Abstrakt plánu lekce GCD kognitivního rozvoje (přípravná skupina) na dané téma. Abstrakt vzdělávacích aktivit o kognitivním vývoji dětí střední skupiny s využitím ICT. Témata vitaminového uzlu o kognitivním vývoji

Lekce kognitivního rozvoje v mateřské škole pro děti 5-6 let

Nabízím vám souhrn přímých vzdělávacích aktivit pro starší skupinu (5-6 let) o kognitivním rozvoji na téma „Týden zábavy“.
Hlavní účel lekce- systematizovat a prohlubovat znalosti dětí v hlavních oblastech tvorby základních matematických pojmů: orientace v čase, množství a počítání, velikost, tvar, orientace v čase. Tato lekce měla otevřenou formu a byla vedena v rámci potvrzení vhodnosti na obsazovanou pozici.
Shrnutí vzdělávacích aktivit pro seniorskou skupinu o kognitivním rozvoji "Týden zábavy"
Vzdělávací oblast: Kognitivní vývoj
Integrace vzdělávacích oblastí: sociální a komunikační rozvoj; kognitivní vývoj; vývoj řeči; fyzický vývoj
Typ: integrovaný
Věk dětí: starší předškolní věk
Formuláře lekcí (GCD):řešení problémových situací, herní cvičení, konverzace, momenty překvapení.
Přípravné práce: hry s logickými bloky Dienesh, didaktické hry, rozhovory, hádanky, básně o částech dne, týdne, ročních období.
Vybavení a materiály: notebook, interaktivní obrazovka, multimediální zařízení, fonogramy s hudebním materiálem, počítací materiál, košík jablek, pozn.
Leták: barevné proužky různých délek, počítací materiál.
Cíl:
Systematizovat a prohloubit znalosti dětí o částech FEMP.
úkoly:
1.Upevnit znalosti o sledu dnů v týdnu;
2. Upevnit představy dětí o geometrických tvarech;
3. Posílit schopnost rozlišovat mezi pojmy dlouhý a krátký;
4.Secure sériové a zpětné počítání do 10;
5.Zlepšit znalosti o prostorových vztazích;
6.Vytvářet podmínky pro rozvoj logického myšlení, inteligence, pozornosti;
7.Podporovat formování mentálních operací, rozvoj řeči a schopnost odpovídat v úplných, běžných větách.
Průběh lekce
- Kluci, dnes bude neobvyklý den. Chci vás pozvat na cestu. Rádi cestujete?
- Na jakém druhu dopravy to lze provést? (odpovědi dětí)
Pak se vydejme na výlet kouzelným vlakem. souhlasíte? A aby to bylo na cestách zábavné, zazpíváme písničku.
(Zazní úryvek písničky o vlaku, děti stojí jeden po druhém a provádějí pohyby společně s učitelkou)

- Zaujměte prosím svá místa v kouzelném vlaku (děti sedí u svých stolů).
SNÍMEK 1
Tady je týden, je v něm sedm dní
Poznejte ji rychle
První den všech týdnů
Bude se jmenovat.. (odpovědi dětí) Pondělí!
SKLUZAVKA
- A tady je náš vlak. Kolik má celkem aut? (Pět.)
- Jaké je pořadí zeleného kočáru? (Třetí.)
- Jaké vozy jedou vedle? (oranžová a žlutá)
- Co jsou zač? (2 a 4)
- Jaký je počet modrých kočárů? (5)
-Kde je první kočár? (fialový)


- Výborně! První den je za námi. Brzy přijde druhý den, úterý nás volá na návštěvu. Jaký den je úterý?
V úterý jsme běhali, skákali a rozvíjeli svaly. A k tomu se postavíme a napravíme si záda.
Fizminutka
Jednou – vstaňte, protáhněte se.
Dva - ohnout se, narovnat se.
Tři-tři tlesknutí rukama,
Tři kývnutí hlavy.
Čtyři znamenají širší ruce.
Pět - mávněte rukama.
Šest – sedněte si tiše ke svému stolu.
- Kam nás náš kouzelný vlak doveze příště? Jaký den v týdnu následuje po úterý? (Středa)
- Samozřejmě, že je středa.
SKLUZAVKA
-Hele, tady je zajíček. co to dělá? (Zasadit mrkev)
- Správně. A zajíčkovi vyrostla malá a velká mrkev. Pojďme si spočítat, kolik jich je. (Děti a učitel počítají mrkev)
- Kolik mrkví jsi dostal celkem? (7).
- Upozorňujeme, že mrkev rostla jinak. Jaké číslo je největší mrkev? (3)
- A ten nejmenší? (4)
- Kluci, víte, zajíček se bojí, že mu jedno ze zvířat sežere mrkev. Postavme u jeho zahrady plot, aby se králíček netrápil.
(Na stole má každé dítě vícebarevné pruhy různých velikostí)
- Aby byl plot krásný, seřadíme pásy jeden po druhém od nejmenšího po největší. Podívejte se, jak mi to vyšlo.
SKLUZAVKA
(děti za doprovodu hudby plní úkol podle ukázky na snímku)
- Výborně, udělal jsi to všechno. Pojďme si spočítat, kolik prken jsme potřebovali na krásný plot. (děti počítají společně s učitelkou)
- Ukázalo se, že je 10. Podívejte, kluci, desky jsou jiné. Které jsou nejvyšší? (červený)
- Kolik jich je? (2)
- Která prkna jsou nejmenší a kolik jich je? (4 modré)
-Které jsou větší, malé nebo velké? (malý)
- Výborně, udělal jsi to a pomohl jsi králíčkovi. Ale žádné dobroty jsme tu nenašli. Takže musíme vyrazit další den v týdnu. Jaký den následuje po středu?
- čtvrtek. Sem tam je čtvrtý, jmenuje se Čtvrtek. co je čtvrtek? (čtvrtý)
- Aby čtvrtý den uběhl rychleji
Brzy si zahrajeme.
A k tomu se musíme přesunout na čtvrté nástupiště (děti s učitelem jdou na podložku).
- Kluci, hra se jmenuje „Pravda nebo nepravda“


Pokud uslyšíte něco, co si myslíte, že je správné, stane se to, tleskněte, ale pokud se to nestane, dupněte.
- ráno vychází slunce;
- v zimě je horko;
- musíte cvičit ráno;
- na podzim opadá listí;
- ráno si nemůžete umýt obličej;
- měsíc ve dne jasně svítí;
- ráno jdou děti do školky;
- lidé večer večeří;
- týden má 7 dní;
- po pondělí následuje čtvrtek;
- pouze 5 sezón
Vidím všechny své přátele stát v širokém kruhu. Teď půjdeme doleva a teď půjdeme doprava. Shromáždíme se ve středu kruhu a každý se vrátí na své místo. Pojďme se usmát, mrknout a vrátit se na cestu (děti se vracejí do lavic za hudebního doprovodu)
- A teď je čas, abychom začali pátý den. V řadě pracovních dnů je nyní pátý pátek. Jaký den je pátek? (pátý)
- Podívejte, co je to za předměty? Kluci, vezměte prosím na vědomí, že tyto předměty mají různé tvary. Podívejme se na každou položku.
-Na stolech máte geometrické tvary. Rozložme je v pořadí podle umístění těchto položek.
(Děti plní úkol, hudební doprovod)
- Podívej, co se mi stalo.
(učitel ukazuje geometrický řetězec, který by měl být získán)
- Výborně, udělal jsi to.
Všechny práce jsou hotové
Šestý den je sobota
Sedmý den – víme to
Neděle - odpočinek

Odraz

- Užil sis výlet? kam jsme cestovali? co jsme se naučili?
- Výborně! Takže na nás čekají dárky! Ale kde jsou?
(učitel a děti dělají dalekohled rukama)
- Podívejme se, možná jsou dárky vlevo. Žádný? Pak doprava...nahoru...dolů. Není tam někde?
(ozve se zaklepání)
- Oh, kdo je tam?
(učitelka odejde a vrátí se s košíkem dárků. Na košíku visí poznámka „Pro děti“)


- To je ten, kdo dal dary manželkám. (učitel otevře košík s pohlednicí od Sněhuláka)
- Toto je pohlednice. A pak se něco píše:
Všichni jsou prostě skvělí!
Cesta skončila.
Buďte přátelé s matematikou
Sbírejte své znalosti.
Ať vám vaše úsilí pomůže,
Paměť, logika, pozornost!

Obsah lekce odpovídá jejím cílům a záměrům. Struktura lekce se skládá ze 4 částí.
V úvodní části jsem pomáhala vytvářet příznivou atmosféru, navazovat emocionální kontakt s dětmi a zajímat je o nadcházející aktivity.
V druhé části jsem vytvořila problémovou situaci a seznámila děti s tématem hodiny.
3. část se skládala ze společných produktivních činností mezi učitelkou a dětmi, kde jsem použila hravé, názorné, verbální a praktické metody.
V závěrečné části jsem shrnul výukové aktivity.
Při hodině byl využíván hudební doprovod, který umocňoval emoční vnímání. Hodina přispěla k rozvoji zájmu dětí o učení matematiky.

Prezentace na téma: Zábavný týden

Cíl: formování základních ekologických představ o vztahu člověka a přírody, upevňování znalostí o lesní zvěři.

Vzdělávací oblasti:

Kognitivní vývoj, vývoj řeči, sociální a komunikativní vývoj, umělecký a estetický vývoj, tělesný vývoj.

Přednost– kognitivní vývoj.

Vzdělávací:

1. Upevnit znalosti o volně žijících zvířatech a ptácích.

2. Podporovat u dětí formování dialogických a monologických forem řeči.

3. Formovat zájem o kognitivní činnost.

Vzdělávací:

1. Rozvíjet představivost, imitační schopnosti, podporovat improvizaci.

2. Na pozadí emočního vnímání zintenzivnit jednání dětí, rozvíjet pozornost a rychlost reakce.

3. Upevnit zdraví dětí a předejít únavě.

Vzdělávací:

1. Pěstovat humánní přístup k přírodě a zástupcům světa zvířat.

2. Podporujte touhu je chránit a poskytovat jim veškerou možnou pomoc.

3. Podporujte kreativní iniciativu.

Slovník: truhla, zvonek, medvědice, zajíčci, vrabci, medvídek.

Přípravné práce:

Čtení ruských lidových pohádek, říkanek, rčení.

Tvorba kreseb a společných aplikačních obrázků do pohádek společně s rodiči a učiteli.

Zkouška dějových obrázků k pohádkám.

Didaktické hry na téma: "Kdo přišel na návštěvu?"

"Hádej, jakou pohádku?", "Kdo to řekl?",

D/ hra „Báječný pytlík“ (šišky, houby, ořechy).

D/ hra „Uspořádej mrkev“, D/ hra „Kdo kde bydlí?“

Materiály a vybavení:

Multimediální projektor Prezentace "Kdo žije v lese?"

Zvukové nahrávky, „Walk in the Woods“.

Zvonek, truhla, dům - malý zámeček.

Masky pro pohádkové postavy - vlk, liška, zajíc, žába, myš, medvěd.

Koš s houbami, lesní dekorace - vánoční stromky, krabice s vícebarevnými koulemi.

Kostýmy: medvědi - dospělý, ptáci - dítě, medvíďata - dítě.

Typy aktivit:

Sociální a komunikativní aktivity.

Kognitivní činnost.

Motorická aktivita.

Umělecké a estetické aktivity.

Formy práce:

Situační rozhovor.

Herní činnost.

Hádání hádanek.

Samostatná činnost.

Metodické techniky:

  • Verbální - rozhovor, otázky, vysvětlení.
  • Vizuální - ukázky her, návody.
  • Gaming - provozování venkovních her.
  • Praktické - akce s didaktickým materiálem.

Literatura:

  • Program „Od narození do školy“, editoval N. A. Veraksa.
  • Ushakova O. S. "Představení literatury předškolákům."
  • V. V. Gerbova „Seznamování dětí s beletrií“.

Plánované výsledky:

  • Děti bude zajímat proces poznávání života zvířat v lese.
  • Být aktivní při řešení kognitivních problémů, usilovat o dosažení stanoveného cíle a naučené zkušenosti dokážete přenést do nových herních situací.
  • Buďte aktivní při zpěvu písně E. Železnové „Walk in the Forest“, která nahrává hlasy „Vlk, Medvěd, Kukačka, Straka, Datel“.
  • Zúčastní se venkovních her „Vlk a zajíci“, „Vrabci a kočka“.
  • Naučte se improvizovat pohádky.

Materiál podkladu.

  • Vícebarevné míčky pro každé dítě.

Organizační moment. Motivace.

Ráno přichází do dětské skupiny malý ptáček (dítě v obleku z družiny) a plní s dětmi běžné úkoly.

Před GCD stojí děti na koberci v kruhu a hrají hru s nízkou pohyblivostí

“Ptáci jsou malí”

Ptáci skáčou, létají, (Děti skáčou.)

Ptáci sbírají drobky (Děti se sklánějí a klují.)

Peří bylo vyčištěno (Děti předstírají, že peří čistí.)

Zobáky byly vyčištěny (Děti napodobují.)

Ptáci létají a zpívají (mávají rukama.)

A sedli si. (Odletí a sednou si na koberec.)

Motivace pro GCD

vychovatel:- Dnes vás chci znovu pozvat na návštěvu pohádky. Vzpomenete si prosím, v jakém ročním období jsme naposledy navštívili kouzelný les?

Děti:- Bylo to v zimě, na novoroční svátek, na pohádku „Zayushkina Hut“.

vychovatel:- Správně, jaké je teď roční období?

Děti:- Jaro přišlo.

vychovatel:- Navrhuji udělat rozcvičku, abychom měli dobrou náladu a mohli se snadno a rychle dostat do pohádky.

Zahřátí "úsměv"

Nejdříve zatleskáme

A pak dupneme.

A teď se otočíme

A budeme se všichni společně usmívat.

(Děti doprovázejí čtení básně pohyby.)

vychovatel:- Doporučuji nosit boty, bundy, klobouky.

(Děti napodobují oblékání.) Jdeme do lesa.

K nahrávání hudby. „Procházka lesem“ děti chodí po úzké cestě, pod větvemi stromů, rozdělují keře, přeskakují potok.

Vycházíme do pohádkového lesa.

vychovatel:- Ahoj les, hustý les, plný pohádek a zázraků!

Pusťte nás na návštěvu, dobrý les.

(Upozorňuji děti na truhlu pod stromečkem.)

Kluci, podívejte se, jaká krásná hruď. Podívejme se, co je uvnitř? (Otevíráme, děti se dívají.)

Děti:- V truhle je zvonek.

vychovatel:- Toto je kouzelný zvonek, může nás proměnit v různá zvířata v pohádkovém lese. Stačí říct kouzelná slova: - "Zazvoňte na zvonek a proměňte děti v malá zvířata"

(Děti a učitel vyslovují slova.)

vychovatel:- Hádej sami, v koho se teď ty a já proměníme. Poslechněte si hádanku: I když mám příliš dlouhé uši,

Ale slyšení stojí za dva.

Dej mi zelí, jsem hlodavec,

Pokud vyhrožujete, jsem běžec (zajíc).

vychovatel:- V koho se proměníme? Zazvoňte na zvonek a proměňte nás v zajíčky. (Děti říkají slova.)

Děti:- do zajíčků! (Děti napodobují pohyby zajíce.)

Venkovní hra "Zajíci a vlci"

Cíl: naučit děti pozorně naslouchat učiteli, provádět skoky a další akce v souladu s textem; naučit se navigovat ve vesmíru, najít své místo.

Průběh hry.

vychovatel: Děti - „zajíci“ se schovávají za keři a stromy. Na straně, za keřem, je „vlk na hraní“. „Zajíci“ vyběhnou na mýtinu, skáčou, okusují trávu a dovádějí. Provádějte pohyby podle textu básně.

- Zajíčci skáčou: hop, hop, hop -

Na zelené louce.

štípou trávu, jedí ji,

Poslouchejte pozorně

Přichází vlk?

Na učitelův signál: "Vlk se blíží!" - „zajíci“ utíkají a schovávají se za keři a stromy. "Vlk" se je snaží dohnat. Roli „vlčí hračky“ hraje učitel.

vychovatel:(Učitel hru shrne, pochválí děti, že se dokázaly před vlkem schovat.)

- Nyní uhodněte následující hádanku:

Ocas je chlupatý,

Zlatá kožešina,

Žije v lese

vychovatel: Krade slepice z vesnice. (Liška.)

Děti:- V koho se proměníme?

- Na malé lišky!

vychovatel: Učitel zazvoní na zvonek. Všichni říkají slova: „Zvoňte zvonek, proměňte děti v lišky“ (Děti napodobují pohyby lišky.)

- Kdo se teď staneš?

Malý chlapec

V šedé armádní bundě,

Slídění po dvoře

Děti: Vrabec sbírá drobky.

- Na vrabce!

Venkovní hra "Vrabci a kočka"

Cíl: rozvíjet obratnost, pozornost.

Průběh hry: Děti (vrabci) sedí na lavičce (v hnízdech) a spí. Dítě (kočka) sedí a dřímá. V reakci na učitelova slova: „Vrabci žijí v hnízdě a všichni vstávají brzy ráno,“ děti otevřou oči a nahlas říkají: „Tweet-chik-chik, cvrlik-chik-chik! Zpívají tak radostně." Po těchto slovech se děti rozprchnou po skupině. Slovy učitele: « Kočka se probudila, viděla vrabce, vyděsila je a vletěla do hnízda!“ - vrátit se na svá místa.

vychovatel:- Navrhuji, abyste se zaposlouchali do zvuků jarního lesa, možná uslyšíme někoho jiného?

(Děti poslouchají audio nahrávku se zvuky - vlk, kukačka, datel, medvěd)

Děti hádají zvuky zvířat.

vychovatel:- Zdá se mi, že někdo pláče. Tohle není medvěd... tohle je malý, kdo jsou tihle kluci?

Děti:- Malý medvěd.

(Medvěd vychází zpoza stromu a vyděšeně se dívá na děti.)

Děti:- Co se ti stalo, medvídku?

Medvídek:- Jsem ztracený, nevím, kde je moje matka.

vychovatel:- Kluci, slitujme se nad medvíděm a usmějme se na něj.

Nezlob se, maminka si tě určitě najde.

(Děti se objímají a litují medvíděte.)

vychovatel:- Kluci, znáte pohádky, ve kterých je medvěd? Jmenujte je prosím?

Děti:- „Teremok“, „Tři medvědi“, „Máša a medvěd“ atd.

vychovatel:- Milý medvídku, aby ses nenudil, když tě bude tvoje medvědice hledat, promítneme ti s klukama pohádku Teremok.

Hra je dramatizací pohádky „Teremok“.

Lekce tělesné výchovy „Teremok“.

Na otevřeném poli stojí věž

Nebyl ani nízký, ani vysoký. (sedl, vstal, paže natažené)

Žila tam různá zvířata,

Žili spolu a neobtěžovali se. (luk)

Je tam myš (ruce před tebou na špičkách)

A žába (přikrčená)

zajíček (skákání)

S malou liščí kamarádkou (zatočila ocasem)

Šedý vlk - cvakání zubů

(ukázáno „ústa“ s rukama)

Věděli hodně o přátelství (luk)

Ale narazil jsem na věž

Medvídek (zobrazuje medvěda)

Rozdrtil věž

S tvou obrovskou tlapou. (pěst na pěst)

Zvířata byla velmi vyděšená

Pojďme rychle utéct (běží na místě)

A pak jsme se zase dali dohromady

Na stavbu nového sídla. (seděl na židlích)

Na konci pohádky děti postaví nový domeček pro zvířátka.

Děti říkají slova a provádějí pohyby.

"Zaklepeme kladivem,

Chceme postavit dům

Stavíme vysoký dům,

Budou v něm žít všechna zvířata."

vychovatel:- Takže naše pohádka končí. Líbila se ti pohádka, medvídku (odpověď medvíděte.)

(Můžete slyšet vrčení medvědí matky.)

Medvídek:- Matko!

vychovatel:- Kdo je to, lidi?

Děti:- Máma je medvěd.

Ursa:- Děkuji vám, děti, že jste našli mého syna. Protože jsi tak laskavý a sympatický, chci ti dát barevné koule.

Učitel a děti:- Děkuji, medvěde. Sbohem!

(Medvěd a mládě odejdou.)

vychovatel:- A pro nás chlapy je čas vrátit se do školky.

(Zazvoní kouzelný zvoneček a děti jsou zpět ve školce).

Kluci, zavřete oči!

Děti zavírají oči, říkají slova :

Tili-tili, tili-bom

Všichni se dostaneme do skupiny.

vychovatel:- Naše cesta do pohádkového lesa skončila.

Koho jsme potkali v pohádkovém lese?

Kdo se ti na naší cestě líbil?

Jaká byla vaše nálada během našeho výletu?

Chcete znovu cestovat?

Odraz- dotykové, inteligentní na základě barevných charakteristik

Max Luscher.

vychovatel:- Výborně, kluci, splnili jste všechny úkoly. Hráli spolu.

Líbilo se vám cestování v pohádkovém lese? (Odpovědi dětí.)

Pamatujete si, jaké hry jsme hráli? (Odpovědi dětí.)

Co jsme vy a já postavili? (Odpovědi dětí.)

Kluci, jaká byla vaše nálada během našeho výletu?

(Odpovědi dětí.)

Navrhuji, abyste si vybrali míče, které nám pomohou se o tom dozvědět.

Každý, kdo si myslí, že byl ve veselé, veselé náladě, volí červený míč.

Ti, kteří byli během naší cesty smutní, volí modrou kouli;

Kluci, kteří hráli v klidu a správně provedli všechna herní cvičení, si vybírají žlutý míč.

A ti, kteří aktivně hráli a rychle plnili úkoly, volí zelený míček.

Na signál učitele děti hledají kouli určité barvy.

Učitel se ptá dětí, který míč si vybraly a proč?

vychovatel:- Moc se mi líbilo s vámi cestovat, příště pojedeme na další výlet.

pro děti přípravné skupiny
na téma "Pokud chcete být zdraví, jezte správně!"
Cíl: Vytvořit u dětí představy o důležitosti správného
výživa jako nedílná součást udržování a posilování zdraví a
ti kolem tebe.
Typ činnosti: Vzdělávací a výzkumná činnost.
Formy práce: řešení problémové situace.
úkoly:
1. Vzdělávací:
rozvíjet u dětí porozumění, na kterém závisí zdraví
správná výživa - jídlo by mělo být nejen chutné, ale také
užitečný;
seznámit děti se základními vitamíny A, B, C, D; ve kterém
produkty, které obsahují, jakou roli hrají pro zdravého člověka;
naučit identifikovat a vybrat zdravé potraviny a
nádobí.
2. Vývojové:
rozvíjet dětskou pozornost, myšlení, paměť, představivost,
zvědavost;
aktivovat a obohacovat slovní zásobu dětí o podstatná jména,
přídavná jména související s tématem lekce;
posílit schopnost řešit hádanky;
povzbuzujte děti, aby odpovídaly na otázky a vyvozovaly závěry.
3. Vzdělávací:
vštípit dětem touhu vést zdravý životní styl;
rozvíjet sociální dovednosti;
schopnost pracovat ve skupině;
vzít v úvahu názor partnera;
odpovědět na otázky s podrobnými prohlášeními.
Přípravné práce.

1. Učení básniček, přísloví, rčení o zdraví.
2. Konzultace pro rodiče: „Miluji vitamíny – být zdravý
Chci“, „Racionální výživa předškolních dětí“.
3. Využití didaktických her: „Pyramida zdraví. Pojďme studovat
jíst správně“, „Nejzdravější potraviny“, „Z čeho se vaří?“
kaše“, „Kdo může vyjmenovat více jídel?“
4. Koláž o zdravé a správné výživě (fotografie dítěte s
oblíbené ovoce nebo zelenina).
5. Sestavení knihy „Oblíbené rodinné recepty“.
6. Čtení beletrie: S. Mikhalkov „O dívce,
kteří jedli špatně“, E. Uspenskij „Děti, které špatně jedí v
mateřská škola."
7. Plakát „Pokud chcete být zdraví, jezte správně.“
8. Výstava dětských kreseb na téma zdraví.
9. Hádání hádanek na dané téma.
úkoly:
Poskytněte představu o tom, které produkty jsou nejužitečnější a
nutné pro člověka každý den;
pomoci dětem pochopit
že zdraví závisí na správné výživě – jídlo by nemělo být jen
chutné, ale i zdravé.
Rozvíjet schopnost budovat komunikaci s různými lidmi: dospělými a
vrstevníci.
Vzbudit v dětech touhu pečovat o své zdraví, formovat
návyk na zdravý životní styl.
Motivace: Přišel dopis od Carlsona.
Metody a techniky: výtvarný projev, otázky, problematika
situace, pobídky, obrázky produktů pro hru.
Společná činnost: řešení problémové situace
Samostatná práce: Noviny „Škodlivé“, „Užitečné“
Reflexe: Dokázali jsme Carlsonovi pomoci? Jak jsme mu pomohli? A
Pomůže vám tato znalost do budoucna?

Vybavení: dopis od Carlsona, obrázky předmětu od
zobrazující potravinářské výrobky, milejší překvapení naplněná voňavými
produkty, multimédia, sluneční hračka, hádanky o produktech.
Přípravné práce: Sledování filmového pásu „Baby and Carlson“.
Rozhovor o výhodách produktů.
Obsah GCD:

Organizační moment
1. Emoční naladění.
Pedagog: Ahoj sluníčko (ruce nahoru)
Ahoj země! (sedni si)
Ahoj moji přátelé! (ruce vpřed)
Pedagog: Poslouchejme toto krásné, zajímavé slovo. Co
co tím myslí? (odpovědi dětí)
(Učitel čte báseň).
Co je to "ahoj"?
Nejlepší slova
protože "ahoj"
To znamená „buď zdravý“!
Večer jsme se rozloučili
Sešli jsme se ráno
Tak ještě jednou ahoj
Je čas si promluvit.
Pedagog: Co tedy znamená slovo „Ahoj“? (žehnej vám)
Přesně tak, chlapi. A když se pozdravíme, přejeme si zdraví.
II
2. Motivační moment.
(Ozve se zaklepání na dveře. Vejde pošťák a předá obálku s dopisem)

Pošťák: Dobrý den! Jste kluci ze školky Kolobok?
Pak dopis pro vás. Získejte to.
Pedagog: Opravdu, máme dopis. Ale není to podepsané, jak to víš?
od koho to je? (číst). Posaď se, já ti to teď přečtu a ty
zkuste hádat, od koho pochází. Poslouchejte pozorně.
Ahoj přátelé!
Píši svůj dopis z nemocnice. Můj zdravotní stav se zhoršil
Špatná nálada. I když jsem muž kdekoli, v plném květu. U
Bolí mě hlava, v očích se mi třpytí hvězdy, celé tělo je malátné a
motor pracuje nahoru. Doktor říká, že abych byl zdravý,
Potřebuji správně jíst. Ale už jím dobře: k snídani
snědl sklenici džemu a balíček sušenek. A na oběd jsem si vybrala: máslový dort s
limonáda, chipsy, lízátka, čokoláda a zmrzlina. Tohle je můj oblíbený
jídlo. Snad budu brzy zdravý! co myslíš?
Pedagog: Kluci, uhodli jste, kdo je autorem tohoto dopisu?
(Carlson)
Pedagog: Omlouvám se za Carlsona, je nemocný. proč myslíš? (On
Nejí správně, pravděpodobně snědl nějakou studenou zmrzlinu a vypil limonádu
atd)
Pedagog: Chcete pomoci Carlsonovi zotavit se rychleji a?
víc být nemocný? K tomu musíme pochopit příčiny jeho nemoci a najít
řešení jeho uzdravení. S tím nám pomůže náš asistent lékaře
Neboleikin. Chodíme k němu pro radu. Jste připraveni? Posaďte se pohodlněji
zavři oči.
3 Relaxace
(zapne se tichá relaxační hudba, učitel se převlékne
Kostým doktora Neboleikina).
Doktor Neboleikin: Ahoj lidi, rád vás vidím! co ty?
vedl ke mně? Je Vám špatně?

Děti: Ne, náš přítel Dunno je nemocný a my mu chceme pomoci.
Doktor Neboleikin: Já vím, já vím, rád vám i jemu pomůžu.
Proč si myslíš, že jsem tak zdravý a nikdy neonemocním? Ano, protože já
Cvičím ráno, cvičím a hlavně jím správně.
víš co? Řeknu ti své tajemství, ale po mém milovaném
tělocvik, který mi pomůže vést Paša.
4. Tělesná výchova: Rukojeti do stran, ohnuté
Zvedl se, zamával,
Schovávali je za zády.
Otočený přes pravé rameno
Opět doleva,
Sedli jsme si spolu,
Moje paty se dotýkaly.
Postavili jsme se na špičky,
Dali ruce dolů.
Doktor Neboleikin: Kluci, každý má svého oblíbence
jídlo. Opravdu miluji maso a mléčné výrobky, ovoce a zeleninu. Jméno
vaše oblíbené jídlo!
Odpovědi dětí: (ovoce, sladkosti atd.)
Pedagog: Kluci, co si myslíte, že se stane, když budeme sami?
sladkosti dorty, pečivo, zmrzlina.
Odpovědi dětí: (budou nás bolet zuby, tloustneme atd.).
Doktor Neboleikin: Co myslíte, jedli jste správně?
Carlson? (odpovědi dětí)
Doktor Neboleikin: Jaké by mělo být jídlo? Vyberte si tu pravou
odpověď: zdravá, tučná, pestrá, chutná, s vitamíny atp.
Doktor Neboleikin: Jaký je podle vás rozdíl mezi „lahodným“
a „užitečné“? (doporučená odpověď: chutné není vždy zdravé,
zdravé věci nejsou vždy chutné).
doktor Neboleikin: To je pravda, chlapi, abyste rostli
silné a zdravé, musíte jíst různé potraviny a
nejen sladké a chutné. Tomu se říká „správně“, popř
"zdravé stravování"
doktor Neboleikin: Pomozme Carlsonovi vybrat užitečné
produkty k obědu a řekněte nám, proč jsou užitečné? (doporučená odpověď:
Ano)
Doktor Neboleikin: Chlapi, jaké zdravé produkty znáte?
(Odpovědi dětí)

doktor Neboleikin: Výborně, kluci. Tolik užitečných produktů
ty jsi jmenoval.
Dr. Neboleikin: K čemu jsou tyto produkty užitečné? (předpokládané
odpověď: jsou vitamíny, živiny)
Dr. Neboleikin: Podívejme se na obrazovku. Jak užitečné
Lze z těchto produktů připravovat pokrmy? (doporučená odpověď: polévka,
kaše, bramborová kaše, kastrol)
Dr. Neboleikin: Rozdělte obrázky produktů do dvou skupin.
Potraviny k jídlu každý den a potraviny k jídlu
zřídka.
doktor Neboleikin: Výborně! Ve školce kuchařky připravují:
lahodná kaše, saláty, řízky a kapustová polévka. Dnes jdu na oběd
uvařte můj oblíbený boršč! Víte, z jaké zeleniny se vyrábí?
Nika, která je druhou asistentkou, mi pomůže vybrat zeleninu na boršč.
si vybere sama. Nasadíme vám kuchařské čepice, abyste mohli být...
podobný
kuchaři
(hra „Vyberte zeleninu potřebnou k přípravě boršče“
nabízená zelenina a ovoce)
nemovitý

Doktor Neboleikin: Vika, prosím zkontrolujte, zda je naše
kuchaři! (Dítě zkontroluje a udělá závěr.)
Doktor Neboleikin: Jaký vitamínový boršč můžeme udělat! V něm
a jasnou řepu a sladkou mrkev a křupavé zelí a aromatické papriky,
a zdravou cibuli a česnek. Děkuji, kuchaři. A také obyvatelé našeho
země velmi milují mléko a mléčné výrobky. Piješ rád mléko?
(očekávané odpovědi dětí: (ano, milujeme)
doktor Neboleikin: Výborně! Koneckonců, mléko je pro děti velmi zdravé,
především pro jejich zuby a kosti. Víte, jaké mohou být produkty
vyrobené z mléka? (očekávané odpovědi dětí: zakysaná smetana, máslo, tvaroh,
sýr, jogurt, kefír, jogurt, tvaroh, zmrzlina).
doktor Neboleikin: Ano, výborně kluci. Všichni se jmenují
mléčné výrobky a jsou velmi zdravé.
Doktor Neboleikin: No, teď ty a já víme všechno o produktech a
jejich prospěch. Proč jsme to ty a já udělali? (aby neonemocněl a pomohl
Carlson) Nyní musíme Carlsonovi poslat odpověď, jakou
Je lepší jíst jídlo, abyste neonemocněli.
Doktor Neboleikin: Navrhuji, abyste udělali dvoje noviny
pro Carlsona: „Škodlivé“ a „Pomocné“ a pošťák mu je vezme (děti
vložit ilustrace)
doktor Neboleikin: Výborně, kluci, dokázali jste to. Pomohli jsme vám
Carlson? Jak jsme mu pomohli? (vyprávěli o výhodách produktů) A vy
Budou tyto znalosti užitečné v budoucnu? (Ano)

doktor Neboleikin: Teď, když poslouchá naše
radu, bude vám lépe.
Doktor Neboleikin: Rád jsem si s vámi hrál, proto chci
Na rozloučenou vás pohostím rozsypanými jablky z mé „vitamínové“ zahrádky.
Jezte pro své zdraví!
Doktor Neboleikin: Také jsem pro vás připravil zdravý recept
zeleninový salát, který si můžete připravit doma s maminkou.
Doktor Neboleikin: A teď je čas, abyste se vrátil do školky.
Sbohem kluci!
5. Relaxace
(opět se zapne tichá relaxační hudba, učitel se převlékne)
Ш Výsledek
Pedagog: No, vítejte zpět, kluci! Líbilo se ti to?
cesta? (Ano)
Pedagog: Zjistil jste, proč Carlson onemocněl? Jak mu můžeme dát
pomoc? Co nového a užitečného jste se pro sebe naučili?
Pedagog: Dobře, dobře! Abyste vyrostli zdraví, silní a
šikovný, co bys měl dělat? (očekávané odpovědi dětí: (musí být správné
jíst, cvičit, cvičit a udržovat denní režim)
Pedagog: Kluci, řekněte mi, jaké produkty budete jíst častěji
použití?
(očekávané odpovědi dětí: (ryby, maso, zelenina, ovoce, mléko, zakysaná smetana,
tvaroh, kaše).

Cíl: Pokračujte ve vytváření základních matematických pojmů.

úkoly:

Vzdělávací: Zlepšete dovednosti počítání do 10. Pokračujte v učení dětí porovnávat čísla s počtem předmětů. Prohloubit znalosti o geometrických tvarech. Upevnit znalosti o posloupnosti dnů v týdnu a částech dne. Rozvíjet dovednosti spolupráce ve třídě, rozvíjet dovednosti sebeúcty.

Vzdělávací: Rozvíjet dětskou pozornost, logické myšlení, představivost, zvídavost a vzájemnou pomoc.

Vzdělávací: Pěstujte kognitivní zájem o matematiku.

Integrace vzdělávacích oblastí: Kognitivní vývoj, sociální a komunikativní vývoj, vývoj řeči, tělesný vývoj.

Přípravné práce s dětmi: Hádání hádanek, individuální lekce, didaktická hra „Týden“, herní cvičení „Počítání“.

Demo materiál: Okvětní lístky sedmi barev, květinové vázy, květiny, karty řetězů geometrických tvarů, míč, hruď.

Leták: sady geometrických tvarů, digitální vějíře, obálky se sadou čísel, obálka se sadou Tsvetikov-Semitsvetikov.

GCD pohyb

vychovatel: Dnes vás zvu na cestu. A cesta to nebude jednoduchá, ale kouzelná. Daleko, daleko je kouzelná země, roste tam neobyčejná květina, dokáže splnit každé přání. Co je to podle tebe za květinu?

Děti: Toto je Tsvetik-Semitsvetik.

vychovatel: Správně, Tsvetik-Semitsvetik. Jednoho dne do té země vtrhl zlomyslný vítr a rozmetal okvětní lístky kouzelné květiny. Chtěli byste mít takovou květinu? (Odpovědi dětí).

Vydejme se tedy na cestu a posbírejme všechny okvětní lístky kouzelné květiny. Cesta to ale nebude jednoduchá. Jste připraveni (odpovědi dětí)

Vidím, že jste připraveni cestovat.

Musíme vyrazit na cestu.

Získejte trochu moudrosti, trochu rozumu,

Najdi všechny okvětní lístky,

Vyslovit přání.

Úkol č. 1

A co budeme pokračovat - uhodněte hádanku.

Vylétá z mraků
A létá nad stromy!
Letět po obloze bez starostí,
Ani vrtulník, ani letadlo:
Pilot to neovládá,
A vždy letí dopředu!

Děti: Je to kouzelný koberec .

vychovatel: Přesně tak, je to létající koberec. Kluci, navrhuji, abyste vzali s sebou naše fanoušky s čísly, zatímco budeme létat a trochu si hrát.

Ukažte čísla 1 4, 6,3,8,9,2.

Ukažte číslo, které následuje za číslem: 2, 4, 6. 1, 7, 9, 5.

vychovatel: Výborně, děti! Dokončili jste úkol. Tak a jsme tady.

vychovatel: Podívej, tady je první okvětní lístek. jakou má barvu?

Děti: Okvětní lístek je červený.

Úkol č. 2

Vychovatel: Podívejte, jaká krásná květinová louka. Navrhuji, abyste si vybrali tři květiny a vložili do váz stejný počet květin, jaký je počet napsaný na váze.

(Děti sbírají květiny a dávají je do váz, všimněte si oranžového lístku mezi květinami)

Děti: Podívejte, tady je další okvětní lístek - pomeranč.

Úkol č. 3

Pedagog: V dalším úkolu vám pomohou geometrické tvary a samozřejmě hádanky.

Jsou zde vidět tři vrcholy,

Tři rohy, tři strany, -

No, snad to stačí! –

co vidíš? (Trojúhelník.)

Je to můj přítel po dlouhou dobu,

Každý úhel v něm je správný.

Všechny čtyři strany

Stejná délka

Jsem rád, že vám ho mohu představit,

A jmenuje se... (Čtverec.)

Žádný roh, žádná strana,

A moji příbuzní nejsou nic jiného než palačinky... (Kruh.)

Čtyři rohy, jako čtverec, který mám,

Ale neodvažuji se nazývat čtvercem,

A přitom to vypadá jako čtverec

Mimochodem, dvě dlouhé strany,

A dva kratší... (Obdélník.)

Pedagog: Kluci, jste skvělí, podařilo se vám vyřešit všechny figury.

vychovatel: Skvělé, vyřešili jste hádanky a teď máme 3 okvětní lístky - přibyla žlutá.

Na cestě je bažina

Chlapi se sem nedostanou!

Musíme postavit most

Abychom se tam dostali.

Úkol č. 4

Didaktická hra „Most geometrických tvarů“

Děti pokračují v logickém řetězci geometrických tvarů. Každá osoba dostane sady geometrických tvarů, které děti potřebují uspořádat. Děti umístí své úzké mosty vedle sebe, aby vytvořily široký most. Každé dítě má svou vlastní verzi logického řetězce.

Děti postaví most a najdou čtvrtý - zelený okvětní lístek.

vychovatel: Děti, opět začíná foukat vítr.

Vítr, vítr, foukej víc, aby to bylo zábavnější

Pojď, větru, nezívej, je lepší si s námi hrát.

Úkol č. 5

Fyzické cvičení. Králíček vyšel ven.
Zajíček šel ven na procházku.
Vítr začal slábnout. (Jděte na místo.)
Tady skáče z kopce,
Zelená běží do lesa.
A spěchá mezi kmeny,
Mezi trávou, květinami, keři. (Skákání na místě.)
Malý zajíček je unavený.
Chce se schovat v křoví. (Jděte na místo.)
Zajíček umrzl v trávě
A teď zmrzneme i my! (Děti se posadí.)

vychovatel: pátý okvětní lístek je modrý.

Úkol č. 6

vychovatel: Oh, slyš, někdo se hádá. Ano, jsou to zajíčci, každý z nich má číslo a je potřeba, aby stáli v pořádku. Nemohou na to přijít.

Děti, můžete jim pomoci? (Odpovědi dětí)

Každé dítě dostane obálku se sadou zajíčků s čísly od 1 do 10 a ti se rozloží v pořadí na stůl.

Rychle do práce, chlapi...

V jedné z obálek najdou děti další šestý okvětní lístek je modrý.

vychovatel: Děti, kdo spočítá, kolik okvětních lístků jsme již našli?

Děti: Našli jsme šest okvětních lístků.

vychovatel: Kolik okvětních lístků má Tsvetik - Seven-Tsvetik?

Děti: Tsvetik - Semitsvetik má pouze sedm okvětních lístků.

vychovatel: Kolik dalších okvětních lístků tedy musíme najít?

Děti: Musíme najít ještě 1 okvětní lístek.

Úkol 7.

vychovatel: Kluci, navrhuji, abyste si sedli na koberec našeho letadla a šli do naší školky, možná najdeme poslední okvětní lístek v naší skupině. Vyrážíme.. Mezitím poletíme a splníme ještě jeden úkol.

Míčová hra „Hoď – chyť, pojmenuj rychle“

Učitel hodí dětem míč a položí otázku.

V noci spíme a cvičíme….(ráno)

Přes den svítí slunce. A měsíc... (v noci)

Kdy se vaše maminky a tatínkové vracejí z práce? (Večer)

Večer večeříme a spíme... (v noci)

Jaký je dnes den v týdnu? (Středa)

Jaký den v týdnu byl včera? (Úterý)

Jak se jmenuje první den v práci? (Pondělí)

Jak se nazývají dny volna? (sobota, neděle)

vychovatel: Děti, podívejte, dorazili jsme do naší skupiny. Zatímco jsme létali a hráli, někdo nám nechal truhlu. Pojďme to otevřít.

Děti najdou v truhle poslední fialový okvětní lístek.

Dali všechny okvětní lístky dohromady do Tsvetik - Seven Tsvetik.

Vychovatel: Tak jsme našli všechny okvětní lístky. Podívej, tady v truhle je další obálka, co tam může být?

Děti vytáhnou obálku a najdou pro každé dítě kouzelnou květinu. Nyní má každý z vás Tsvetik - Semitsvetik, můžete si přát svá nejhlubší přání.

vychovatel: Děti, líbil se vám náš výlet? (Odpovědi dětí)

Co se vám na vaší cestě nejvíce líbilo? (Odpovědi dětí)

Jaký úkol byl pro vás nejtěžší? (Odpovědi dětí)

Děkuju. Víte toho tolik, byli jste pozorní, chytří a pomáhali jste si, a proto jste tak dobře zvládli všechny úkoly, které nás během cesty potkaly. Myslím, že se budeš vždycky tak moc snažit.

Cíl: seznamovat děti středního předškolního věku s divokými zvířaty a jejich stravovacími návyky.

1. Seznamte děti s divokými zvířaty, poskytněte představu o zvláštnostech jejich výživy.

2. Rozdělte zvířata podle způsobu jejich krmení: býložravci, hlodavci, dravci.
3. Obohatit znalosti o lišce, zajíci, vlkovi (vzhled, zvyky).
4. Přivést k povědomí o vztahu mezi živou a neživou přírodou.
5. Položit základy environmentální výchovy.
6. Pěstujte pečlivý přístup k přírodě.

Zařízení:

Kouzelná hůlka, model „rohu lesa“, hračka Lesovichok, kostýmy (králíčci, veverky, lišky, vlci), obrázky zvířat, obrázky toho, co zvířata jedí, magnetofon.

Přesun GCD:

Zní hudba „Zlatý podzim“ – z cyklu „Roční období“ od P.I. Čajkovského. Na tomto hudebním pozadí učitel čte báseň A.S. Puškin "Smutný čas..."

vychovatel:

„Ano, zlatý podzim – jak je teď v lese krásně. Chcete se objevit v kouzelném lese? Koho byste rádi viděli v lese?

(Pomůže kouzelná hůlka)

Děti vycházejí oblečené v kostýmech divokých zvířat:


Králičí dítě:

Jsem zajíček, řeknu ti, jak se mi žije v lese!


Veverčí dítě:

Jsem veverka, veselé zvířátko, poskakující a poskakující mezi stromy!


Dětská "liška":

Jsem liška, jaký krásný ocas - sám se mi líbí!


vychovatel:

A je tam i lesní zvěř, chlapi, ten je hodně naštvaný.

Vždyť jsi ho ani nepotkal! To byste se ho báli!

Hádat? Je to vlk!

Vlk se v zimě velmi zlobí. Nechodí sám;

Vlci se potulují ve smečkách. Šedá, hubená, hladová a naštvaná.

V noci hlasitě vyjí, je to dokonce děsivé pro všechna zvířata!

Je lepší na ně nenarazit, musíte si na ně dávat pozor.


Učitelův příběh o zvířatech:

O obyvatelích lesa toho víte hodně, ale ještě ne všechno. Sedněte si na pařezy a poslouchejte, co vám povím nového o obyvatelích lesa. Lesů je u nás hodně. Rostou na severu a jihu. Lesy jsou velmi odlišné: stromy a keře, různé trávy. Jsou zde velké i malé lesy.

Jaké druhy zvířat existují? (Ukázat obrázky - medvěd, zajíc, los, vlk, myš)

Odpovědi dětí.


vychovatel:

Los je velký, medvěd také, vlk je menší a myš je velmi malé zvíře.

Jsou všechna zvířata stejná? (ukázat a porovnat ocasy - veverka, zajíc)

Zvířata nejsou stejná. A to nejen proto, že některé jsou větší a jiné malé. Někteří mají dlouhé uši, jiní mají velké načechrané ocasy, další mají ocas sotva viditelný.

Všechna tato zvířata jsou krmena mlékem svými malými matkami. Proto se jim říká savců.

Pak ale zvířata začala vyrůstat a některá začala jíst listy a trávu. Jak se jim podle vás začalo říkat?

- Býložravci.

Všichni býložravci mají na nohou kopyta. Srnec, jelen, los, (doprovodit zobrazení obrázky)

Zajíci rádi ohlodávají kůru stromů a keřů. Veverky a myši také hlodají všechno - houby, veverky a myši - říká se jim hlodavci.

Ale rys a vlk neokusují trávu ani neohlodávají kůru. Loví jiná zvířata.

Jak můžete těmto zvířatům říkat?

- Predátoři.

Medvěd je také dravec. Ale je to zvláštní predátor. Moc často neloví. Pokud ale narazí na keře maliníku, sežere bobule. Pokud najde hnízdo divokých včel, sní med snadněji.

Nyní víte:

Jak se jmenují zvířata, která žerou trávu?

Koho loví dravci?

Proč se veverkám a zajícům říká hlodavci?

Ano, divoká zvířata mohou žít bez lidí. Člověk by si ale neměl ničit svůj domov – les.

Nyní budeme hrát:

Lekce tělesné výchovy "Divoká zvířata"

Kdysi dávno po lesní cestě,

Děti chodí v kruzích

Zvířata šla k vodě .

Děti chodí v kruzích

Losí mládě následovalo losí matku,

Jdou, hlasitě dupou

Za liščí matkou se plížila malá liška,

Plížit se po špičkách

Ježek se kutálel za svou matkou ježkou,

Pohybujte se v dřepu

Malý medvěd následoval medvědí matku,

Kolébá se

Veverky skočily za veverčí matkou,

Skákací dřep

Za zajícovou matkou jsou šikmí zajíci,

Skákání na rovných nohách

Vlčice vedla vlčata ,

Plížení

Všechny matky a děti se chtějí opít.

« Lapací pohyby jazykem

vychovatel:

Nyní si zahrajeme hru: "Kdo co jí?" (pro upevnění znalostí: „hlodavci, dravci, býložravci“).

Na magnetické tabuli jsou obrázky: mrkev, zelí, ořechy, houby, maliny, med, tráva, slepice, zajíci. Děti přiloží obrázek k příslušnému zvířeti a řeknou například: „Zajíc miluje mrkev a zelí“.

Kouzlo pokračuje.

Objeví se starý Lesovichok a ptá se na hádanky:

1. Kdo hodil na děti z vysokých borovic šišku?

(Veverka)
2. Miluje hrušky a med a má pověst, že má chuť na sladké.
A taky můžu říct, že strašně rád spí.

(Medvěd)
3. V hlubinách lesa žije rozzlobený nedotknutelný,

je tam spousta jehel, ale ani jedna nit.

(Ježek)
4. Zrzka s chlupatým ocasem, žije v lese pod keřem?

Lesovichok:

Chraňte ptáky a zvířata a vždy jim pomáhejte.



Líbil se vám článek? Sdílejte se svými přáteli!