vám něco řeknu. Dnes, když jsem vstoupil do skupiny, vítr náhle otevřel okno a přiletěl dopis. Tady to je (učitel ukazuje dopis dětem). Teď to otevřeme a přečteme si, od koho to je...

Děti: Ano.

Vychovatel: A ty poslouchej pozorně.

Učitel otevře dopis a na obrazovce se objeví Master Pencil. Zvukové písmeno zní hlasem Mistra - Tužka. Děti poslouchají.

„Ahoj moji malí umělci. Jsem Mistr - Tužka, zvu tě do pohádkové země « Risovandia» . Najdete tam spoustu zajímavých věcí. Žijeme v tom - dobří čarodějové, fidgety - štětce - běhají našimi ulicemi, tužky kráčejí hrdě. Myslíme si, že máte zájem navštívit naši zemi. Vaši dobří čarodějové"

Vychovatel: Zajímalo by mě, co je to za zemi « Risovandia» ? proč se tomu tak říká?

Odpovědiděti.

Vychovatel: Kluci, chcete se stát malými čaroději a tvořit zázraky?

Odpovědiděti.

Vychovatel: Tak zavřeme oči a řekněme magii kouzlo:

"Nahoře - nahoře Clap - tles,

Otočte se

Proměň se v malého čaroděje."

Zní kouzelná hudba a světla zhasnou. Když se světlo rozsvítí, objeví se magické čepice.

Vychovatel: Podívej, co máme?

Odpovědiděti.

Vychovatel: Pojď, oblékneme si je.

Děti si nasazují kouzelné čepice a paní učitelka také.

Vychovatel: Takže jsme se proměnili v čaroděje a zvu vás do kouzelné země Risovandia. Jste připraveni?

Odpovědiděti.

Na obrazovce se objeví obrázek zavřených dveří.

Vychovatel: Abyste se dostali do kouzelné země Risovandia, musíte otevřít tyto dveře. A klíče od těchto dveří jsou vaše kouzelné prsty, pojďme si s nimi hrát.

Prstová gymnastika

Na dveřích je zámek (rytmické uzamčení prstů)

Kdo by to mohl otevřít?

Vytaženo (paže se natahují do stran)

Zkroucený (krouživé pohyby prsty ode sebe)

Zaklepali (základy dlaní se o sebe klepou)

A otevřeli se (otevřené prsty).

Vychovatel: Podívejte, neotevře se, zkusíme to znovu.

Děti opakují prstová gymnastika znovu.

Vychovatel: Podívej, dveře se otevřely.

2. Hlavní část:

Na obrazovce se objeví skluzavka s otevřenými dvířky, za kterými děti vidí nevybarvenou louku květin.

Na obrazovce se objeví snímek mýtiny s květinami, bez barvy.

Vychovatel: Hele, ocitáme se na začarované louce, není to krásné, smutné, bílé? Pomozme, aby se mýtina stala jasnou, pohádkovou, skutečně magickou. Vybarvíme to?

Odpovědiděti.

Učitel vyzve děti, aby přišly ke stolu, kde jsou kvašové barvy, archy papíru velikosti A - 4, svíčky, štětce, sklenice na vodu - kelímky, ubrousky.

Vychovatel: A aby se mýtina stala jasnou a opravdu kouzelnou, zvu vás ke stolu, na tomto stole máme vše, abychom udělali zázrak. Musíte si vzít list papíru, nakreslit na něj květiny, trávu, různé brouky se svíčkou a pokrýt celý list barvou (objeví se kresbynakreslený svíčkou) .

Učitel ukazuje dětem, jak to udělat.

Vychovatel: Teď to zkus.

Děti si vezmou listy papíru, kreslí na ně svíčkou a celý list potřou barvou.

Vychovatel: Řekni nám, co jsi našel na mýtině?

Odpovědi dětí: Květiny.

Vychovatel: Co jsou zač?

Na obrazovce se objeví květy, ale barevně.

Vychovatel: Podívejte, naše mýtina je odčarovaná a objevily se na ní květiny, motýli a slunce. Je čas jít dál, vstaňme a jdeme.

Fyzické cvičení.

Po cestě, po cestě

Cváláme na pravou nohu (skáče na pravou nohu)

A po stejné cestě

Cváláme na pravou nohu (skáče na pravou nohu)

Pojďme běžet po cestě

Vyběhneme na trávník (běží na místě)

Na trávníku, na trávníku

Budeme skákat jako zajíčci (skákání na místě na obou nohách)

Zastávka. Pojďme si trochu odpočinout

A půjdeme zase pěšky (chůze na místě).

Na obrazovce se objeví obrázek truhly.

Vychovatel: Hele, co to je?

Odpovědiděti.

Vychovatel: Přesně tak, děti, tohle je kouzelná truhla. Chcete to otevřít?

Odpovědiděti.

Vychovatel: Podívejme se, co tam je.

Učitel otevře truhlu, překvapeně vyjme pečetě vyrobené z brambor.

Vychovatel: A tahle brambora je mimořádná, dá se s ní kreslit. A dokonce vím, že můžete kreslit pomocí brambor. Navrhuji vytvořit karty pro své přátele.

Podívejte se na mýtinu vtipní lidé Připravili jsme pro vás zakázky. Posaďme se ke stolům a tvořme zázraky. Vezměme to magický předmět, namočte jej do barvy libovolné barvy, kterou chcete, a vytvořte otisk na list papíru, a nyní si to můžete sami vyzkoušet. Nyní navrhneme pohlednici, vezmeme vatový tampon, namočíme do barvy a na okraj pohlednice můžete nakreslit vlnovky, nebo tečku, klikaté, cokoli chcete. Tady je co kouzelné dárky Máme to, pomůžu vám to zprostředkovat. A je čas, abychom se vrátili. Postavme se do kruhu a vyslovíme magické kouzlo a vraťme se do mateřská škola a stanou se z nás obyčejné děti.

Hudba zní kouzelně, děti s paní učitelkou čarují.

Vychovatel:

„Nahoře – nahoře Clap – tles

Otočte se

A proměnit se v děti."

3. Závěrečná část :

Vychovatel: Tak jsme se vrátili do školky.

Vychovatel: Kluci, kde jsme byli? co jsme tam dělali? co se ti nejvíc líbilo? co si pamatuješ? Řekněte mi, líbil se vám náš výlet? (pokud ano, tak tleskej, pokud ne, tak dupni).

Na obrazovce se objeví Master – Pencil.

Mistr - tužka: A cestování s vámi se mi líbilo natolik, že vás chci odměnit nejvyšším oceněním za vaše vynikající znalosti a dovednosti pohádková země Ricelands – kouzelné omalovánky (nebo kouzelné štětce). Každý díky moc!

Vychovatel: Kluci, poděkujme za to Mistru tužce úžasné dárky.

Děti: Děkuji.

Vychovatel: No a tady naše cesta a aktivita skončila. Výborně kluci, každý se snažil, jak mohl, i když něco nevyšlo.

  • Dobře na této mýtině, pojďme dál.
  • Rozdělení práce.

Kužel náhle odletěl.“


poskytuje individuální pomoc.


křídla, foukejte na ně, aby barva rychleji zaschla (dýchání
cvičení) a dopřejme je našim hostům, aby se i oni cítili lépe
jarní nálada.


pojďme.

Zobrazení obsahu dokumentu
„Shrnutí závěrečné lekce kreslení (za použití netradičních technik kreslení) „Na návštěvě jara““

Abstraktní závěrečná lekce v kreslení

(s využitím netradičních kresebných technik).

Téma: „Návštěva jara“

Cíl: Vytvořit pozitivní emocionální vztah ke kráse jarní příroda.

1. Upevnit znalosti dětí o jaru, jeho znameních, vlastnostech a umět porozumět znamením jara.

    Posílit schopnost pracovat v různých netradičních technikách kreslení: pečeť (brambory, pěnová guma), kresba vatový tampon. Posílit schopnost vytvářet skvrny různých barev na hotové siluetě.

    Rozvinout schopnost vybrat vhodné barevné schéma.

    Rozvinout schopnost uspořádat předměty v prostoru na listu papíru.

    Pokračovat učí děti přenést do svých kreseb radostnou náladu spojenou s příchodem jara a schopnost vymýšlet náplň své práce.

    Rozvíjet u dětí nápadité myšlení, vnímání, představivost, rozvíjet smysl pro barvy a kreativitu.

    Pěstujte lásku k přírodě a zájem o tuto činnost: pokračujte ve výuce, jak pracovat kolektivně i individuálně.

Přípravné práce: exkurze, vycházky, pozorování jarních změn, četba beletrie.

Vybavení: Obrázky o jaru, kvaš, štětce, razítka na zeleninu, pěnová guma, vatové tyčinky, klidná hudba, motýli vystřižení z papíru, barvy, sklenice s vodou.

Průběh lekce.

Kruh radosti:

Jasné slunce vychází a posílá k nám své paprsky. Natáhneme ruce ke slunci, - Ahoj, řekneme slunci! Kluci, zdravíme se jako ptáci nosem, jako ryby vedle sebe, jako zajíčci s ocasem. Podívejme se jeden druhému do očí a usmějme se.

Kluci, dnes půjdeme do mimořádná cesta, V
země, kde se dějí zázraky. Této zemi se říká jaro.

„Není tam žádný sníh a žádná zima

Všechno se tam probudilo ze spánku

Přišli jsme z města

Do říše divů - jaro"

Tady jsme. Kluci, podívejte se, jaký je to nádherný obrázek. Posaďte se na pařezy a podívejme se na tento obrázek.

Děti, podívejte se pozorně a řekněte mi, v jakém ročním období se kreslí
obrázek? (jaro). Proč jste se tak rozhodli? Co se děje s přírodou? (Vše
ožívá, sníh taje, slunce svítí, ptáčci přilétají, objevují se první květiny )

    Co se stane se stromy na jaře? (pupeny bobtnají, objevují se listy).

    Přesně tak chlapi, na jaře se sluníčko něžně směje, potoky hlasitě tečou, všichni se radují ze sluníčka.

    A teď, kluci, zahrajeme si hru „Vesnyanka“ „Sluníčko, sluníčko, zlaté dno (děti chodí v kruhu) Hoří, hoří jasně, ať nezhasne!

Lesem tekl potok (děti běží v kruhu) Přiletělo sto havranů (děti mávají, stojí na místě) A závěje tály, tály (dřeply na místě) A kytky vyrostly“ (pomalu vstávat)

    Ach lidi, podívejte se na tuto mýtinu, jak je to smutné. Možná zima začarovala. Pojďme zlomit kouzlo a jako skuteční umělci nakreslete obrázek jara.

    Co byste nakreslili na tento obrázek? (listí na stromech, květiny, slunce, mraky, zelená tráva).

    Získáme mimořádný obrázek. Vytiskneme sluníčko z brambor, obláčky a květiny z pěnové gumy, listy na stromy z vatových tamponů a trávu speciálním razítkem). Pravděpodobně víte, jak to udělat, ale teď vám to připomenu (ukazuji, jaká práce je odvedena).

    A teď, kluci, začneme kreslit.

    Rozdělení práce.

    Prstová gymnastika „Bump“ (pomocí masážního míče) „Rolím kruhy s nárazem. Jezdím s ní tam a zpět.

Pohladím ji po dlani, jako bych zametl drobek

Zmáčknu to prsty a teď poslední trik

Kužel náhle odletěl.“

Kreativní činnost děti, zní klidná hudba.

Chlapi, podívejte se co krásný obrázek vyšlo to. Sluníčko krásně svítí, na stromech se objevily první listy, rozkvetly první květy, tráva se zazelenala. Výborně, kluci, snažili jste se ze všech sil a namalovali jarní obrázek.

Ach, lidi, sluníčko se schovalo za mraky a začalo pršet.

Cvičení pro oči: "kapá, kape, kape, kape, déšť kape takhle."

Teď lidi, zavřete oči a trochu mrkněte.

    Chlapi, podívejte, kdo přiletěl na naši mýtinu? To jsou motýli! Podívejte, křídla našich motýlů zvlhla a zbělela. Pravděpodobně se nestihli schovat před deštěm a voda jim smyla barvu z křídel.

    Vybarvíme křídla světlé barvy? Kápněte kapky různých barev (žlutá, červená, zelená, modrá) na křídlo, složte křídla motýla a pohlaďte je dlaní a nyní je rozložte.

    Podívejte se, jaký neobvyklý vzor to byl.

Děti si vyberou motýla a pustí se do práce, paní učitelko
poskytuje individuální pomoc.

Podívejte se na naše motýly, jak jsou krásní a elegantní
křídla, foukejte na ně, aby barva rychleji zaschla (dýchání
cvičení) a dopřejme je našim hostům, aby se i oni cítili lépe
jarní nálada.

Děti dávají své motýly hostům.

A teď, kluci, je čas, abychom se vrátili do školky, postavili jsme se jako vlak a
pojďme.

Pro výtvarné činnosti

Shrnutí otevřené lekce kreslení „Jaro“
pomocí netradičních technik

Chulkova T.I., vedoucí kroužku “ Magický svět barvy"
D/s "Ivushka" Uvarovo

Cíl: rozvoj kreativní představivost, výběr obrazových metod a obrazového materiálu v závislosti na přenášeném obrazu.

úkoly:

  • Zlepšit dovednosti a schopnosti dětí v technice otiskování pečetí (brambory, pěnová guma), kresba šťouchnutím tvrdého štětce, namáčení štětce na papír, kresba vatovým tamponem.
  • Rozvíjet představivost, smysl pro kompozici, rytmus;
  • Pěstovat estetický vztah k přírodě prostřednictvím obrazu květin
  • kultivovat estetický vkus a přesnost při provádění práce.

Předchozí práce: pozorování jarních jevů v přírodě; dívat se na květiny, číst básně.

Materiály: brambory, pěnová guma, talíře s kvašem různé barvy, papírová "silnice", slunce, audio nahrávky.

Průběh lekce.

Děti vstupují a stojí kolem učitele.

V jarním lese na procházku

zvu tě jít.

Více zajímavých dobrodružství

My chlapi to nemůžeme najít.

Postavte se vedle sebe

Držte ruce pevně

Po cestách, po cestách

Pojďme se projít do lesa.

Možná tady v jarním lese

Natrháme květiny?

Dnes se vydáme na neobyčejnou cestu, do země, kde se dějí zázraky. Této zemi se říká jaro. A když už půjdeme, povím vám o této zemi. V této zemi se slunce něžně směje, potok hlasitě teče, závěje tají, sníh ztěžkne a ztmavne. Slunce svým teplem zahřívá vše kolem: z malých poupat se objevují zelené listy, kvete krásná vrba, ptáci švitoří a zpívají, pod nohama šustí zelená tráva. A v této zemi je báječné květinová louka, obsypaný různé barvy: žluté pampelišky, modré sněženky, jemná mimóza.

Není tam žádný sníh, není tam zima,

Všechno se tam probudilo ze spánku.

Přišli jsme z města

Do nádherné země - jaro!

No, kluci, dosáhli jsme toho. Je na tom něco velmi smutného. Všechno je bílé a bílé. Kluci, podívejte, sluníčko nás zdraví! Ale z nějakého důvodu není láskyplný, vůbec se neusmívá.

Přehraje se zvukový záznam:

Ahoj lidi! Krása jara má v sobě kouzelná země nastal problém. Zlá Blizzard vletěla na kouzelnou mýtinu, zasypala ji sněhem a zmrazila všechny květiny. Závěje jsou tak hluboké, že mé paprsky nemohou proniknout. Pomozte mi kluci rozpustit sníh. Ale abyste se dostali na mýtinu, musíte cestu vydláždit barevnými oblázky.

D/i "Kouzelné hůlky"

Ať si každý vezme jednu hůl, začněte namotávat strunu na hudbu, dokud nedosáhnete krabice s barvami. Po otevření se dozvíte, kdo bude malovat jakou barvou.

(Děti ano.)

Nyní, když mají všichni barvy, můžeme začít dláždit cestu barevnými kamínky. Jak můžeme malovat kameny, když nemáme štětec?

Děti hádají. Učitel shrnuje odpovědi dětí.

Vytisknout lze jakýkoli obrázek, například bramborami nebo pěnovou gumou. Vezměte každý talíř s kvašem a pečetí, kterou máte rádi.

Děti přistoupí k papírové „silnici“, postaví se podél okrajů a učitel dětem připomene techniku ​​tisku. Děti píší na hudbu.

Tady je naše květinová louka! Ať už vánice udělala cokoli, neušetřila jedinou květinu. Obnovíme mýtinu a vysadíme nové krásné květiny.

K tomu teď vezmeme nějaké listy a půjdeme kreslit květiny na jarní louku.

Učitel připomene posloupnost provádění práce technikou šťouchání tvrdým štětcem, namáčení štětce na papír a kreslení vatovým tamponem. (Děti vystupují za hudebního doprovodu.)

V tuto chvíli učitel mění výrazy tváře slunce ze smutné na veselé.

Jsem rád, že jsi nakreslil tolik květin na mýtinu.

Raz, dva, tři, květiny vyrostly!

Dosáhli vysoko ke slunci:

Cítili se příjemně a teple!

Nechte je kvést, růst,

Přinášejí radost všem!

Kluci, podívejte, sluníčko se začalo smát! Dává nám opět teplo. Přineste své kresby sem na mýtinu. (Děti rozloží kresby)

Je čas rozloučit se s kouzelnou loukou. Musíme se vrátit domů.

Učitel zapne hudbu. (děti následují učitele)

Užili jste si výlet? Na co nejraději vzpomínáte? Jakou máš náladu? (odpovědi dětí)

Tady jsme zase ve školce. Pojďme si navzájem předávat naši dobrou náladu, své teplo. souhlasíte?

Učitel pustí audio nahrávku „Setkání jara“ a hraje hru „Přenos nálady“

Zahřejte si dlaně svým teplem. (děti napodobují tiché tleskání do hudby) Zahřejte si dlaně! Nyní předejte své teplo sobě navzájem a všem našim hostům! Pojď, nestyď se! Předejte svým hostům svou vřelost a něhu! (napodobit hru "dlaně"). Podívejte se, jak se všichni cítili dobře!

Cvičení pro dynamickou pauzu. Květiny

Náš jemné květiny (hladce otevřené prsty)

Okvětní lístky kvetou.

Vánek trochu dýchá, (Mávají před sebou rukama)

Okvětní lístky se houpou.

Naše jemné květiny (Pevně ​​sevřete prsty)

Okvětní lístky se zavřou

kroutí hlavami, (Hladce je položte na stůl)

Formování dovedností a schopností: upevnit dovednosti dětí v osvojování různými způsoby kreslení (, šťouchání, mokré atd.)

Formování tvůrčí činnosti dětí:

Rozvíjet u dětí schopnost být originální při vytváření vlastní krajiny, schopnost porozumět hlavní myšlence umělce, jeho náladě a výrazovým prostředkům,

Povzbuďte děti, aby vyjádřily svůj osobní názor na to, co vidí.

Utváření emocionálně holistického přístupu k životu:

Vyvolat u dětí obavy z řešení nepředvídané situace.

Na základě rozboru prac výtvarné umění(krajina), abyste vzbudili zájem o zobrazení vaší verze krajiny.

Schopnost vidět krásu v přírodě a užívat si ji, pěstovat lásku a opatrný postoj k přírodě.

Přípravné práce:

– zkoumání reprodukcí krajin A. Levitana, I. Grabariho, A. Kuindzhiho, I. Šiškina a dalších.

Výkres různé materiály"(tužka, kvaš, vodové barvy atd.).

Materiály: kreslicí papíry různých formátů, tónované, tenké štětce, tvrdé na píchání, barevné a jednoduché tužky, suché listy, morfologická cesta, složka s reprodukcemi.

Průběh lekce kreslení pro děti střední skupiny:

Děti vstupují do studia a vítají hosty.

Paní učitelka říká dětem, že dnes jsme byli všichni pozváni na výstavu obrazů do výstavní síně. Zajímají vás výstavy, časopisy obecně? Jaké obrazy a jaké autory jste někde v našem městě a v ilustrovaných časopisech viděli?

Víte, že na naší zahradě je výstavní síň a nejednou jste ji navštívili. Dnes jsme byli pozváni na výstavu slavných umělců.

Každý má veselejší nálada, pamatujete si, jak se chovat ve výstavní síni, každý má chuť vidět něco nového? Tak jdeme.

Ve výstavní síni se s dětmi setkává průvodce. Říká ahoj a vypadá velmi rozrušeně a zmateně. Učitelka se ptá průvodkyně, proč je tak rozrušená.

Kluci, ani si neumíte představit, co se stalo. Přicházím do výstavní síně připravit se na váš příchod a najednou vidím, že mnoho obrazů je poškozených. Navíc byly poškozeny obrazy krajin. Víte všichni, co je to krajina?

Vše poškozeno černou barvou. Ani si nedokážu představit, jak, kdo a proč to všechno udělal. Chlapi, co myslíte? Proč jsou malby poškozeny černou barvou? (Odpovědi dětí).

co dělat? co mám dělat? (Odpovědi dětí).

Učiteli, jak se aktualizují obrázky? Víte o tom něco (Natírají nové nebo je restaurují).

Kluci, co můžeme dělat, jak můžeme pomoci? Kluci, vy a já jsme už kreslili a krajiny více než jednou, a teď se pokusíme nakreslit naše vlastní krajiny (Zobecnění dětských odpovědí).

Irina Mikhailovna, děti se budou velmi snažit a budeme moci kreslit obrázky s krajinou. Přivezeme vám je, dočasně zajistíme výstavu našich prací a dnes můžete na výstavu pozvat děti.

Průvodce: Kluci, opravdu doufám, že vše, co plánujeme, vyjde. Tady je složka s reprodukcemi, které jsem sem omylem popletl, vy vyberete všechny krajiny. To vám pomůže rozhodnout se, jaké obrazy budete malovat.

Vychovatel. Výborně kluci! Své úkoly jste zvládli velmi dobře. Jsem velmi rád, že jste zvládli mnohé z toho, co se ve studiu učíme.

No, teď je čas pustit se do práce. Pojďme všichni do výtvarného ateliéru, teď mezi námi bude vládnout kreativita a každý z nás bude umělec a tak trochu čaroděj. Můžete si vybrat vše, co ke kreslení potřebujete. Vzpomeňte si, jak jsem vás učil: umělci svou kresbou jen tak něco nekreslí, chtějí něco vyjádřit a o něčem vyprávět. Nejprve si rozmyslete, co chcete znázornit a z jakých materiálů.

Ke každému přistupuji individuálně a zodpovím Vaše dotazy, pokud Vám bude cokoliv nejasné. Naše "pravidla" mladí umělci»pomohou nám udržovat pořádek ve studiu

Děti plní úkol s využitím svobody výběru materiálů pro kreslení. Při plnění úkolu se děti mohou volně pohybovat po sále potřebné zásoby. V tuto chvíli zní hudba. Po dokončení úkolu jsou práce dětí umístěny na stojan k sušení.

Děti se na ně dívají.

Učitel vede rozhovor s dětmi pomocí otázek, které vyžadují podrobné odpovědi. Při rozboru děl je důležité najít v každém díle něco podstatného. Následující otázky pomohou rozvíjet u dětí hodnotový úsudek:

Myslíte si, že je mezi díly vtipná kresba? Proč?

Kterou kresbu můžeme označit za nejvýraznější a proč?

Která kresba nebo čí dílo je podle vás nejsmutnější? Proč?

Proč si myslíš, že se mi tahle práce líbila?

Co zajímavého nám tato kresba prozradila?

Co byste v této práci udělal jinak? Proč?

Jak byste své kresby pojmenovali a proč?

Vychovatel. Kluci, myslíte, že můžeme považovat úkol za splněný? To opravdu ne! Právo. Proč? Kresby lze pomocí rámů proměnit v obrazy, ne? Právo. Nesušená díla ale nemůžeme dávat do rámečku. Proto budeme uvažovat, že jsme udělali hlavní věc - existují kresby krajiny.

A tady je náš průvodce! Podívejte se na naši práci, tolik jsme se snažili!

Průvodce odborně hodnotí práci pomocí určitých pojmů. Například: Jaký skvělý Nikita, ve své tvorbě používal nejnutnější kombinace barev, takže dopadl velmi expresivně.

Vidím, že vaše obrazy spojuje dobrá nálada, se kterou jste zde tvořil?

Všechny obrázky jste namalovali vy velká láska k přírodě. Dobrá práce!

Teď budu mít co ukázat svým dětem juniorská skupina ve výstavní síni a také vám prozradím tajemství, že až vaše kresby nabídnu dětem, určitě řeknu:

Děkuju! Zde jsou některé štětce ode mě jako suvenýr, ve vašich rukou se stanou kouzelnými, protože dnes jste jako kouzelníci.

Nyní vezmu vaše díla a zarámuji je. Vše nejlepší a sbohem.



Líbil se vám článek? Sdílejte se svými přáteli!