Folklorní hodina v 1. skupině mladších žáků. Miniprojekt pro mladší skupinu na téma: Folklór. Téma: „Úvod do drobné formy ústního lidového umění – říkanky“


Folklór je lidové umění, umělecká kolektivní činnost lidu, odrážející jeho život, názory a ideály. Folklór v překladu z angličtiny znamená „lidová moudrost, lidová znalost“. Folklórní díla (pohádky, legendy, eposy) pomáhají obnovit charakteristické rysy lidové řeči, melodické a melodické.


VÝZNAM FOLKLÓRU PRO UMĚLECKÝ A ESTETICKÝ VÝVOJ MALÝCH DĚTÍ: Pokud se folklór objevuje v životě dítěte od prvních dnů, kdy se již formuje jeho charakter a schopnosti. Podporuje jak rozvoj řeči, tak mravní výchovu. Jazyk dětských říkanek a písní se vyznačuje obrazností, bohatostí a stručností. Melodie zvuku a říkanek pomáhají dětem zapamatovat si slova a zvukové kombinace jim umožní rychle zvládnout správnou a krásnou řeč, i když se skládá z fonetických struktur, které se obtížně vyslovují. Bohatost písniček a říkanek s jasnými a trefnými výrazy výrazně obohacuje dětskou řeč.


Hlavní cíle a záměry projektu: Vytvořit systém práce, který dětem přiblíží počátky ruské lidové kultury. Vytvářet dětem podmínky k samostatné reflexi získaných znalostí a dovedností. Pěstovat zájem a lásku k ruské národní kultuře, využívat všechny druhy folklóru (pohádky, písně, říkanky, zpěvy, přísloví, rčení, hádanky, kulaté tance) pro rozvoj řeči, protože folklór je nejbohatším zdrojem kognitivních schopností a morální vývoj dětí. Seznamování dětí s lidovými svátky a tradicemi, lidové hry.
















Fáze realizace projektu v období říjen – listopad Fáze: Při hodinách rozvoje řeči si děti prohlížely obrázky Vasnetsova Yu Fáze 2: Ve volném čase dětem četly díla lidového a užitého umění (Straka-bílá-strana). Chiki-cheki-chek Allochka Kůň, myš řídí tanec.) 3. fáze: Ve skupině bylo vytvořeno speciální prostředí s cílem přiblížit dětem lidovou kulturu a lidové umění. Mini knihovna s obrazy a díly lidového a užitého umění. 4. etapa: Ve volném čase jsme se s dětmi učili říkanky: Ptáček, Straka běloboká. Fáze 5: Trávení volného času ve skupině (loutkové divadlo „Kolobok“) Fáze 6: Vedení lekce rozvoje souvislé řeči dětí pomocí beletrie a umění. Fáze 7: Literární volno jsme trávili pomocí beletristických a uměleckých děl „Ryaba Hen“. Fáze 8: Příprava prezentace, analýza odvedené práce.



Předškolní vzdělávací instituce MK MŠ Poroshino č. 12

KOGNITIVNĚ – KREATIVNÍ PROJEKT

SKUPINA JUNIORŮ č. 2

Vizitka projektu

Umístění :

MKDOU "Poroshino školka č. 12

Datum: od 15.01.2018 do 25.01.2018

Učitelé juniorské skupiny č. 2:

Vasiljevová Elena Gennadjevna

Kuzová Alina Konstantinovna

Projektový pas

Typ projektu : kognitivně – kreativní

Typ projektu podle počtu účastníků : skupina

Doba trvání projektu : krátký

Očekávaný výsledek:

Rozvíjet zájem olidové umění, touha kreslit a vyřezávatlidová hračka, poslouchat pohádky, učit se písničky, říkanky. Podporujte lásku k vlasti.

Účastníci projektu

Projekt je realizován s dětmi mladší skupiny za účasti rodičů.

Relevance a volba tématu

projekt

Seznamování dětí s lidovou kulturou a lidovým uměním je prostředkem k utváření jejich duchovního rozvoje.

Je třeba si uvědomit, že předškolní věk je nejdůležitější fází formování osobnosti člověka, jeho základu. A již od útlého věku je nutné pěstovat úctu k pracovním tradicím předků, jejich moudrosti a kultuře, rituálům a zvykům. Děti se seznamují s kulturními hodnotami a tradicemi svých lidí od raného dětství, čerpají inspiraci ze svého blízkého okolí, vstřebávají tuto lásku a na tomto základě jsou položeny předpoklady pro občanství, vlastenectví a lásku k vlasti. Ale jako každý jiný pocit, vlastenectví se získává nezávisle a prožívá individuálně. Přímo souvisí s osobní spiritualitou člověka, jeho hloubkou. Bez toho, že by byl sám vlastenec, tedy učitel nedokáže probudit v dítěti cit lásky k vlasti. Je to probouzet, a ne vnucovat, protože základem vlastenectví je duchovní sebeurčení.

Cíl projektu:

Seznamování dětí s národní kulturou, rozvíjení zájmu o ruské lidové umění.

Cíle projektu :

1. Seznamte děti s lidovým uměním a řemesly.

2. Představte si lidové hračky

3. Rozvoj estetického a mravního vnímání světa.

4. Pěstovat zájem o historii a lidové umění, úctu k jeho tradicím.

5. Zapojte rodiče a děti do společné kreativity “

Fáze realizace projektu:

Fáze 1 – organizační

. vypracování a projednání pracovního plánu krok za krokem;

Stanovení cílů, záměrů, relevance projektu;

Výběr metodických, referenčních a

beletrie na toto téma;

Vyberte fotografie a video materiály;

Výběr potřebného vybavení a

přínosy pro praktické obohacení

projekt.

Výběr materiálu pro organizované aktivity s dětmi, ilustrace znázorňujícílidová řemesla, lidové hračky (matrjošky, hračka Dymkovo).

2. etapa – Realizace projektu

Herní aktivita:

. Hry na hrdiny

„Návštěva Matryoshkas“.

. Didaktické hry:

„Zlaté lžičky. Hádej objekt".

"Pojďme ozdobit hnízdící panenku",

Hádanky s ruskou tématikoulidové pohádky.

"Vyber barvu".

. Venkovní hry a štafetové závody

"Kolotoč", „Matka slepice a kuřátka“, "Labutí husy"

Vzdělávací a poznávací aktivity:

Prohlížení obrázků, ilustrací k tématu, rozhovory

Rozhovory s dětmi a ukázky ilustracílidové hračky. Alba lidových řemesel

. Vedení skupiny tematických vzdělávacích aktivit s dětmi:

Příběhy a rozhovory ohračka matrjoška.

ISO:

Lidová hračka "Matryoshka"

modelování "preclíky"

rozhovory o životě a tradicích starověké Rusi.

Integrovaná lekce:

"Cesta do pohádky Kolobok"

Výtvarné umění: hračka Dymkovo „Kachna“

Umělecká a řečová činnost

Převyprávěnípohádky"Tuřín" , čtení ruských lidových pohádek.„Goby – černý bok, bílá kopyta“. "Vlk a sedm mladých koz"„Husy labutě“, „Máša a medvěd“, „Zimní ubikace zvířat“, „Zayuškina chýše“.

Učení písniček a říkanek"Kuře - tetřev lískový", "Na ulici jsou tři kuřata", "kalachi", Poslouchámlidové písně"Kohoutek", "Dobře".

Divadelnost pohádek

Interakce s rodiči

Konzultace pro rodiče „Role folklóru ve vývoji dětské řeči“

Mobilní složka „Lidová řemesla Ruska“

. Individuální konverzace, pomoc dětem s učením: říkanky, hádanky, počítání říkanek

Fáze 3 - Finále

Shrnutí práce

Psaní projektové zprávy

Herní cestování „Na návštěvě u babičky Avdotyi“

Výsledek

Seznámili jsme se s ruským lidovým uměním

Rozšíření chápání lidového umění

Zájem o folklor stoupá, děti se naučily dětské písně a říkanky;

Další rozvoj projektu

Pokračujte v práci na rozvoji kognitivní činnosti dětí

Rozšiřte a systematizujte znalosti dětí na toto téma

Sekce: Práce s předškoláky

  1. Vzdělávací: Upevnit znalosti dětí o malých folklorních formách.
  2. Vzdělávací:
  3. Rozvíjejte lásku k ruským lidovým říkadlům a písním.
  4. Vzdělávací:
  5. Vypěstujte v dětech sympatie k hračce a povzbuďte je, aby s ní komunikovaly. Kultivujte emoční odezvu.

Přípravné práce: Čtení říkanek, prohlížení obrázků, učení ukolébavek, vtipů.

Demonstrační materiál: Hračky: panenka Vanya, kočka, pes. Vařečky, misky, ruské tradiční hračky. Interiér ruské chýše, ubrousky, hudební nástroje.

Metody a techniky:

  1. Překvapivé momenty.
  2. Hry zaměřené na organizaci činností dětí s imaginárním předmětem.
  3. Používání hudebních nástrojů.
  4. Onomatopoeia.

Průběh lekce

Děti vejdou do „Ruské boudy“ a prohlížejí si (sporák, stůl, lavice, na stole jsou misky, hračky, vařečky). Hosty vítá učitel v národním kroji:

Jste vítáni, milí hosté,
Jste vítáni - vstupte.
Jak útulno je v našem pokoji
V kamnech se zapálí brzy ráno
Kočka se myje tlapkou
Naše pohádka začíná.

Je tam kolébka. Vanyusha spí v kolébce.

Vedoucí: Přišli jsme navštívit Vanechku. Kde je Vanechka? (Přistupují ke kolébce) Ještě spí. Přišlo ráno, vyšlo slunce. Probuďme i naši Váňu.

Děti: Pojďme vás probudit.

Vedoucí:

Váňo-Vaněčko, probuď se a vstaň z postele
Slyšíš, zakokrhal kohout, probuď se příteli. (Kohout zakokrhá.)

Jak zakokrhal kohoutek?

Děti: Ku-ka-re-ku!

Vedoucí:

Kohout se probudil a slepice vstala.
Vzbuď příteli, vstávej má Vanechko.
Protáhnout se, protáhnout, rychle se probudit. (Nalijte trochu vody do mísy.)
Pojď ven, voda! Přišli jsme se umýt.

(Váňa se umyje, přečte si říkanku.)

Voda, voda! Umýt obličej!
Aby tvé oči jiskřily, aby se tvé tváře červenaly,
Aby se vám smála ústa a kousaly zuby.

(Děti mluví společně s učitelem.)

Vedoucí: Vanechka si umyl obličej, pojďme si s ním hrát dobře?

Děti: Ano. Pojďme hrát.

(Zpívají sborově a dramatizují píseň „Ladushki.“)

Dobře, dobře.
Kde jsi byl? - Od babičky. (Tleskněte jim rukama.)
Co jsi jedl? - Ovesná kaše.
Pili jogurt. (Přejeďte si prstem po dlani.)
Jedli jsme kaši.
Shu! - Pojďme létat! (Mávají rukama a napodobují ptáky.)
Sedli si na hlavu,
Posadili se a posadili se (Položte si dlaně na hlavu.)
Odletěli! Ano! (Představujíc si ptáky, rozptýlí se po hale.)

Vedoucí: Jak dobře zpíváš a hraješ vesele. Unavený? Trochu odpočineme a uvaříme kaši.

Nakrmíme našeho Vanyu. Vezměte si lžíce a misky.

(Děti berou lžíce a misky.)

Vedoucí:

Vařit, vařit, na kaši,
Vařte, vařte, maličká,
Kaše, kaše,
Kaše je dítě
Vařili jsme kaši -
Váňa dostala najíst.

Děti: děti krmí panenku a říkají:

Tato lžička je pro maminku, tato lžička je pro tatínka,
Toto je lžíce pro dědečka, Toto je lžíce pro babičku
Toto je lžíce pro vás.
Vyrůst ve velkém, takhle!

(Zvednou panenku.)

Vedoucí: Váňa si s námi hrál a jedl kaši. Je trochu unavený, potřebuje si odpočinout. Váňu dáme do kolébky a zazpíváme mu ukolébavku.

(Děti houpou kolébkou a zpívají ukolébavku.)

Ticho, miminko, neříkej ani slovo,
Žehnám své Vanyi
Pojď, kočko, přenocuj
Zabít naši Vanyu,
Napumpujte naši Vanyu,
Rock, klid
Spát, spát
Odvést tě pryč
Ticho, děťátko, neříkej ani slovo.
Žehnám své Vanyi.

Vedoucí: Ticho, ticho, naše Váňa už usnula. Pojďme pryč a nebuďme ho. Na rozloučenou vás pohostím výborným perníkem. (Učitelka dá dětem košíček perníčků, jdou do skupiny.)

Zvláštní místo ve vývoji dětské řeči hraje folklor. Právě umělecké slovo přispívá k rozvoji schopnosti poslechu děl, obohacování a aktivizaci slovní zásoby. Podle federálního státního vzdělávacího standardu pro vzdělávací vzdělávání učitel používá umělecké slovo ve výjimečných okamžicích, kdy organizuje společné herní aktivity pro děti. A poslech hudby jiného charakteru a herní cvičení na hudební nástroje umožňují u dětí rozvíjet fonematický a hudební sluch a probouzet zájem o lidové umění. Popis her a výběr lidových říkanek pro děti najdete v příloze plánu „Tematický týden „Hudba a folklór“.

Sociální a komunikační rozvoj

Pokračují práce na formování správného chování na veřejných místech prostřednictvím různých herních situací „Hračkařství“, „Přišla k nám kočka“. Sociální a komunikační rozvoj usnadňují herní situace: „Jak se pohádaly čepice a bunda“, „Pomozme zvířátkům obléknout se na procházku“ a rozhovor o zaměstnancích mateřské školy.

Kognitivní vývoj

Vývoj řeči

Aktivní využívání malých folklorních forem umožňuje řešit problémy vývoje řeči. Slovní zásobu dětí obohacuje cvičení „Kdo je to?“, poslech zvukové nahrávky „Kdo křičí“ a skládání popisných příběhů o předmětech podle učitelova modelu.

Umělecký a estetický vývoj

K uměleckému a estetickému rozvoji dochází díky tomu, že se děti seznamují s některými hudebními nástroji: bubínky, rolničky, lžičky, chrastítka Děti opakují známé kulaté taneční hry, učí se nové písničky a říkanky, napodobují pohyby zvířat. Učitel plánuje různé hudební a didaktické hry zaměřené na rozvoj hlasového a zabarvení sluchu u dětí ve věku 2-3 let.

Fyzický vývoj

Učitel seznamuje děti s lidovou hrou „Kachna“, vytváří podmínky pro samostatnou pohybovou aktivitu dětí a nadále je seznamuje se způsoby používání tělovýchovných zařízení: míče, obruče, chrastítka atd., což jim umožňuje řešit problémy pohybového rozvoje dětí 1. juniorské skupiny.

Podívejte se na fragment tématického týdne

pondělí

OOKognitivní vývojVývoj řečiFyzický vývoj
1 p.d.Herní situace „Toy Store“. Cíl: naučit poznávat předměty slovním popisem, používat zobecňující slova.Hra "Najděte předmět podle popisu." Cíl: rozvinout schopnost identifikovat hlavní rysy předmětu.Přidání ilustrací pro říkanky do knižního koutku. Cíl: formovat estetické vnímání, obohacovat slovní zásobu dětí.Hra "Smutný a šťastný zajíček". Cíl: rozvíjet schopnost pojmenovat stav postavy zobrazené na obrázku, rozvíjet touhu hrát si s učitelem.R.n.p.i. "Kachna." Cíl: seznámit děti s hrou.
Pro-
výložník
Herní situace „Ve školce se mi líbí“. Cíl: rozvíjet představy o pozitivních stránkách mateřské školy.Prohlížení obrázků divokých zvířat. Cíl: povzbudit děti, aby pojmenovaly a zvýrazňovaly jednotlivé části zvířat: ocas, uši, oči atd.Prstová hra "Zima". Cíl: podporovat rozvoj motoriky a řeči.Hry v knižním koutku, nezávislá divadelní představení. Cíl: ukázat dětem způsoby, jak si hrát s divadelními maskami.Cvičení "Stavitel". Cíl: rozvíjet koordinaci pohybů a motoriku.
OD
2 p.d.Herní situace "Oblečeme panenku na procházku." Cíl: tvořit základ herního chování, přispět ke vzniku zápletky ve hře.Hry s matrjoškami. Cíl: rozvinout schopnost zvýraznit velikost objektu, uspořádat řádek na výšku.Hra „Magic Bag“ (na základě básní A. Barto). Cíl: zapamatovat si díla, povzbudit děti, aby opakovaly krátké práce.Zkoumání dřevěné malované lžíce. Cíl: představit lidový hudební nástroj, podpořit chuť hrát s dospělými.Hra „Zvoňte zvonek“. Cíl: trénovat děti ve skákání, rozvíjet zájem o venkovní hry.

úterý

OOSociální a komunikační rozvojKognitivní vývojVývoj řečiUmělecký a estetický vývojFyzický vývoj
1 p.d.Cvičení "Takto to můžeme udělat." Cíl: naučit při svlékání před spaním si svléknout šaty nebo košili, poté boty, naučit se správně sundat punčocháče a pověsit prádlo na židli.Rozhovor o zimě. Cíl: pokračovat ve vytváření představ o ročních obdobích.Di. „Vícebarevná hruď“ Cíl: Rozvinout schopnost soustředit se na konce při schvalování slov v pohlaví.Kreslení s podskupinou „palačinky a bagely“. Cíl: nadále rozvíjet schopnost zobrazovat kulaté předměty a pracovat s barvami.P.i. "Na rovné cestě." Cíl: rozvíjet schopnost chůze v přímé linii, cvičit rovnováhu.
Pro-
výložník
Cvičení „Jemně se dotýkejte“. Cíl: naučit děti zapojit se do různých forem komunikace.Hry s přírodními materiály. Cíl: nadále se učit identifikovat tvar předmětu, rozvíjet kvantitativní koncepty.Cvičení „Ay doo-doo, doo-doo, doo-doo“. Cíl: zapamatujte si slova hry, potěšte děti, prozkoumejte dřevěnou trubku.Stavba „plotu z cihel a kostek“. Cíl: rozvinout schopnost pokládat cihly na úzkém okraji, upevnit názvy barev.P.i. "Přineste vlajku." Cíl: rozvíjet schopnost překračovat hůl, procvičovat rovnováhu.
OD


Lekce seznámení s folklorní tvorbou v 1. juniorské skupině.
úkoly:
Pokračujte v seznamování dětí s folklórními díly, které vyprávějí o kohoutkovi, slepici a kuřatech.
Rozšiřte své povědomí o svém okolí. Formovat kognitivní činnost.
Povzbuďte děti, aby prováděly herní činnosti, jak ukazuje učitel.
Vypěstujte si laskavý vztah ke zvířatům.
Přípravné práce:
1. Učení říkanek.
2. Zohlednění ilustrací v knihách „Rýmy“.
Metodické techniky:
1. Zpráva k cíli (hádanka o kočce).
2. Čtení říkanek o kočce.
3. Jemná motorika (šněrovací boty).
4. Výlet za kohoutkem vlakem.
5. Čtení dětských říkanek o kohoutkovi, slepici a kuřátkách.
6. Hra „Slepice a kuřátka“.

Průběh lekce:
Pedagog: Kluci, poslouchejte hádanku: „Měkké tlapky, ale na tlapkách jsou škrábance, křičí „mňau“.
Děti: Kočka.
Pedagog: Správně. A tak nás přišel navštívit. V noci kočka chytá myši a přes den se vyhřívá na slunci a vrní. Jak vrní?
Děti: Mur-mur-mur.
Pedagog: Přečteme si říkanku o naší kočce:
Jako naše kočka
Kožich je velmi dobrý
Jako kočičí knír úžasné krásy,
Odvážné oči, bílé zuby.
Pedagog: A teď bude Lena číst o kočičce:
Kočička, kočička, kočička scat.
Neseď na cestě
Naše dítě půjde
Propadne to kundičkou.
Vychovatel: Děti, kočička nás zve na návštěvu ke kohoutkovi, ale než půjdeme, pomozme mu zašněrovat holínky, které nám přinesl. (děti sedí u stolů a šněrují se).
Výborně, splnili jste úkol, nyní můžete jít navštívit kohouta. Pojedeme vlakem, já budu lokomotiva a vy všichni budete vagóny. Kola začala dunět, "chug-chug-chug, vlak se řítí plnou rychlostí." Přijeli jsme. A tady nás kohout pozdraví „pokukováním“.
Děti vyprávějí říkanky o kohoutkovi a kuřátku a hrají si s prsty.
Kohout, kohoutek, zlatý hřebínek,
Olejová hlava, hedvábný vous,
Že vstáváš brzy, zpíváš písničky nahlas,
Nenecháváte děti spát?
Moje slepičko, moje chytrá holčičko, tady máš proso, trochu vody,
Dej mi vejce, má hodná holka.
Vychovatel: Jak říká slepice svým kuřatům?
Děti: Ko-ko-ko.
Pedagog: Jaký druh kuřat? Jaké kuře?
Děti: Kuřata jsou malá, ale slepice je velká. Řekni říkanku o kuřatech.
Kuřátko-kuřátko-kuřátko, ve vaně je trochu vody.
Kdo se mě bojí, tomu vodu nedám.
Tady běží kuřata, nebojí se van,
U vany je talířek, všichni budou pít.
Děti, všem se vám dařilo, dobře jste si hráli, vyprávěli říkanky. Mám z vás velkou radost.
1111111111111
Autor: Shurygina S.L., učitelka na MBDOU „Kombinovaná školka“ č. 55 „Nádherná dívka“ (Republika Komi, Vorkuta).
Obsah programu:
Upevňovat znalosti dětí o dílech malých folklorních forem (říkanky, paličky, vtipy); seznámit děti s ruskými tradičními hračkami; rozvíjet sympatie dětí k hračce a povzbuzovat je ke komunikaci s ní; rozvíjet lásku k ruským lidovým říkankám a pestushki. vtipy; rozvíjet komunikační dovednosti a chuť ke spolupráci.
Materiál: vařečky, krásné kapesníčky, misky s malými lžičkami, ruské tradiční hračky, hračka kohouta.
Přípravné práce: učení říkadel, říkanek, vtipů, ukolébavek, lidových her.
Metody a techniky: momenty překvapení; hry zaměřené na organizování dětských činností s imaginárním předmětem; používání výrazových prostředků řeči; použití hudebních vizuálů.
Průběh lekce:
Děti oblečené v ruských lidových krojích vstupují do „ruské izby“ a sedí na lavicích kolem stolu. Na stole na tácu jsou kapesníky a lžíce, dřevěné hračky.
Pedagog: Dobrý den, moji drazí! Ahoj moje krásky! A naši kluci jsou jako jasní sokoli! A dívky jsou jako šarlatové květiny! Sedíte pohodlně? To je dobré! Dnes vám chci ukázat, jak můžete najít hračku v předmětech, které nás obklopují. Kdysi dávno, když nebyly obchody a všechno se kupovalo na bazarech a veletrzích. Děti měly tolik hraček jako vy. Děti si vymyslely vlastní hračky.
Učitel zvedne šátek z podnosu, na kterém jsou různé dřevěné hračky. Děti si je prohlížejí a hrají si s nimi. Učitel je vyzve, aby si vyrobily hračku.
Pedagog: Tady mám lžíci a kapesník, teď udělám panenku.
Učitel vezme šátek, položí ho na stůl a zabalí do něj vařečku s očima. Požádá děti, aby si také vyrobily panenku.
Pedagog: Takže máme panenku. Dejme každý své panence jméno, pomazleme ji a hrajme si s ní.
Děti své panenky pojmenovávají a společně s paní učitelkou jim zpívají ukolébavku:
Čau čau čau,
Malí zajíčci,
Káťa byla otřesena.
Zpívali Kátě:
Ahoj! Ahoj!
Spi maličká, spi!
Pedagog: Kluci, představte si, že přišlo ráno, vyšlo slunce a my probouzíme naši panenku.
Káťo, Katenko, probuď se!
Vstát z postele!
Slyšíš kokrhat kohouta?
Děti ukazují kohouta prsty, učitel ukazuje hračku kohouta a zpívá říkanku:
Kohout, kohoutek,
zlatý hřeben,
Butterhead,
Hedvábné vousy!
Proč vstáváš brzy?
Zpíváš nahlas,
Nenecháš Káťu spát?
Jak kokrhá kohoutek?
Děti: Ku-Ka-Re-Ku!
vychovatel:
Kohout se probudil
Kuře se postavilo.
Vstaň, má Káťo!
Vstávej, má malá dcero!
Protahujte se, protahujte.
Pospěšte si, rychle se probuďte!
Pojď ven, voda!
Přišli jsme se umýt
Voda, voda!
Umýt obličej!
Aby se vám leskly oči!
Aby se vám červenaly tváře!
Nechte svá ústa smát se!
Aby ten zub kousnul!
Vychovatel: Naše panenka se probudila, umyla si obličej a je čas, aby snídala. Uvaříme jí kaši?
Děti: Ano!
Děti si berou misky a lžíce.
vychovatel:
Vařit, vařit, na kaši,
Vařte, vařte, maličká,
Kaše, kaše,
Kaše je dítě.
Vařili jsme kaši -
Káťa dostala najíst.
Děti krmí panenku.
Učitelka čte s dětmi říkanky:
Tato lžička je pro maminku,
Tato lžička je pro tatínka,
Tato lžíce je pro dědečka,
Tato lžička je pro babičku,
Tato lžíce je pro vás!
Vyrůst ve velkém, takhle!
Káťo, Káťa je malá.
Káťa je vzdálená.
Projděte se po cestě
Dupni na nohu, Káťo.
Učitelka vyzve děti, aby šly s panenkou na procházku a hrály si s ní.
Hraje se hra „Loutkový a kulatý tanec“.
vychovatel:
Tady jsem si sedl na bránu
Mluvící straka:
"Kra - kra - kra - kra,
Je čas, aby malý spal!"
Holubice se podívaly okny
"Ghouli - gulli - gulli - gulli,
Malý potřebuje spát
Abys ráno nezaspal."
Musíme dát naše panenky do kolébky a zazpívat ukolébavku, aby rychleji usnuly.
Učitel a děti zpívají ukolébavku.
Ticho, miminko, neříkej ani slovo,
Neležte na okraji:
Malý šedý vlk přijde,
Chytnou tě ​​za bok
A zatáhne tě do lesa,
Pod keřem koštětem;
Ptáci tam zpívají,
Nenechají tě spát.
Malý potřebuje spát.
Abych ráno nezaspal.
Vychovatel: Naše panenky usnuly. Pojďme pryč a nebuďme je. Toto je druh hračky, kterou si můžete vyrobit z jednoduché lžíce a kapesníku. Na rozloučenou bych vás, milí hosté, rád pohostil nějakým sushi. Jezte pro své zdraví!
Učitelka navléká dětem na prsty sušičky a říká:
Tento prst je děda, (na palci)
Tento prst je babička, (na ukazováčku)
Tento prst je táta (na prostředníčku)
Tento prst je máma (na prsteníčku)
Tento prst jsem já!
To je celá moje rodina! (Děti zatínají a uvolňují pěsti.)
Děti děkují hostitelce a loučí se.
11111111111111111
Folklorní lekce pro děti 1. juniorské skupiny "Na návštěvě u Váně"
Ivanova Teresa Gundynovna, učitelka
Rubriky: Práce s předškoláky
úkoly:
Vzdělávací: Upevnit znalosti dětí o malých folklorních formách.
Vývojové: Rozvíjejte lásku k ruským lidovým říkadlům a písním.
Výchovné: Pěstujte v dětech empatii pro hračku, povzbuzujte je, aby s ní komunikovaly. Pěstujte emocionální odezvu.
Přípravné práce: Čtení říkanek, prohlížení obrázků, učení ukolébavek, vtipů.
Demonstrační materiál: Hračky: panenka Vanya, kočka, pes. Vařečky, misky, ruské tradiční hračky. Interiér ruské chýše, ubrousky, hudební nástroje.
Metody a techniky:
Překvapivé momenty.
Hry zaměřené na organizaci činností dětí s imaginárním předmětem.
Používání hudebních nástrojů.
Onomatopoeia.
Průběh lekce
Děti vejdou do „Ruské boudy“ a prohlížejí si (sporák, stůl, lavice, na stole jsou misky, hračky, vařečky). Hosty vítá učitel v národním kroji:
Jste vítáni, milí hosté,
Jste vítáni - vstupte.
Jak útulno je v našem pokoji
V kamnech se zapálí brzy ráno
Kočka se myje tlapkou
Naše pohádka začíná.
Je tam kolébka. Vanyusha spí v kolébce.
Host: Přišli jsme navštívit Vanechku. Kde je Vanechka? (Přistupují ke kolébce) Ještě spí. Přišlo ráno, vyšlo slunce. Probuďme i naši Váňu.
Děti: Probuďme tě.
Vedoucí:
Váňo-Vaněčko, probuď se a vstaň z postele
Slyšíš, zakokrhal kohout, probuď se příteli. (Kohout zakokrhá.)
Jak zakokrhal kohoutek?
Děti: Ku-ka-re-ku!
Vedoucí:
Kohout se probudil a slepice vstala.
Vzbuď příteli, vstávej má Vanechko.
Protáhnout se, protáhnout, rychle se probudit. (Nalijte trochu vody do mísy.)
Pojď ven, voda! Přišli jsme se umýt.
(Váňa se umyje, přečte si říkanku.)
Voda, voda! Umýt obličej!
Aby tvé oči jiskřily, aby se tvé tváře červenaly,
Aby se vám smála ústa a kousaly zuby.
(Děti mluví společně s učitelem.)
Host: Vanechka si umyl obličej, pojďme si s ním hrát dobře?
Děti: Ano. Pojďme hrát.
(Zpívají sborově a dramatizují píseň „Ladushki.“)
Dobře, dobře.
Kde jsi byl? - Od babičky. (Tleskněte jim rukama.)
Co jsi jedl? - Ovesná kaše.
Pili jogurt. (Přejeďte si prstem po dlani.)
Jedli jsme kaši.
Shu! - Pojďme létat! (Mávají rukama a napodobují ptáky.)
Sedli si na hlavu,
Posadili se a posadili se (Položte si dlaně na hlavu.)
Odletěli! Ano! (Představujíc si ptáky, rozptýlí se po hale.)
Host: Jak dobře zpíváte a hrajete vesele. Unavený? Trochu odpočineme a uvaříme kaši.
Nakrmíme našeho Vanyu. Vezměte si lžíce a misky.
(Děti berou lžíce a misky.)
Vedoucí:
Vařit, vařit, na kaši,
Vařte, vařte, maličká,
Kaše, kaše,
Kaše je dítě
Vařili jsme kaši -
Váňa dostala najíst.
Děti: Děti krmí panenku a říkají:
Tato lžička je pro maminku, tato lžička je pro tatínka,
Toto je lžíce pro dědečka, Toto je lžíce pro babičku
Toto je lžíce pro vás.
Vyrůst ve velkém, takhle!
(Zvednou panenku.)
Moderátor: Váňa si s námi hrál a jedl kaši. Je trochu unavený, potřebuje si odpočinout. Váňu dáme do kolébky a zazpíváme mu ukolébavku.
(Děti houpou kolébkou a zpívají ukolébavku.)
Ticho, miminko, neříkej ani slovo,
Žehnám své Vanyi
Pojď, kočko, přenocuj
Zabít naši Vanyu,
Napumpujte naši Vanyu,
Rock, klid
Spát, spát
Odvést tě pryč
Ticho, děťátko, neříkej ani slovo.
Žehnám své Vanyi.
Host: Ticho, ticho, naše Váňa už usnula. Pojďme pryč a nebuďme ho. Na rozloučenou vás pohostím výborným perníkem. (Učitelka dá dětem košíček perníčků, jdou do skupiny.)
111111111111111
Shrnutí lekce o rozvoji řeči s prvky folklóru pro děti první juniorské skupiny.
Téma: "Exkurze do drůbežárny."
Cíle programu: Pokračovat v seznamování dětí s folklórními díly, které hovoří o drůbeži. Vyvolejte u dětí radost opakováním známé říkanky „Naše kachny po ránu“. Cvičení dětí v onomatopoji. Rozvíjet zvědavost, paměť, pozornost, řeč. Obohaťte svou slovní zásobu. Vypěstujte si lásku k mazlíčkům.
Materiály pro lekci: Ptačí dům, plyšové hračky: slepice, kuřátka, kohout, husa, masky s obrázky slepic, kuřat, kachen.
Práce se slovní zásobou: Kohout, líska slepice, kuřata, střecha, dveře, okna.
Přípravné práce: Čtení dětských říkanek, zpívání písniček, kladení hádanek.
Průběh lekce.
Vychovatel: Dnes půjdeme na exkurzi do drůbežího dvora. Postavme se vedle sebe (vlak) a jedeme! (Učitelka zpívá, děti pomáhají. Hudební doprovod).
- Lokomotiva zahučela,
A přinesl upoutávky!
Choo-choo-choo-choo,
Vezmu tě daleko!
Děti: - Tu-tu-uu!
Vychovatel: Tak jsme dorazili na drůbežárnu. Dáme si pauzu a pozdravíme se.
Děti sedí na židlích v půlkruhu.
Komunikační hra:
- Ahoj, dlaně! tlesk-tlesk-tlesk. (Děti tleskají rukama).
-Ahoj, nohy! Top-top-top. (Děti dupou nohama.)
-Ahoj, tváře! Plop-plop-plop.
- Kulaté tváře! Plop-plop-plop (Děti se dotýkají ukazováčkem na tváře).
-Ahoj, houbičky! Smack-mack-mack. (Děti ukazují houby).
- Ahoj, zuby! Klik-klik-klik. (Děti ukazují zuby).
- Ahoj, můj nos! Píp píp. (Děti se dotýkají nosu ukazováčkem.)
-Dobrý den, hosté! Vítejte. (Děti roztáhly ruce do stran.)
Pedagog: Podívejte se, jak krásný je dům! Co má dům? Děti: Střecha, dveře, okno.
Pedagog: Zajímalo by mě, kdo bydlí v tomto domě? Zaklepeme: ťuk-ťuk-ťuk.
Děti:: Ťuk-ťuk-ťuk. Kdo bydlí v domě?
Pedagog: Slyšíte někoho říkat: co-co-co? Kdo je to?
Děti: - Kuře.
(Učitel vynese z domu kuře a přečte říkanku).
Kuře je nádhera
Bydlela se mnou.
Oh, jak chytrá holka
Bylo tam kuře.
Ušila mi kaftany,
Šila jsem boty
Chutné, růžové
Napekla mi koláče.
Pedagog: Jak se jmenuje kuře?
Děti: Slepice strakatá, žvatlající slepice, slepice s děrami.
Prstová gymnastika: "Kuře"
Maminka kuře přišla (chodíme prsty od lokte k ruce).
Tlapou pohřbila zemi. (Hlaďte si dlaň).
Našla červa (nakreslete na dlani vlnovku - „červ“).
A dala to slepicím (spojujeme prsty v pěst).
Pedagog: Slyšet někoho pištět: čůrat-čůrat-čůrat.
Děti: - Kuřata!
(Učitel vyvede z domu dvě kuřata. Zkoumají je).
Pedagog: Jaký druh kuřat?
Děti: Malé, žluté.
Pedagog: Jak skřípou?
Děti: - Čůrat-čůrat.
Pedagog: Co jim kuře říká?
Děti: Ko-ko-ko. Nechoďte daleko.
Vychovatel: Slepice a její kuřátka vás a mě zvou na procházku po dvoře.
Tělesná výchova minuta.
-Kuře šlo na procházku,
Štípnout trochu čerstvé trávy,
A za ní jsou kluci,
Žlutá kuřata!
„Ko-ko-ko! Ko-ko-ko!
Nechoďte daleko!
Veslujte tlapami!
Hledejte zrna! “ (Děti opakují pohyby po učiteli).
Vychovatel: Nakrmme slepici a kuřátka. (Děti ukazují, jak se krmí, natažením dlaně.)
Pedagog: Kdo ještě bydlí v domě? Ťuk ťuk. (Děti opakují: ťuk-ťuk-ťuk).
(Můžete slyšet ku-ka-re-ku).
Pedagog: Kdo takhle křičí?
Děti: - Kohout.
(Objeví se kohoutek.) Děti se dívají na kohouta.
-Náš kohoutek je hlasitý,
Ráno křičí: „Ahoj! »
Na nohou má boty,
Náušnice visí na uších,
Na hlavě je hřeben,
To je on, kohoutek!
Pedagog: - Jakou píseň zpívá?
Děti: Ku-ka-re-ku.
Pedagog: Jaký má kohoutek zobák?
(Poté děti ukážou hřeben, vousy, ocas, ostruhy).
Vychovatel: Posypeme trochu zrní i kohoutkovi! Pecku, kohoutku! (Děti opakují: „Peck! Peck!“).
Vychovatel: Koho dalšího můžete potkat na drůbežárně? Ťuk ťuk. Kdo bydlí v domě? (Slyšel: ha-ha-ha).
Pedagog: Oh, lidi, kdo je tam?
Děti: - Husa. (Z domu se objeví husa).
Vychovatel: Bílé husy jdou k potoku,
Bílé husy vedou housata,
Bílé husy vyšly do luk,
Husy křičely: "Ha-ha-ha."
Pedagog: Jak křičí husa?
Děti: - Ha-ga-ha.
Vychovatel: Jakou husu?
Děti: - Bílá.
Pedagog: Jakou barvu má zobák?
Děti: - Červená.
Vychovatel: Jak otevírá zobák?
Prstová gymnastika.
Husa celou dobu stojí a kdáká. (Děti ukazují prsty obou rukou, jak husa otevírá zobák.
Asi chce štípnout.
- Ha-ga-ha! Děti: - Ha-ga-ha!
Pedagog: Zapamatujme si a řekněme říkanku:
Naše kachny po ránu... Děti: - Kvak-kvak-kvak.
Naše husy u rybníka... Děti: - Ha-ga-ga.
Naše kuřata z okna... Děti: - Ko-ko-ko.
Náš krocan uprostřed dvora... Děti: - Míč-míč-míč.
Naše malé procházky jsou na vrcholu... Děti: - Gru-gru-gru.
A naše Péťa nám bude ráno zpívat... Děti: - Ku-ka-re-ku!
Pedagog: Kterou drůbež jsme viděli?
Děti: Kuře - ko-ko-ko, kuřata - pi-pi-pi, husa - ga-ha-ha, kohoutek - ku-ka-re-ku.
Vychovatel: Ptáčky jsme ošetřovali zrním, také nám připravili košíček s bagely (učitelka rozdává bagety, čte říkanku).
Oh, swing-kachi-kachi,
Všechny bagely jsou rohlíky,
Všechny bagely-kalachi
Horko, horko, ven z trouby!
Pedagog: Teď je čas, abychom odešli, děti! (Děti stojí jedno po druhém jako vlak.
Lokomotiva zahučela,
A přinesl upoutávky!
Choo-choo-choo-choo,
Vezmu tě daleko! Děti: - Tu-tu-uuu!



Líbil se vám článek? Sdílej se svými přáteli!