Didaktická hra „Petržel jde do práce. Synopse přímých vzdělávacích aktivit ve střední skupině „Petržel jede v autobuse“ Synopse ve střední skupině Petržel bude fungovat

Olga Alexandrová
Shrnutí lekce o poznávání ostatních ve střední skupině na téma „Petržel jde do práce“

Shrnutí lekce o poznávání ostatních ve střední skupině na dané téma« Petržel jde do práce»

Cíl:Učte děti skupina položky pro jejich zamýšlený účel; pěstovat touhu pomáhat dospělým.

Materiály: Obrázky zobrazující položky potřebné pro hry a práce na zahradě, v kuchyni, v bytě; tři rozložení: zahrada, kuchyně, pokoj, obálka.

Průběh lekce.

Vychovatel: Kluci, pojďte k nám dnes skupina dostala dopis. Chcete vědět, od koho to je? (ukazuje dětem dopis od Petržel a čte to)

Milé děti, já - Petržel, jsem na návštěvě u babičky. Hraji, kreslím, chodím a také pomáhám babičce. Dnes mi dala tři úkoly: zasaďte na zahradě mrkev a zalijte květiny; vařit polévku; uklidit pokoj (odložit hračky, setřít prach, vysát). Ale jsem zmatený v nástrojích práce nutné k dokončení úkolů a žádám vás, abyste mi pomohli.

Vychovatel: Kluci, pomozme Petržel?

Děti:Ano

Vychovatel:Ukážu vám modely zahrady, kuchyně a pokoje. Musíte vyfotit jeden obrázek, pozorně si ho prohlédnout, věc pojmenovat, říci, jak se používá a za jakým účelem. práce je potřeba a poté vložte obrázek do vhodného rozvržení. Vysavač slouží například k čištění koberce, je potřeba ho zapnout a vysát, takže na dispoziční řešení místnosti je potřeba umístit obrázek s obrázkem vysavače.

Vychovatel: Ale na to bych rád upozornil mezi obrázky se zbraněmi práce jsou tam obrázky s hračkami. Je třeba je vybrat a vložit do krabice. Úkol je považován za splněný, pokud jsou všechny obrázky správně uspořádány.

Nejprve se ale trochu zahřejeme

Tělesná výchova minuta:

Jsem legrační hračka

Mám chrastítko (Roztažení paží do stran)

S klukama nejsem líný

Bavte se celý den. (Ohýbá se do stran)

Nosím červenou čepici

jak se jmenuji? (dřepy)

Ne žába ani prasátko,

A jsem veselá (Ruce vzhůru)

jsem veselá Petržel,

Jak elegantní, tak vtipné (Ruce na opasku, ohýbání do stran)

Žádná hračka na světě

Žádný způsob se mi nevyrovná. (Skok)

Děti: plnit úkoly

Vychovatel: Všichni jste skvělí, odvedli jste dobrou práci. Petržel děkuji vám všem a ptá se, rádi jste mu pomohli?

Děti: Ano

Vychovatel:A teď vyřešíme malé hádanky, poslouchej pozorně:

Nástroj je v našich rukou

Na zahradě - prvotřídní!

Můžeme jim kopat záhony.

Řekni mi, jak to nazvat? (Lopata)

Ten zahradník

žije s dlouhým nosem.

Kde se ti třese nos,

poteče tam voda (Kropicí konev)

Zuby mají

ale bolest zubů neznají (Hrábě)

Pro hospodyňky z dávných dob

Je to speciální zařízení.

Proč se v kuchyni mele?

On je ten, kdo krájí mrkev. (Nůž)

Starý hliněný hrnec

Byl to náš vzdálený dědeček.

Předtím ho mohl nakrmit

Oběd pro celou rodinu.

A teď jsme se stali lehčími

A boky se lesknou smaltem.

Ale jako předtím vaříme kaši

A nakrmíme vaši rodinu. (hrnce)

Bydlí v kuchyni

Hbitý, tenký,

Zametá podlahu

S plnovousem. (koště)

Chodí a toulá se po kobercích,

Pohybuje nosem po rozích.

Kam jsem šel, nebyl žádný prach,

Prach a odpadky jsou jeho obědem. (vysavač)

Shrnutí třídy.

Publikace k tématu:

Cíle: Rozšířit znalosti o domácích mazlíčcích a péči o ně. Cíle: *Rozvíjet pozornost, paměť, myšlení, jemnou motoriku. * Rozvíjet dovednost.

Městský autonomní předškolní vzdělávací ústav mateřská škola č. 12 obecní útvar Slavjanský okres Abstrakt.

Téma: "Masha chodí do školy." Cíle a úkoly: 1) Shrnout poznatky získané během roku: upevnit, skládat věty, vyprávět o.

Obsah programu: Rozšířit znalosti dětí o dopravě. Rozvíjet řeč, pozornost, logické myšlení, schopnost vytvářet holistický obraz.

Shrnutí lekce o FEMP ve střední skupině „Petržel na návštěvě u chlapů“ Obsah programu: Vzdělávací cíle: - Naučit se reprodukovat stanovený počet pohybů (do 5). - Cvičte své dovednosti.

Cíle programu: Naučit děti psát příběh na základě popisného diagramu; spojují vzhled zeleniny s geometrickými tvary.

Cíle: formovat prostřednictvím herních obrazů pravidla chování ve veřejné dopravě; rozšířit znalosti dětí o pojmech: „chodec“, „cestující“; upevnit znalosti o různých typech osobní dopravy; pěstovat kulturu chování ve veřejné dopravě.

Obohacení slovní zásoby: cestující, chodec, doprava.

Přípravné práce: cílená procházka po ulici; monitorování sběrnic; kladení hádanek; čtení beletrie: příběh N. Nosova „Auto“, báseň „Pozor na děti“, prohlížení obrázků ze série „Doprava“

Metody a techniky: moment překvapení, otázky učitele.

Materiál: hračka „petržel“, obrázky ze série „Doprava“.

Průběh lekce

V.: Děti, dnes k nám přišla petrželka.

Petrželko, proč jsi tak smutný? co se stalo?

P.: Kluci, přišel jsem k vám pro pomoc. Byl jsem pozván na návštěvu do vesnice, ale nevím, jak se tam dostat, a neznám ani pravidla chování v dopravě! Pomozte mi?!

V.: No, kluci, zkusíme pomoci Petrušce?

V.: Dobře, nejprve si připomeňme, co můžete použít, abyste se dostali domů, do obchodu nebo do cirkusu.

D: Autobusem, autem, vlakem.

Q: Je to tak, kluci, když jezdíte v dopravě, která vozí lidi, je to osobní doprava, kdo jezdí v osobní dopravě?

D.: Cestující!

V.: Přesně tak, kluci. S kým cestuješ?

D.: S mámou, tátou, prarodiči.

V.: Slyšíš, Petruško, naše děti cestovaly jen s dospělými, tak ti pro jistotu radíme cestovat stejně. A v osobní dopravě si musíte koupit jízdenku, jít do kabiny, sednout si na prázdné místo a dodržovat pravidla chování.

Otázka: Děti, kterým se říká cestující?

Odpovědi dětí (kdo cestuje autobusem, vlakem)

Q: A ti, co chodí po chodnících?

D: Chodci

Q: Přesně tak, kluci, to jsou chodci.

Teď si ty, já a Petruška zahrajeme hru „Jedeme v autobuse“. Představme si, že náš pokoj je interiérem autobusu, sedíme na svých místech a čekáme na odjezd. A Míšo, my ho přede všemi posadíme do křesla, bude řidičem, odveze nás. Kate-

bude dirigentem. Káťo, prosím, dej lístky všem dětem. Takže chlapi, pojďme na cestu. Před námi zastávka „Dětská klinika“. Pamatujte, chlapi, za jízdy se nemůžete dotýkat dveří rukama, dokud je řidič neotevře. Má speciální tlačítko. Stiskněte a dveře se otevřou. Ale pak jsme dorazili do školky.

Míšo, nabíráme nové cestující.

(děti nastupují do autobusu, kupují lístky)

Otázka: Kluci, prosím, posaďte se. Pojďme dál a položme si otázky:

Q: Kluci, můžu mluvit s řidičem za jízdy? (ne) Je to tak, řidiče nelze rozptylovat, musí sledovat cestu.

Je dovoleno chodit v autobuse, když je v pohybu?

D: Nemůžeš, můžeš spadnout.

Q: Je možné mluvit nahlas v autobuse, skákat do autobusu, zpívat písničky?

D: Nemůžeš, je to nebezpečné.

Otázka: To je pravda, chlapi, musíte mluvit potichu, abyste nerušili ostatní, nepokládejte nohy na sedadla, buďte civilizovaní a zdvořilí. Pamatuješ, Petruško?

P: Ano, díky dětem, pochopil jsem, jak se chovat v MHD. Nyní mohu navštívit své přátele.

Q: A teď přestaň, „Školka“. Vystupte z autobusu. Co byste měli řidiči říct?

D: Děkuji a sbohem!

Q: Saša a Káťa vystoupili z autobusu, kdo jsou teď - chodci nebo cestující?

D: Chodci.

Otázka: Výborně, kluci, zapamatovali jste si všechno správně. Nyní jsme vy a já dobří cestující a chodci. A nikdo nás nebude napomínat. (Petržel poděkuje dětem, rozloučí se a odejde)

Jako 0 Špatná 0

Elena Kornienko
Shrnutí lekce „Petržel jde kreslit“

Cíl: Pokračujte v učení dětí seskupovat předměty podle účelu.

Úkoly:

Vzdělávací oblast "Sociální a komunikační rozvoj": představit dětem povolání (umělec, zdůraznění důležitosti práce.

Vzdělávací oblast "kognitivní vývoj": upevnit představy dětí o předmětech potřebných v různých typech dětských činností (výkres) .

Vzdělávací oblast "Vývoj řeči": rozšířit slovní zásobu dětí, porozumět obecným slovům. Vytvořte si potřebu podělit se o své dojmy s učitelem a rodiči.

- Tělesný vývoj: rozvíjet touhu hrát venkovní hry s jednoduchým obsahem a jednoduchými pohyby.

Prostředky a metody: otázky, hra, lekce tělesné výchovy, elektronická příručka „Seberte nářadí“.

Materiály:

ukázka - portrét Petržel, vyrobeno barvami, učební pomůcka v elektronické podobě "Vyberte si nástroje", panenka Petržel, balík, dopis.

letáky - obálky s kartami s nástroji pro přenášení těžkých předmětů, osvětlení místnosti a pro šití oděvů.

Přípravné práce: ptaní se hádanek o barvách, pastelkách, štětcích, tužkách, prohlížení alba „Profese“, didaktické hry „Find a Pair“, „Who Needs What“, „Wonderful Bag“. Kresba barevnými křídami, tužky, barvy. Distribuce manuálů v elektronické podobě mezi rodiče.

Individuální práce: pomoci Sveta K., Masha D. určit, zda předměty patří do určité skupiny.

Literatura a internet zdroje:

Program "Výchova a vzdělávání v mateřské škole" editovali M. A. Vasilyeva, V. V. Gerbova, T. S. Komarova, 2005

Program „Od narození do školy“, N. E. Veraksa, 2015

- „Seznámení předškoláků s prostředím a sociální realitou (střední skupina)“, Dybina O. V., 2015

http://www.site

Vychovatel: Děti, všimli jste si, že když jste snídali, objevil se v naší skupině host. kdo to je? (Petržel)

Petržel: Dobrý den, děti, dívky a chlapci! Chci vám ukázat krásný obrázek (kresba - " Petržel kreslí") . Kdo věděl, co je na něm vyobrazeno? (Petržel kreslí) .

Ano, to jsem já Petržel. Umělec nakreslil mě jak kreslím. Chci ti říct tajemství, nikdy jsem to neřekl malované. K čemu je potřeba výkres, víš? (barvy, štětce, tužky, papír.)

Petržel: Můžu to udělat hned? malovat a barvy a pastelky a tužky? Jsem úplně zmatená.

Vychovatel: děti, pomozme Petržel pochopit nástroje pro výkres?

Podívejte se na obrazovku. co vidíš? (papír, barvy, štětce, pastelky.) Obvykle kreslí na papír, ale používají různé nástroje. K čemu jsou potřeba nástroje kreslení tužkami(barvy, pastelky). Pojďme to zkontrolovat.

Kliknutím myši se nástroje seskupí kreslení tužkami, barvy, pastelky.

Myslíte si, že všeho stačí výkres? (potřebujete gumu, hadřík na utírání rukou, ubrousky na osušení štětců, stojánek na štětce a tužky)

Petržel: teď už vím, k čemu jsou potřeba nástroje kreslení tužkami, barvy, pastelky.

Děti, chci vás pobavit, chcete si se mnou hrát?

Tělesná výchova minuta:

Jsem legrační hračka

Mám chrastítko a roztahuji ruce do stran

S klukama nejsem líný

Bavte se celý den. Boční ohyby

Nosím červenou čepici

jak se jmenuji? Dřepy

Ne žába ani prasátko,

A jsem veselá...

Ruce vzhůru

jsem veselá Petržel,

Elegantní i vtipné,

Ruce na opasku, ohýbání do stran

Žádná hračka na světě

Žádný způsob se mi nevyrovná.

Vychovatel: děti, včera pozdě večer, když jste všichni šli domů, mi pošťák přinesl balíček a dopis. Chcete vědět, co říká? Dopis přišel od dětí z jiné školky. Zvou nás, abychom si zahráli hru „Najdi pár“ a popsali ji. A v balíku jsou obálky s obrázky. Každá obálka obsahuje 4 obrázky zobrazující předměty. Všechny položky jsou k něčemu potřeba. Podívejte se na obrázek, co ukazuje? (stolní lampa). k čemu to je?

Učitel rozdá dětem jeden obrázek a Petržel.

Dávám každému úkol, pamatuj. Děti budou sedět u tohoto stolu, na jehož obrázcích jsou předměty pro přenášení těžkých břemen. Děti budou sedět u dalšího stolu, na jehož obrázcích jsou předměty pro osvětlení místnosti. Děti budou sedět u třetího stolu, na jehož obrázcích jsou předměty na šití oblečení.

Děti, Petržel sedla správně, u toho stolu? Proč?

Vezměte si obrázky předmětů, které vám pomohou pracovat. Dobrá práce.

Odraz:

Petržel: jaké materiály umělec používá? nakreslil můj portrét(barvy, štětce.) Zapomněl jsem název hry, kterou jsme všichni hráli? ("Najít pár"). Určitě si to zahraju s kamarády.

Mám počítač a chci znovu hrát „Match the Tools“.

Vychovatel: Petržel Pošlu ti hru e-mailem a můžeš si ji zahrát. Hru si děti i vy přinesou domů, abyste měli vy i vaši rodiče možnost hrát na počítači.

Petržel: Ve vaší skupině mi to přišlo velmi zajímavé. Dám vám svůj portrét.

Děti: Děkuji.

Publikace k tématu:

Konzultace „Aby dítě chtělo kreslit“ Při formování osobnosti dítěte jsou neocenitelné různé druhy uměleckých a kreativních činností: kreslení, modelování, řezbářství.

V naší skupině se moji studenti ve volném čase rádi věnují uměleckým činnostem, jako je kreslení, sochařství a aplikace.

Didaktická hračka - panenka Petržel (pro malé děti) Učitelka mateřské školy Dvurechensky "Semitsvetik" Ilyushchenko.

Zábava pomocí hudebních a didaktických her „Petržel k nám přišel!“ Zábava pomocí hudebních a vzdělávacích her. (pro děti střední skupiny) Děti sedí na židlích v půlkruhu. Před.

STÁTNÍ STÁTNÍ ZDRAVOTNÍ ÚSTAV MĚSTA MOSKVA „Dětské pneumologické sanatorium č. 47 ministerstva zdravotnictví.

Shrnutí lekce hry pro děti 1. juniorské skupiny (mateřská skupina), téma: „Petržel a pastelky“

cíle:

Seznamte děti s oranžovou barvou, upevněte schopnost rozlišovat a pojmenovávat červenou, žlutou, zelenou, modrou a bílou barvu.
Vytvořte si stabilní představy o tvaru, velikosti, množství, geometrických tvarech.
Procvičte si počítání do tří.
Upevnit znalosti o číslech „1“, „2“, „3“.
Zaveďte do aktivního dětského slovníku slova „petržel“, „tužky“, „tenký“, „tlustý“.
Zlepšete svou schopnost koordinovat své činy se slovy.
Procvičte si kreslení tužkou a prsty, lepení, vyřezávání a stavění ze stavebních materiálů.
Rozvíjet myšlení, jemnou a hrubou motoriku, zrakovou a sluchovou pozornost.

Zařízení:

Panenka v palčáku "Petržel". Chrastítka.
Obrazové schéma s obrázkem petrželky z geometrických tvarů, geometrické tvary vystřižené z barevné lepenky.
Barevné tužky různých tlouštěk (tlusté a tenké).
Obrázek zobrazující předměty různých barev, kartonové kruhy stejných barev.
Šálky s čísly „1“, „2“, „3“.
obrázek na pozadí s nakreslenými cestami.
Prstové barvy, barvení ve formě tužek s barevnými tuhami.
Obrázek s obrázkem Petrželky, stejná silueta Petrželky.
Knoflíky různých barev ve dvou velikostech, obrázek Petrželky s kolečky odpovídajících barev a velikostí.
Stavební materiály: krychle, trojboké hranoly.
Objektové obrázky rozřezané na dvě poloviny.
Vícebarevná plastelína, kartonové obdélníky-krabičky na tužky.
Kolíčky na prádlo, kartonové krabice.
Lepidlo, listy papíru, hvězdičky (flex), díly ke slepení (trojúhelník, proužek, kruh).
Zvukové nahrávky: „Petrushka zpívá“, Stravinsky „Russian“ z baletu „Petrushka“.

Průběh lekce:

Pozdravová hra „Naše chytré hlavy“

Naše chytré hlavy
Budou hodně přemýšlet, chytře.
Uši budou poslouchat
Ústa mluví jasně.
Ruce budou tleskat
Nohy budou dupat.
Záda jsou narovnaná,
Usmíváme se na sebe.

Moment překvapení „Petržel je zábavná hračka“

Učitel si oblékne panenku „petržel“.

Jsem legrační hračka
Mám chrastítko
Kluci, nejsem líný
Bavte se celý den.
Nosím krásnou čepici
jak se jmenuji?
Ne žába ani prasátko,
A veselá jsem Petruška!

Hraje hudba Stravinského, na kterou Petruška zdraví všechny děti.

Petržel tě přišel navštívit, aby si s tebou hrál. Ze všeho nejraději ale kreslí.

Design "petržel"

Tady je trojúhelník. Najděte jeho místo na obrázku s obrázkem petržele.
Tady je obdélník. Dejte to na správné místo. Co je to za postavu? Kruh. Kolik kol jsem ti dal? Dva kruhy. Umístěte je na správné místo na obrázku. Jak se tato postava jmenuje? Ovál. Kolik oválů? Dva ovály. Dejte je zpět. Takhle krásně dopadla petrželka.
Nyní mi dejte figurky červené, žluté, zelené, modré.

Seznámení s oranžovou barvou

Petržel miluje kreslení barevnými tužkami. Tady je tužka. Jeho barva je oranžová. Opakujte toto slovo.

Didaktické cvičení Co je to oranžová?

Vezměte do rukou oranžové kruhy a zakryjte jimi pouze ty obrázky, na kterých jsou nakresleny oranžové předměty.


Didaktické cvičení „Tlusté a tenké tužky“

Tady jsou tužky tlusté, ale tady jsou tenké. (Dětem se dávají tlusté tužky.) Slaďte svou tlustou tužku s tenkou tužkou přesně stejné barvy.

Didaktická hra „Vkládejte tužky do kelímků“

Před vámi jsou brýle. Kolik jich je, dokážeš je spočítat? Tři skleničky. Na každém kelímku je číslo. Ukažte šálek s čísly „1“, „2“, „3“. Umístěte do kelímků tolik tužek, kolik je na nich napsáno. Kolik tužek dáte do kelímku s číslem „1“ („2“, „3“)?

Kreslení tužkami „Veďte petržel po cestě“

Pomozte Petrželovi chodit po cestách.


Kresba "Vybarvi tužky"

Pomocí prstových barev vyrobte barevné tužky: natřete tužku barvou jejího olova.


Dynamická pauza „Na návštěvě Petrušky“

V lese je chata,
A Petržel v něm žije.
Přicházejí k němu zvířata
Skákat, hrát.

Tady přichází kohoutek
Hrdě zvedl hřeben.
červené vousy,
Důležitá chůze.
(Chůze, zvednutí nohou vysoko, paže narovnané a stažené dozadu, kývání rukama)

Kočička je moc milá
Jde tiše, pomalu.
Posadí se a umyje se.
Utírá se tlapou.
(plazení po čtyřech, imitace mytí kočky)

Tady je malá zlobivá koza
Najednou zatřásl vousy,
Zavrtí hlavou.
Straší rohy.
(Poskakování. Otočte hlavu doleva a doprava, přitiskněte ukazováčky k hlavě)

Didaktická hra „Najdi dvě stejné petrželky“

Zde jsou různé petrželky. Najděte identické, úplně stejné Petrželky na obrázku.

Hra s tlačítky „Oblečení pro petržel“

Uspořádejte knoflíky na obrázku - ozdobte elegantní oblečení petrželkou.


Stavba „petrželové skluzavky“

Ke kostce připevněte trojúhelníkový hranol – získáte skluzavku. A aby bylo pohodlnější vylézt na kopec, uděláme kroky.

Didaktická hra „Najdi svou spřízněnou duši“

Petržel nakreslil krásné obrázky a pak je rozřezal na poloviny. Poloviny byly smíšené a zmatené. Vyberte poloviny tak, abyste získali celý obrázek.

Modelování „Krabice s tužkami“

Děti přímo vyválejí tenké klobásy a pokládají je na obdélníkový list lepenky, aby představovaly krabici.

Hra s kolíčky na prádlo „Krabice tužek“

Vezměte kolíčky na prádlo do rukou a naplňte krabici kolíčky na prádlo.

Aplikace „Čepice na petržel“

Nalepte trojúhelník na kus papíru. Nyní přilepte kruh-bubo do horního rohu trojúhelníku a přilepte proužek na spodní část trojúhelníku. Nyní čepici ozdobte hvězdičkami.

Tanec petržele

Stáli spolu v kruhu petrželky,
Budou se bavit hraním.
Vzali chrastítka do rukou,
Začali vesele tančit.
(jaro)

Ding-dong, ding-dong -
Takhle hrají.
Ding-dong, ding-dong-
Pokyvují hlavami.
(přikývnout hlavami)

Dřepnou si a postaví se
(dřepy)

A vůbec se neunavují.
A vaše nohy budou unavené -
(sedni si na podlahu)

Pojďme si spolu sednout a odpočinout si.
Pojďme se na chvíli posadit.
(vstaň a tancuj)

Děti jsou nadále seznamovány s prací blízkých dospělých. Je pro ně snazší pochopit osobní a obchodní vlastnosti člověka, jeho pracovní jednání na příkladu práce svých matek, otců, babiček a dědů.

Za tímto účelem se pořádají hry a aktivity „Obývací pokoj“ (matka nebo babička je šikovná, pečlivá, myje nádobí, čistí koberce, provádí mokré čištění atd.); „Varvara je kráska, dlouhý cop“ (moje matka je doma kadeřnice, plete holkám vlasy, váže mašle a chlapcům dává vzorný účes); „Onemocněla zvířátka a oblíbené hračky“ (matka doma je lékařka, starostlivá, citlivá, pozorná, ošetřuje celou rodinu); „Jako s námi jel medvídek v tatínkově autě“ (tatínek je doma řidič, vyzná se v autech; vozí celou rodinu po městě, na chalupu, k babičce; pomáhá mamince převážet různé náklady z obchodu , garáž a dacha).

Uveďme přibližné shrnutí herní lekce.

Herní aktivita „Varvara kráska, dlouhý cop“

Cíl. Dejte dětem představu, že matce záleží na své rodině, na svém milovaném dítěti; Maminka umí všechno – zaplétá holkám copánky, váže krásné mašle, kluky vzorně stříhá, češe; maminka je pracovitá, úhledná - stará se o vlásky dětí, myje je, utírá, češe - je u ní kadeřnice. Budujte úctu k matce. Materiál. Výrobky pro péči o vlasy; tři sáčky: v prvním - předměty na šití, ve druhém - předměty na opravu (kladivo, kleště, hřebíky), ve třetím - předměty pro péči o vlasy.

Průběh lekce

Učitel říká dětem: „Kluci, zvu vás na návštěvu do Varvary, bydlí nedaleko. Je to blízko nebo daleko? (Velmi blízko.) Půjdu po úzké cestě, ale je vás hodně, půjdete...? ( Po široké silnici.) Vezmu si dlouhou cestu. Jakou cestou se vydáte? (Povídka.) A tady je dům! Dům je velký, ale lavička..? (Malý.)". Objeví se kráska Varvara s dlouhým copem. Ona zpívá:

Všechno v domě uklidím, uklidím to,

A učešu se, učešu si vlasy.

Zapletu si vlasy, zavážu mašli...

Varvara. Dobrý den, moji milí hosté! Pojďte dál, posaďte se. Jmenuji se Varvara-krásný, dlouhý cop. Uhodnete, proč mi tak říkali? Mám opravdu dlouhý cop. Kdo z vás má copánky? Jaké účesy mají ostatní kluci? ( Culíky, účesy.)

Vychovatel. Ukažte všem své krásné účesy. Prozraďte nám, kdo se stará o vaše účesy a vlasy? ( Já sama, maminka, babička, učitelka...). Jak se maminky a babičky starají o vaše vlasy, abyste vždy vypadali krásně a upraveně? ( Česat, zaplétat, přišpendlit, umýt vlasy.)

Varvara. Když jsem byl malý, tak jako ty se mi maminka starala o vlasy: myla je šamponem, osušila ručníkem, sušila, a když mi česala cop, říkala:

Růst, cop, do pasu,

Neztratit ani vlásek

Růst, šátek, až k prstům u nohou -

Všechny vlasy jsou v řadě.

Roste, copánku, nenechte se zmást,

Poslouchejte svou matku a dceru.

(ruská lidová píseň)

Děti jsou vedeny k tomu, aby pochopily, že jejich matka je pracovitá, starostlivá a pozorná.

Varvara požádá děti, aby jí pomohly najít peněženku s potřebami pro péči o vlasy. Děti najdou dva stejné sáčky a prozkoumají jejich obsah. Jeden sáček obsahuje nitě, nůžky, jehlu a knoflík. Učitel vyzve děti, aby pojmenovaly předměty a řekly, kdo tyto věci potřebuje. (K švadleně.) Druhá taška obsahuje kladivo, hřebíky a kleště. Děti věci pojmenovávají (kladivo, kleště, hřebíky) a vysvětlují, k čemu slouží. Varvara najde třetí peněženku, svou.

Učitel vyzve děti, aby hádaly, co je v sáčku, a položí jim hádanky:

Jemné, velmi voňavé,

Pere dočista.

Chodím, nebloudím lesy,

A za knír, za vlasy.

(Hřeben)

Nedíval se z okna -

Byla tam jen Antoshka,

Podíval jsem se z okna -

Je tu další Antoshka.

Co je to za okno?

(Zrcadlo)

Kdo to žije v matčině krabici?

Strčíš si prsty do uší a otevře se ti ústa.

(Nůžky)

Různé, různé: modrá, červená,

Žluté, zelené, jsou krásné

Dětské účesy září a třpytí se.

(sponky do vlasů, spony)

Děti řeší hádanky, Varvara vytahuje odpovědi z kabelky a dává je dětem s vysvětlením, že tyto věci jsou potřeba, aby jejich panenky byly vždy upravené a učesané.

Děti jsou nadále seznamovány s prací předškolních pracovníků: zdravotní sestry, kuchařky, učitelky. Při provádění této práce je třeba dodržovat určitá pravidla.

Seznamte děti s těmi druhy porodů, porodních úkonů, jejichž výsledky jsou vizuální („Sestra si umyla škrábnutí na ruce, namazala ji jódem a přelepila náplastí. Takto se škrábanec rychleji zahojí“).

Představte práci blízkým dospělým, ukažte jejich osobní a obchodní kvality, charakteristiky jejich práce a postoje k ní a odhalte jejich vztah v konkrétních pojmech. Kuchař (úhledný, zručný, kreativní) tedy za přítomnosti dětí ve skupinové místnosti udělá několik koláčů, poté je vezme do kuchyně a upeče. Asistent učitele (pečující, úhledný) nakládá hotové koláče na talíře a ošetřuje děti.

O člověku a jeho díle je třeba hovořit zajímavě, aby pro něj živě a smysluplně vystupovala obyčejná skutečnost. Když například učitelka dětem představila kuchařku, vede je k pochopení: „Naše kuchařka Nina Pavlovna je mistryně svého řemesla, pracovitá, milá, starostlivá. Peče koláče a připravuje různá další lahodná jídla. Byla tam mouka, droždí, cukr, mléko (to vše je na učitelském stole). A teď se koláče ukázaly – křupavé a růžové! Taková je řemeslnice Nina Pavlovna.“ Můžete si povídat o tom, jak kuchařka zadělala těsto, vyválela, rozdělila na porce, připravila náplň a udělala koláče. Když mluvíme o představitelích konkrétní profese, učitel by měl dát dětem představu o osobních a obchodních kvalitách člověka a pěstovat respekt k jeho práci.

Učitel obohacuje představy dětí o práci tím, že pojmenovává profese (zdravotní sestra, kuchař, učitel), hodnotí jejich práci a lidské vlastnosti (pracuje rychle, přesně; pracovitý, zručný atd.), naznačuje pracovní činnosti (měří výšku, určuje váhu, mastí, klade hořčičné náplasti, vaří, smaží, peče, pere, krájí) atd.

Představy, které děti získávají o předmětech a jevech reality a jejich vlastnostech, se objasňují a upevňují v procesu zkoumání dějových a předmětových obrázků a ilustrací.

Střední skupina (čtyři až pět let)

Předmětové prostředí

V tomto věku se u předškoláků probouzí zájem o předměty, které v jejich osobní zkušenosti nemají místo. Tento zájem musí být uspokojen. Děti jsou také nadále seznamovány s předměty v jejich bezprostředním okolí. Hlavním úkolem je přispívat k hromadění znalostí o předmětech, jejichž účelem je uspokojování potřeb předškolního dítěte ve hře, práci a produktivní činnosti. Děti by se měly nadále seznamovat s vlastnostmi předmětů (funkce, účel, barva, tvar, velikost, materiál atd.). Předměty jsou kombinovány podle společného podstatného znaku - takto se osvojují pojmy (nádobí, oděvy, obuv, hračky, pracovní předměty, předměty osobní hygieny atd.), které mají společný funkční základ.

Při seznamování s objektivním světem je třeba počítat s tím, že děti již znají názvy jednotlivých předmětů, např. nábytek, ale málokdy použijí zobecňující slovo a jen stěží dokážou vysvětlit podstatný rys. Potíž je v tom, že každá věc má svůj vlastní způsob použití (např. židle slouží k sezení, postel ke spaní, skříň na ukládání oblečení atd.). Proto je nutné povzbuzovat děti ke kombinování a třídění předmětů podle různých kritérií. K tomuto účelu můžete využít didaktické „Hry s definicí“: „Přinesli nám hračky“, „Petržel jde do práce“, „Co je zbytečné“, „Petržel ve sportovním oblečení“, „Petržel bude kreslit“ atd.

Ve hře Petržel ve sportovní uniformě se tak děti učí seskupovat předměty (míč, švihadlo, obruč, tenisová raketa, stuha, činky, hůl, taška atd.) podle jejich účelu (uspokojení potřeby sportu). ). Petržel přináší do skupiny obrázky zobrazující předměty s různým účelem a tvrdí, že všechny jsou potřebné pro sport. Učitel vyzve děti, aby to zkontrolovaly a všechny nepotřebné věci odložily. Petržel žádá děti, aby mu ukázaly sportovní vybavení. Děti si přinášejí vybavení dostupné ve skupině. Učitel navrhne algoritmus – každé dítě pojmenuje svůj vlastní objekt, popíše jej, pohovoří o jeho účelu a použití. Poté se dětí ptá, co tyto předměty spojuje, kdo je vytvořil, jaké vlastnosti u člověka rozvíjejí. Navrhuje vzpomenout si na různé sporty a říct Petrušce, které sporty jsou letní a které zimní. Na podlaze jsou dvě obruče s obrázky „Zima“ a „Léto“. Děti fotí různé sporty a přiřazují je k odpovídajícím obručím. Herní úkol je považován za splněný, pokud děti správně seskupily všechny předměty a obrázky.

V pátém roce života mají děti stále větší zájem rozlišovat a pojmenovávat různé znaky předmětu a popisovat předměty. Série „Description Games“ pomůže v této práci: „Pojmenujte předmět“, „Určete místo pro objekt“, „Neříkejte nic o svých oblíbených předmětech“ atd. Ve hře „Řekněte mi o svých oblíbených předmětech“ Nevím přijde navštívit děti s vaší oblíbenou hračkou. Učitel se ho ptá: „Co je to za hračku? jaká je? k čemu to je? Z čeho je vyroben? Kdo to dokázal? Dunno se ptá, jaké jsou oblíbené hračky a věci dětí, a učitel je vyzve, aby tyto předměty ve skupině našli, přinesli je Dunnovi a řekli jim o nich; nastaví algoritmus pro popis objektu (tvar, velikost, části, funkce atd.) a popíše objekt, např.: „Toto je stůl, má víko, čtyři nohy, je bílý, dá se u něj sedět , jezte a pište, stůl je vyroben ze dřeva, odkazuje na svět vytvořený člověkem. Děti střídavě popisují své oblíbené předměty.

obecní rozpočtová předškolní vzdělávací instituce

"Mateřská škola č. 35"

Lekce pro děti ve věku 4 až 5 let

"petržel jde do práce"

Vzdělávací obor "Kognitivní rozvoj"

Zpracoval: učitel nejprve

Kvalifikační kategorie

Streltsova Julia Pavlovna

Orenburg 2018

Organizační forma

Poznámka (doplňující informace k souhrnu)

1.

Dominantní vzdělávací obor

Kognitivní vývoj

2.

Typ dětské aktivity

hraní her,

komunikativní,

Vnímání fikce,

Řeč,

Poznávací.

Metodické informace

1.

Téma vzdělávacích aktivit

"petržel jde do práce"

2.

Metody a techniky pro realizaci obsahu lekce

Zkoumání ilustrací;

Konverzace;

Hádání hádanek;

Tělesná výchova minuta;

Práce s layouty.

3.

Integrace vzdělávacích oblastí

Poznávacírozvoj,

Fyzikálnírozvoj,

Řečrozvoj,

Sociálně-komunikativnírozvoj.

4.

Věková skupina

Děti 4-5 let

5.

Cíl:

Systematizovat znalosti dětí o profesích a předmětech jejich práce.

6.

úkoly:

6.1

Vzdělávací:

Naučte děti seskupovat předměty podle účelu

6.2

Vzdělávací:

- Zlepšit koordinaci a přesnost pohybů.

6.3

Pedagogové:

Pěstujte touhu pomáhat dospělým.

7.

Plánované výsledky:

Má představu o profesích a předmětech jejich práce;

Schopnost klasifikovat předměty podle jejich účelu;

Projevuje zájem o práci dospělých;

8.

Organizace prostředí pro vzdělávací činnost

Obrázky zobrazující položky potřebné pro hry apráce na zahradě, v kuchyni, v bytě; tři dispozice: zahrada, kuchyně, pokoj, obálka.

9.

Příprava na výchovně vzdělávací činnost ve třídě v omezených chvílích

Prohlížení obrázků povolání, zobrazování předmětů potřebných pro různá povolání, vedení rozhovorů o povolání kuchaře, zahradníka.

Shrnutí lekce (vzdělávací aktivita)

.

Úvodní část

1.1

Úvod do tématu

Kluci, dnes jsme dostali dopis naší skupině. Chcete vědět, od koho to je (ukáže dětem dopis z Petrželky a přečte ho)

1.2

Motivace k činnosti dětí

Čtení dopisu: „Drahé děti, jsem Petruška a navštěvuji svou babičku. Hraji, kreslím, chodím a také pomáhám babičce. Dnes mi dala tři úkoly: zasadit na zahradě mrkev a zalít květiny; vařit polévku; uklidit pokoj (odložit hračky, setřít prach, vysát). Ale jsem zmatený z nástrojů potřebných k dokončení úkolů a žádám vás, abyste mi pomohli.“

Pedagog: Kluci, můžeme pomoci Petrušce?

Děti: Ano

1.3

Stanovení cíle

Pedagog: Co pro to musíme udělat?

Děti: Rozdělte obrázky-předměty do rozvržení

II .

Hlavní část

2.1

Aktualizace dříve nabytých znalostí

Vytěženo

(komunikace a přijetí) nových poznatků

Pedagog: Ukážu vám modely zahrady, kuchyně a pokoje. Musíte vyfotit jeden obrázek, pozorně se na něj podívat, pojmenovat předmět, říci, jak se používá a k jaké práci je potřeba, a poté obrázek umístit na vhodné rozložení. Vysavač se používá například k čištění koberce, je potřeba ho zapnout a vysát, takže obrázek vysavače je potřeba umístit na dispozice místnosti.

Pedagog: Ale upozorňuji na to, že mezi obrázky s nástroji jsou obrázky s hračkami. Je třeba je vybrat a vložit do krabice. Úkol je považován za splněný, pokud jsou všechny obrázky správně uspořádány.

Nejprve se ale trochu zahřejeme

Minuta z tělesné výchovy:

Jsem legrační hračka

Mám chrastítko (roztahuji ruce do stran)

S klukama nejsem líný

Bavte se celý den. (Ohýbá se do stran)

Nosím červenou čepici

jak se jmenuji? (dřepy)

Ne žába ani prasátko,

A jsem veselý (ruce nahoru)

Jsem veselá petrželka,

Elegantní a vtipné (ruce na opasku, ohýbání do stran)

Žádná hračka na světě

Žádný způsob se mi nevyrovná. (Skok).

Děti se vyfotí a začnou plnit úkoly.

III .

Závěrečná část

3.1

Shrnutí, samostatné činnosti dětí k upevňování získaných znalostí

Pedagog: Všichni jste skvělí, úkol jste zvládli dobře. Petruška vám všem děkuje a ptá se, rádi jste mu pomohli?

Děti: Ano

Pedagog: Co jsme udělali, abychom pomohli Petrželce? (odpovědi dětí)

Za odměnu vám Petruška poslala omalovánky!

Pedagog: Ach, teď vyřešíme malé hádanky, pozorně poslouchejte:

    Nástroj je v našich rukou

Na zahradě - prvotřídní!

Můžeme jim kopat záhony.

Řekni mi, jak to nazvat? (Lopata)

    Ten zahradník

žije s dlouhým nosem.

Kde se ti třese nos,

tam voda poteče (Leika)

    Zuby mají

ale neznají bolest zubů (Rake)

    Pro hospodyňky z dávných dob

Je to speciální zařízení.

Proč se v kuchyni mele?

On je ten, kdo krájí mrkev. (Nůž)

    Starý hliněný hrnec

Byl to náš vzdálený dědeček.

Předtím ho mohl nakrmit

Oběd pro celou rodinu.

A teď jsme se stali lehčími

A boky se lesknou smaltem.

Ale jako předtím vaříme kaši

A nakrmíme vaši rodinu. (hrnce)

    Bydlí v kuchyni

Hbitý, tenký,

Zametá podlahu

S plnovousem. (koště)

    Chodí a toulá se po kobercích,

Pohybuje nosem po rozích.

Kam jsem šel, nebyl žádný prach,

Prach a odpadky jsou jeho obědem. (vysavač).

Cíle: formovat prostřednictvím herních obrazů pravidla chování ve veřejné dopravě; rozšířit znalosti dětí o pojmech: „chodec“, „cestující“; upevnit znalosti o různých typech osobní dopravy; pěstovat kulturu chování ve veřejné dopravě.

Obohacení slovníku: cestující, chodec, doprava.

Přípravné práce: cílená procházka po ulici; monitorování sběrnic; kladení hádanek; čtení beletrie: příběh N. Nosova „Auto“, báseň „Pozor na děti“, prohlížení obrázků ze série „Doprava“

Metody a techniky: moment překvapení, otázky učitele.

Materiál: hračka „petržel“, obrázky ze série „Doprava“.

Průběh lekce

V.: Děti, dnes k nám přišla petrželka.

Petrželko, proč jsi tak smutný? co se stalo?

P.: Kluci, přišel jsem k vám pro pomoc. Byl jsem pozván na návštěvu do vesnice, ale nevím, jak se tam dostat, a neznám ani pravidla chování v dopravě! Pomozte mi?!

V.: No, kluci, zkusíme pomoci Petrušce?

V.: Dobře, nejprve si připomeňme, co můžete použít, abyste se dostali domů, do obchodu nebo do cirkusu.

D: Autobusem, autem, vlakem.

Q: Je to tak, kluci, když jezdíte v dopravě, která vozí lidi, je to osobní doprava, kdo jezdí v osobní dopravě?

D.: Cestující!

V.: Přesně tak, kluci. S kým cestuješ?

D.: S mámou, tátou, prarodiči.

V.: Slyšíš, Petruško, naše děti cestovaly jen s dospělými, tak ti pro jistotu radíme cestovat stejně. A v osobní dopravě si musíte koupit jízdenku, jít do kabiny, sednout si na prázdné místo a dodržovat pravidla chování.

Otázka: Děti, kterým se říká cestující?

Odpovědi dětí (kdo cestuje autobusem, vlakem)

Q: A ti, co chodí po chodnících?

D: Chodci

Q: Přesně tak, kluci, to jsou chodci.

Teď si ty, já a Petruška zahrajeme hru „Jedeme v autobuse“. Představme si, že náš pokoj je interiérem autobusu, sedíme na svých místech a čekáme na odjezd. A Míšo, my ho přede všemi posadíme do křesla, bude řidičem, odveze nás. Kate-

bude dirigentem. Káťo, prosím, dej lístky všem dětem. Takže chlapi, pojďme na cestu. Před námi zastávka „Dětská klinika“. Pamatujte, chlapi, za jízdy se nemůžete dotýkat dveří rukama, dokud je řidič neotevře. Má speciální tlačítko. Stiskněte a dveře se otevřou. Ale pak jsme dorazili do školky.

Míšo, nabíráme nové cestující.

(děti nastupují do autobusu, kupují lístky)

Otázka: Kluci, prosím, posaďte se. Pojďme dál a položme si otázky:

Q: Kluci, můžu mluvit s řidičem za jízdy? (ne) Je to tak, řidiče nelze rozptylovat, musí sledovat cestu.

Je dovoleno chodit v autobuse, když je v pohybu?

D: Nemůžeš, můžeš spadnout.

Q: Je možné mluvit nahlas v autobuse, skákat do autobusu, zpívat písničky?

D: Nemůžeš, je to nebezpečné.

Otázka: To je pravda, chlapi, musíte mluvit potichu, abyste nerušili ostatní, nepokládejte nohy na sedadla, buďte civilizovaní a zdvořilí. Pamatuješ, Petruško?

P: Ano, díky dětem, pochopil jsem, jak se chovat v MHD. Nyní mohu navštívit své přátele.

Q: A teď přestaň, „Školka“. Vystupte z autobusu. Co byste měli řidiči říct?

D: Děkuji a sbohem!

Q: Saša a Káťa vystoupili z autobusu, kdo jsou teď - chodci nebo cestující?

D: Chodci.

Otázka: Výborně, kluci, zapamatovali jste si všechno správně. Nyní jsme vy a já dobří cestující a chodci. A nikdo nás nebude napomínat. (Petržel poděkuje dětem, rozloučí se a odejde)



Líbil se vám článek? Sdílejte se svými přáteli!