Aplikace v přípravné skupině. Kouzelné květiny, poznámky k 3D aplikaci v přípravné skupině

Abstraktní otevřená třída pro aplikaci technikou řezání" Legrační sněhulák“ pro přípravnou skupinu

cíle:

Vzdělávací: rozvíjet dovednosti v práci se šablonami (posílit schopnost obkreslovat šablonu); rozšířit škálu technik lámání nášivky (trhání, trhání, vytrhávání); aktivovat dětskou slovní zásobu (lichoběžník, diagonálně, zdola nahoru); naučit děti emocionálně vyjádřit slovy stav přírody, používat přídavná jména v řeči.

Vzdělávací: rozvíjet jemné motorické dovednosti; rozvíjet smysl pro formu a kompozici.

Vzdělávací: pěstovat trpělivost a vytrvalost, přesnost v práci, touhu dokončit práci; touha pomáhat, poskytovat pomoc; pěstovat lásku k původní přírodě.

Úspora zdraví: udržovat správné držení těla.

Zařízení: ilustrace zimní přírody, ilustrace sněhuláka; šablonové kruhy o poloměru 8, 6 a 4 centimetry; polotovary zimní les z barevné lepenky; listy bílého papíru; malé kousky černého, ​​oranžového, červeného a hnědého papíru; PVA lepidlo, štětce, hadry, hadry, vlhčené ubrousky na ruce, nůžky.

Přípravné práce: příprava kruhových šablon (tři různé šablony pro každé dítě), povídání o zimě, výroba sněhuláků na místě, příprava prostěradel.

Průběh lekce.

Minuta relaxace.

Jaký nádherný den dnes!

Usmívám se na tebe a ty se usmíváš na mě a na sebe.

Je tak dobře, že jsme dnes všichni spolu.

Jsme klidní a milí, jsme přátelští a přítulní, jsme zdraví.

Zhluboka se nadechněte nosem a vdechněte svěžest, laskavost a krásu tohoto dne.

A všechny křivdy a zklamání vydechněte ústy.

1. Organizační moment.

Pedagog: Kluci, dnes budeme dělat řemeslo, které je v naší kouzelné krabičce, ale co je zde, zjistíte uhodnutím mé hádanky:

Nevychovali mě - udělali mě ze sněhu

Místo nosu chytře vložili mrkev,

Oči jsou uhlíky a ruce jsou uzly.

Studený, velký, kdo jsem?

(sněhulák!)

Vychovatel: správně - sněhulák! Tady to je (vyndám to). Proč myslíš, že se to tak jmenovalo? (Odpovědi dětí)

Pedagog: Správně. Je vyrobena ze sněhu a dokonce i její název má v sobě slovo sníh. A v jakém ročním období ho můžete potkat? (Zima).

Pedagog: Správně.

Slovní hra: "Jaká je zima?" (Komu hodím sněhovou kouli, říká).

Dívky: (načechrané, studené, zasněžené, mrazivé, ledové, pohádkové, kouzelné, šumivé).

Pedagog: Řeknou mi kluci, co se dá hrát v zimě a jak se zabavit?

Chlapci: (sáňkování, lyžování, bruslení, hraní hokeje, hraní sněhových koulí, tesání pevnosti, sněžná žena, sjíždění na ledních bruslích).

2. Stanovení cíle.

Pedagog: Kluci, brzy novoroční svátky, a je zvykem na nich dávat dárky. Dnes si ve třídě vyrobíme takového sněhuláka, kterého můžete darovat. Komu byste rádi darovali takového sněhuláka?

(odpovědi dětí).

Pedagog: Podívejte se pozorně, přemýšlejte a řekněte mi, z jakých částí se skládá náš sněhulák?

(trup, hlava, paže, vědro, nos, oči0.

Pedagog: Které? geometrické obrazce používají se při práci a jaké jsou velikosti?

3. Fáze výzkumu:

Pedagog: Kluci, z jakých materiálů si myslíte, že je řemeslo vyrobeno? (lepidlo, papír, karton).

vychovatel:

Jaké budeme mít sněhuláky?

Děti: veselé, odvážné, silné atd.

4. Hlavní část.

Děti sedí u stolů.

Pedagog: Kluci, navrhuji, abyste to udělali neobvyklý sněhulák pomocí lepenky, papíru, lepidla a nůžek.

Nejprve si ale zopakujeme techniku ​​práce s nůžkami, lepidlem a štětcem.

BEZPEČNOSTNÍ POKYNY PŘI PRÁCI S NŮŽKAMI:

    Nůžky jsou ostrý nástroj.

    Nedržte nůžky s konci nahoru.

    Při práci sledujte prsty levé ruky.

PRAVIDLA PRO PRÁCI SE KARTÁČEM:

    Držte štětec svisle k povrchu, který chcete natírat, odstraňte přebytečné lepidlo na okraji sklenice.

    Naneste tenkou vrstvu lepidla na celý povrch dílu.

    Díly přizpůsobíme povrchu.

    Stiskněte ubrouskem a odstraňte přebytečné lepidlo.

PRAVIDLA OSOBNÍ HYGIENY:

    Pracujeme na olejovém plátně.

    Udržujeme ruce čisté.

    Setřít vlhkým ubrouskem ruce.

VYTVÁŘENÍ SNĚHULÁKA (vysvětluji).

1. Před sebou máte barevný karton se zimní lesní těžbou.

2. Na kartonu s jednoduchou tužkou zakroužkujte velký kruh, pak střední a malý (každý následující kruh je umístěn nahoře na předchozím).

3. Vezměte list bílého papíru a odtrhněte z něj proužky široké 1-2 cm.

4. Roztrhněte každý proužek na kousky podobné velikosti.

5. Výsledné kousky papíru přilepte na karton a zalepte nakreslené kruhy zdola nahoru.

6. Mezi střední a malý kruh nalepte z obou stran papír: pera.

7. Z černého papíru odštípněte dva kousky - oči. Přilepte je.

8. Z červeného papíru vystřihneme ústa (vystřihneme je z rohu, zakulatíme k druhému a získáme půlovál); jejich oranžový je nos (obdélník přeložíme na polovinu, pečlivě uhladíme linii přehybu, diagonálně rozřízneme); z hnědé - kbelík (vezměte obdélník, přeložte jej na polovinu, také vyžehlite linii přehybu a odřízněte roh od rohu do středu, rozložte jej a získáte lichoběžník). Přilepte díly na hlavu sněhuláka.

Abyste mohli dělat sněhuláky, musíme si natáhnout prsty.

Prstová gymnastika:

1, 2, 3, 4, 5 (ohýbejte prsty po 1)

Šli jsme se projít po dvoře (po stole chodíme ukazováčkem a prostředníčkem)

Vyřezali jsme sněžnou ženu ("vyřezali" hroudu v dlaních)

Ptáci byli krmeni kousky (krmíme je prsty)

Pak jsme jeli z kopce (pohybujeme ukazováčkem po druhé dlani)

A také leželi ve sněhu. (dlaně položíme jednou nebo druhou stranou na stůl).

Pedagog: Nyní se pusťte do práce – začněte (děti pracují).

Zní klidná hudba.

TĚLESNÁ AKTIVITA "Rychle vstaň."

Rychle vstaň, usměj se,

Vytáhněte se výš, výš.

Pojď, narovnej si ramena,

Zvedněte, snižte.

Odbočil doleva, doprava,

Ruce se dotýkaly kolen.

A teď se posadili a vrátili se do práce.

4.Výsledek lekce.

Součástí výstavy prací je píseň „Sněhulák“.

Pedagog: Kluci, líbili se vám sněhuláci, které jste vyrobili?

Z čeho jsme sněhuláka vyrobili, jaké tvary jsme použili? Co bylo nejtěžší udělat? Můžete naučit své blízké, jak takové řemeslo vyrobit? (odpovídají děti).

Lekční poznámky k aplikaci v přípravná skupina

"Aplikace podle návrhu"

Cílová: Naučit skládat kompozici podle plánu pomocí prostorových předložek IN, ON, UNDER, ABOVE a orientace v rovině TOP, BOTTOM.

Softwarové úkoly:Naučte děti přemýšlet o obsahu aplikace, vybírat papír požadovanou barvu, použijte naučené techniky řezání, krásně uspořádejte obrázek na listu. Trénink kompozice.

Použití předložek k označení umístění objektu na listu.

Pěstovat zájem o produktivní činnost. Rozvoj jemné a hrubé motoriky.

Vytvoření schopnosti navigace na listu. Rozvoj zrakového vnímání.

Rozvoj sluchového vnímání.

Metody a techniky: Ukázka, vysvětlení, otázky, praktické jednání dětí, pedagogické hodnocení.

Předchozí práce:Čtení příběhů o přírodě.

Individuální práce:Povzbuďte neaktivní děti, aby se staly aktivními.

Práce se slovní zásobou:Nanést, nalepit, aranžovat, vícebarevně, šablonovat, řezat, obrysovat.

Zařízení: zelený karton velikosti A5, 2 proužky žlutá barva rozměr 4x20 cm, barevné papírové přířezy rozměr 5x5, 6x6, 6x6 cm, kruhová šablona o průměru 3,5 cm, černý fix, nůžky, PVA lepidlo, štětec na lepidlo, hadr, tác, barevné hrnky, pastelky.

Průběh lekce:

1. Pedagog: Kluci, dnes budeme mít vy a já velmi zajímavá činnost. Zavřeme oči a zaposlouchejme se do hudby, v jakém ročním období si dokážete představit poslech této hudby? (děti poslouchají hudbu).

Učitel položí otázku: Jakou hudbu jsi poslouchal, co jsi si představoval? (hudba je veselá, představovali jsme si léto). Děti, představte si, že se ocitnete na mýtině s květinami a kolem nás poletují motýli. (děti opět poslouchají hudbu).

Pedagog: Dnes se s vámi podělíme o krásu letní den na papír pomocí lepidla, nůžek, barevného papíru a pastelek. Ty a já uděláme obraz „Motýli na louce“

2. Hlavní část:

1) Složte proužky papíru do tvaru harmoniky podle obrázku. Nakreslete kruh na přední straně akordeonu.

2) Vystřihněte kruh podél obrysu a získejte několik polotovarů pro květiny. Bez odpojení kruhů proveďte řezy podél obrysu, jak je znázorněno na obrázku.

3) Postavte motýly z barevných polotovarů. Chcete-li to provést, přeložte čtverec diagonálně tak, aby barevná strana směřovala dovnitř. Velký a ukazováčky vyhladit záhyb. Čtverec rozložte a další dva protilehlé rohy přeložte diagonálně. Vyhlaďte záhyb.

Čtverec rozložte, vložte dovnitř dvě protilehlé strany barevnou stranou k sobě. Měli byste získat postavu ve tvaru trojúhelníku.

Umístěte obrobek horní stranou nahoru. Na horní vrstva ohněte pravý a levý roh k sobě tak, aby vyčnívaly za vodorovnou linii základny.

Vzniklé klopy opět složte k sobě. To jsou křídla motýla"

Od střední čáry rozdělující základnu na dvě stejné části, mezi klopy. Udělejte zářez ve tvaru trojúhelníku nebo půlkruhu.

4.) Kolečka vytvořte děrovačkou z barevného papíru a nalepte je symetricky na křídla.

5.) Na podklad rozmístěte prvky nášivky, vyzvěte děti, aby pomocí pastelek doplnily louku květinami.

Vyzvěte jedno z dětí, aby vybralo nejlepší práci.


Softwarové úkoly:

Posílit schopnost pracovat s papírem a lepidlem, vytvořit z prvků celistvou kompozici.
Rozvíjet zvídavost, myšlení, fonetický sluch, jemnou motoriku.

Posílit schopnost vyříznout hlavní část předmětu obdélníkového tvaru S charakteristické vlastnosti(zaoblené rohy) vystřihněte a nalepte díly různé tvary.

Procvičte si vystřihování předmětů stejného tvaru z papíru složeného jako harmonika.

Pokračujte v rozvoji schopnosti hodnotit vytvořené obrázky.
Pěstovat respekt k povolání řidiče.

Zařízení:

Obrázky zobrazující různé Vozidlo, silnice, mořské molo, železnice, letiště nebo obloha s mraky
Zařízení pro aplikaci.

Přípravné práce:

Dopravní dohled.
Zkouška námětu a dějových obrázků na téma „Doprava“.
Konverzace, didaktická hra nebo lekci o pravidlech provoz.

Průběh lekce:

Člověk si vymyslel mnoho různých a zajímavých povolání. Každý z vás, až trochu povyroste, si vybere, co bude dělat a jaké povolání si vybere. V naší obrovské a krásné vesnici je spousta pestré dopravy, kterou obsluhují úžasní, ochotní lidé, kteří vás nenechají v nesnázích.

Poslechněte si hádanku:

Hádanka o řidiči

Všechny cesty jsou mi známé,
V kabině se cítím jako doma.
Bliká mi semafor
Ví, že jsem... (Řidič)

V. (Ano, to jsou řidiči, řidič nebo, jak mu také říkám),

Děti: řidič.

Otázka: Jaké vlastnosti by podle vás měl mít dobrý řidič nebo řidič? Co by měl znát a umět?

Odpovědi dětí: pracovitý, milý...

Učitel děti opravuje (zodpovědnost, všímavost, svědomitost, disciplína, pracovitost, slušnost).

Nejdůležitější ale je, že řidič musí velmi dobře znát dopravní pravidla, protože na tom závisí bezpečnost cestujících i chodců na silnicích. Nejen řidiči, ale i chodci musí znát pravidla silničního provozu a nejen znát, ale vždy dodržovat požadavky těchto pravidel. Je to velmi důležité!

Učitel ukáže dětem všechny dříve zobrazené obrázky. - Jak můžete popsat jedním slovem vše, co je na těchto obrázcích vyobrazeno?

(Odpovědi dětí: doprava).

B. Správně, doprava. Jíst odlišné typy doprava - někteří létají na obloze, jiní jezdí po silnicích, další plavou v mořích a oceánech. Je zde dokonce i podzemní doprava - metro. Jaké druhy dopravy znáte?

Odpovědi dětí: (země, podzemí, vzduch, voda).

Dynamická pauza „Vlak s nákladem“

Děti stojí v kruhu. Na signál si házejí míčky (nakládají vagóny). Po povelu „nakládání je dokončeno“ děti provádějí pohyby rukama (napodobují jízdu vlakem) pohybem v kruhu jeden po druhém a vyslovováním „chuh-chukh-chukh“ s výdechem (do 1 minuty). Poté vlak zastaví a co nejdéle vydechne „sh-sh-sh“. Zhluboka se nadechl nosem V. nabral sílu a začal vykládat vozy. Míče se předávají na druhou stranu.

Otázka: Kluci, mám drahocenný sen, jet na výlet vlakem po rozlehlé a krásné vlasti. Ale nechci jet na výlet sám, je to nuda. A vím, že mám své malé přátele - tebe. A já vás zvu. Souhlasíš?

Děti: Ano!

V. Kluci, musíme jet, ale nemáme vlak. Chci, abychom ty a já jeli vlakem, jako jsem viděl, teď ti ukážu. Ale bohužel je jediný. Ale, něco vymyslím. Na to jsem přišel.

Vyrobíme s vámi kouzelné vlaky!

Souhlasíš?

Q. Přijďte do naší dílny a podívejte se. Každý z vás má na stole geometrické tvary. Může mi někdo z vás připomenout, jak se jmenují? Nikita, pojď se na ně podívat a pojmenuj je.

Odpovědi dětí (obdélník, čtverec)

B Správně. Všechny tyto figurky nám pomohou při vytváření našich kouzelných vlaků.

Chlapi, než začneme, připomeňme si pravidla práce s nůžkami.

Odpovědi dětí: (podejte nůžky, které je drží za čepel, nestrkejte je do očí, buďte opatrní)

V. No, začněme. Nejprve odřízneme rohy obdélníku a získáme kabinu řidiče, poté odřízneme rohy zbývajících 2 obdélníků a dostaneme auta (co myslíte potřebujeme to?) máme pravdu Vyřízneme kola a odřízneme také všechny rohy. Rebata, mají auta okna?

Poté čtverec přeložíme napůl, pak znovu napůl a podél linie přehybu rozřežeme na stejné čtyři díly, vzniknou nám okénka.

B. Nyní položíte hotové díly na list papíru a teprve poté začneme lepit.

V. Kluci, jste skvělý chlap! Vaše vlaky se ukázaly jako velmi krásné a odolné. Nastyo, řekni mi, jaké tvary jsi použila?

Koho vezmete s sebou na výlet?

V.Nikito, řekni mi, z jakého tvaru jsi vyrobil kolo?

V. Díky kluci, náš dnešní workshop je opravdu nejkouzelnější. A moji kluci mají zlaté ruce!

Děti ve věku 6-7 let jsou docela dobré ve vystřihování barevného papíru nůžkami. Uplatnění v přípravné skupině je proto již složitější než například v juniorech a středních skupinách. Děti si mohou vyrobit ptáčky, sněhuláka, ovoce z barevného papíru nebo látky a pečlivě je nalepit Bílý seznam lepenka

Jaké dovednosti dítěti tento typ kreativity vštípí?

Aplikace v přípravné skupině je určena k rozvoji estetického vnímání a pokračování v seznamování dětí s předměty, které je obklopují. Nejenže vědí, jak vypadají ptáci, zelenina a ovoce, ale dokážou to všechno znovu vytvořit na papíře.

Zároveň se u dítěte rozvíjí vnímání barev, protože si vybírá nejpřesnější odstíny. Aplikace v přípravné skupině pomáhá aktivovat samostatnost a tvůrčí činnost.

Sova

Dítě si jistě zamiluje myšlenku vyrobit si ptáčka, například sovu. Malé díly jsou připojeny k jeho aerodynamickému tělu, takže je to obzvláště obtížné tato práce by neměl volat.

Poté, co je stůl pokryt papírem (aby se neznečistil), umístěte poblíž lepidlo, nůžky se zaoblenými konci, barevný karton a tužku. S pomocí poslední dítě bude čerpat zadní strana kartonové potřebné díly. Pokud se s tímto úkolem napoprvé nedokáže vyrovnat, pomozte mu.

Otočte hnědý list lepenky nebo papíru stejné barvy na rubovou stranu, nakreslete kruh a na jeho vrcholu mírně konkávní čáru. To se stane vrcholem hlavy sovy. Velmi brzy se první velký kus promění v nášivku; ptáci mohou mít tento tvar.

Dále jsou z bílého papíru vyříznuty 2 kruhy, které je třeba přilepit na horní část hlavy sovy. Pak na nich - dva menší kruhy - to jsou žáci, budou černí. Pod oči položíme ptačí zobák, vystřižený ve tvaru trojúhelníku z oranžového papíru. Ze stejné hmoty vytvořte dva oválné tvary a slepte je vodorovně na spodní straně korpusu. To jsou tlapky.

Když s dítětem kreslíte a vystřihujete díly, řekněte mu, jaký mají tvar. Pak se syn s dcerou dobře naučí typ a název figurek. Řekněme, že křídla budou podlouhlý ovál. Nech toho nejlepší část a naostřete spodní. Nalepte křídla na obě strany těla. Zbývá pouze vyrobit malé uši sovy a nyní je připravena vtipná nášivka. Ptáci mohou být různí - s kulatou hlavou, oválným tělem a tenkými nohami. Řekněte o tom i svému předškolákovi.

Pomoci moderní technologie

Pokud máte tiskárnu, můžete ji použít k výrobě nášivky. Chcete-li to provést, požadovaný výkres je umístěn v počítači, detailní, zmenšený nebo zvětšený požadované velikosti. Poté dítě úlomky vystřihne nůžkami.

Barevné květiny na fotografii jsou vyrobeny právě takto. Hotové šablony je třeba připevnit na zadní stranu barevného papíru a obkreslit obrysy. Pokud se dílek pohne, řekněte svému dítěti, že je třeba jej prsty přitlačit na papír.

Poté musíte odstranit šablonu a řezat podél obrysů. V tomto příkladu jsou květiny vyrobeny z červeného papíru a stonky a listy jsou vyrobeny ze zeleného papíru. Nechte dítě ukázat svou fantazii tím, že bude klovat do částí samo. Jedna květina uprostřed může být vyšší než ostatní a více listová. Tímto způsobem můžete vést lekci v přípravné skupině, pro kterou je vhodnější aplikace „Květiny“. letní téma. Pokud je úkol dokončen podzimní téma, zkuste jiný nápad.

Teta dýně

Přihláška v přípravné skupině dne podzimní téma pomůže objevit mladé talenty. Nechte je udělat zábavnou dýni s plným tělem. Může být vyroben nejen z papíru, ale také z látky.

Chcete-li to provést, nejprve vyřízněte čtverec z oranžového papíru, po kterém jsou jeho rohy zaoblené. Dýni můžete vyrobit ve tvaru kruhu nebo dno ozdobit vlnovkou sestávající ze tří vroubků.

Základna je nalepena na papír. Dvě malé oči mohou být umístěny symetricky nebo v různých výškách, pak bude vzhled kouzelné dýně ještě zábavnější. Pro ústa nakreslete dva rovnoběžné půlkruhy na tmavý papír a vystřihněte je. Ukázalo se, že jsou to usměvavá ústa. Můžete ho nakreslit na oranžový základ hnědou tužkou.

Zbývá jen vystřihnout a nalepit poslední detail - ocásek na temeni hlavy ze zeleného papíru a nášivka je hotová.

Přípravná skupina. „Podzim“: co jiného lze na toto téma udělat?

Toto roční období je samozřejmě houbařské. S radostí je vyrobí i děti. Je lepší, když znovu vytvoří celý obraz na plátně, kde zachytí mýtinu, roh lesa. Houba je velmi jednoduchá na přípravu. Jeho noha bílý je ovál a čepice vypadá jako deštník nebo půlkruh. Může být žlutá, červená, hnědá. V tomto věku se děti mohou naučit názvy poživatin, které jim pomohou.

Pokud jsou stonky hub bílé, můžete pro malbu použít modré nebo světle modré plátno. Nad ním se budou vznášet bílé zvlněné mraky a bude svítit žluté slunce.

Snímku můžete dodat punc originality. Odřízněte a přilepte základnu pro strom - kmen a uzly. Na procházce nasbírejte malé lístky, usušte je nebo vyžehlete a nechte své dítě, aby je na strom nalepilo. Ptáčka v hnízdě vyrobíte nalepením skutečného peříčka. Pokud si předškolák obkreslí dlaň, promění ji v ptáčka. Palec se stane hlavou a zobákem a zbytek - peřím. Zbývá pouze oříznout a slepit dlouhé tenké nohy a umístit ptáčka na strom nebo blízko něj.

Aplikace "Ovoce"

V přípravné skupině děti znají názvy mnoha druhů ovoce a jak vypadají. V návaznosti na podzimní téma můžete děti vyzvat, aby si z barevného papíru vystřihly ty, které mají nejraději, a nalepily je na podložku.

Několik hroznů se vyřízne ze zeleného papíru a poté se nalepí na tmavou větev. Oranžová je ještě jednodušší na přípravu. Chcete-li to provést, musíte na zadní straně oranžového papíru nakreslit kruh. Aby to bylo vyrovnané, požádejte dítě, aby zakroužkovalo ten správný. kulatý předmět nebo šablonu tohoto formuláře. Když ovoce slepí, zbývá jen připevnit na stranu malé černé kolečko lepidlem. Oranžová se tak stane realističtější.

Aby jablko vypadalo jako skutečné, můžete jeho polovinu vystřihnout ze žlutého papíru a druhou z červeného nebo zeleného papíru. Tyto plody se vkládají do vázy nebo košíku, aby dítě vidělo, jak se dají krásně naaranžovat nejen na papíře, ale i na skutečném stole.

Shrnutí GCD pro aplikaci „Spider“ v přípravné skupině

1. Vzdělávací:

Naučte děti pracovat nová technologie provádění aplikace - aplikace kroucených bičíků.

Naučte se vytvářet kompozici pomocí celé plochy listu a harmonicky umístěte detaily aplikace.

Posílit schopnost práce se šablonou.

Pokračujte v učení se, jak kombinovat různé techniky aplikace, abyste vytvořili krásnou, harmonickou kompozici s využitím dříve získaných znalostí;

2. Vývojové.

Posílit komunikační dovednosti;

Rozvíjet Kreativní dovednosti děti

Rozvíjet jemné motorické dovednosti rukou;

Rozvíjet hmatové vnímání pomocí papíru různých textur;

3. Vzdělávací.

Pěstovat zájem o uměleckou kreativitu;

Nezávislost;

Umělecký vkus.

Přípravné práce:

1. Rozhovory o hmyzu;

2. Zkoumání obrazů, ilustrací, pohlednic na toto téma;

3. Poslech básniček a hádanek na toto téma;

4. Prohlédněte si prezentace na téma „Jaké druhy hmyzu existují?“

5. GCD „Nemilovaná zvířata“

Integrace vzdělávací oblasti: umělecká tvořivost, poznání, komunikace, práce, zdraví, beletrie.

Materiál na lekci:

Čtverce modrého a hnědého kartonu s pavučinovou šablonou, proužky barevného černého a modrého papíru, čtverce barevného oranžového papíru, rozety s lepidlem, štětce, nůžky, bílé ubrousky.

Průběh lekce.

1 díl. Organizační

vychovatel. Kluci, teď vám chci říct příběh.

Žil jednou jeden malý pavouk. Jmenoval se „Krokha“. Pavouk si pod březovým listem upletl krásnou síť. Tam přespal, tam potkal své přátele. A koruna břízy zachránila jeho dům před deštěm. Ale pak jednoho dne zasáhl les hurikán. Pavouk málem zemřel, protože se mu protrhla síť a stěží se držel jejího okraje. Dítě bylo házeno ze strany na stranu, dokud vítr neustal. Vyčerpaný pavouk spadl na větev břízy. Zůstal bez domu a déšť, který se spustil, ho promočil.

Myslím, že pavouk potřebuje pomoc se stavbou nový dům, roztočte krásnou pavučinu a pozvěte na návštěvu další pavouky.

Souhlasíte s tím?

Část 2. Praktický.

Pedagog: Nyní se podíváme na pavouka, kterého jsem dostal. Kdo dokáže popsat pavouka: z jakých částí je vyroben, kolik má nohou, jaký tvar má tělo, jakou barvu papíru byste měli použít na nohy, tělo, oči?

Odpovědi dětí.

Pedagog: Připomeňme si, jak skládat barevný papír, abychom získali mnoho nohou současně?

Děti: Akordeon. (Odpověď je doprovázena pořadem)

Pedagog: Jak udělat pavoučí oči?

Děti: Proužek oranžového a černého papíru musíte přeložit na polovinu, abyste vytvořili čtverec. A pak, zaoblením rohů čtverce, vystřihněte kruhy. (Odpověď je doprovázena pořadem)

Pedagog: Jak byste měli vyrobit tělo pavouka?

Děti: Musíte slepit konce černého obdélníkového kusu k sobě, abyste vytvořili kužel. (Odpověď je doprovázena pořadem)

Pedagog: A tak, když jsou všechny prvky naší aplikace hotové, musíme je sestavit do jednoho celku. (Pořadí prací je stanoveno).

Pedagog: Teď si trochu odpočineme.

Žádám vás, abyste vstali - tentokrát.

Hlava se otočila - to jsou dvě.

Ruce vzhůru, těšte se – to jsou tři.

Rozpažme ruce do šířky čtyři.

Stiskněte a uvolněte prsty silou – to je pět.

Všichni chlapi se tiše posadí – to je šest!

Pedagog: Kluci, vše, co musíme udělat, je vytvořit síť pro pavouka. Aby web vypadal krásně a vypadal jako opravdový, chci vám představit nový způsob nášivky, který jsme zatím nepoužili. Toto je nášivka z kroucených bičíků. (Učitel předvádí vzorek, který vyrobil z kroucených bičíků). Naučím vás, jak na to. K tomu budeme potřebovat bílé ubrousky a nůžky. Nejprve musíte z ubrousku nařezat proužky. Co myslíte, proč zrovna z ubrousku a ne z krajinářského papíru?

Děti: Ubrousek je měkký. Snadno se zvlní.

Pedagog: Vzniklé proužky ubrousků stočím dvěma prsty do bičíku. Takhle (ukazuje). Podívejte se, jak tenký je bičík, lze jej složit a ohnout v libovolném směru, v jakémkoli úhlu. Poté vezmeme lepenku se šablonou webu. Opatrně štětcem nanášíme lepidlo na webovou šablonu a snažíme se, aby bylo více jemné linie lepidlem a bez přesahu přes okraje šablony. Vezmeme bičík a nalepíme ho na karton, stiskneme ho prstem a postupně vyplníme celou šablonu. Pokud se budete snažit a dělat vše pečlivě, získáte pro pavouka krásnou, prolamovanou síť.

Část 3. Samostatná práce dětí.

Pedagog: Připravme si prsty na práci.

Lekce tělesné výchovy "Pavouci"

Po větvi se plazí pavouk, paže zkřížené; prsty každé ruky "běží"

A děti po něm lezou. podél předloktí a poté podél ramene druhé paže.

Z nebe se náhle spustil déšť. Poklepejte rukama na kolena.

Pavouk byl spláchnut na zem. Rukama provádíme třesavé pohyby.
Slunce začalo hřát Dlaně jsou přitisknuté boky, prsty jsou roztaženy, potřásáme rukama (slunce svítí)
Pavouk se znovu plazí, prsty každé ruky „běží“
A všechny děti se plazily za ním, po jeho předloktí a pak po rameni jeho druhé ruky,
Chodit po větvi. a pak na hlavu.

Pedagog: Odpočívali jsme. Ale než se pustíme do práce, řekněme si tato slova: „Budu sedět rovně, nebudu se ohýbat, půjdu do práce.“

Nyní se můžete pustit do práce.

Samostatná práce dětí.

V procesu dětských činností učitel podporuje samostatnost, přesnost a kreativitu. Učitel poskytuje pomoc těm dětem, které mají potíže s prací.

Část 4 Finále.

Po samostatná práce děti si prohlížejí hotové dílo.

Pedagog: Kolik máme pavouků! Jaký mají krásný web. Pro pavouky není snadné žít v lese. Buď je smočí déšť, nebo vítr roztrhá pavučiny. A někdy nějaké dítě, které nemyslí na pavouky, zničí jejich domy. Ale ten web je tak krásný! Zvlášť po dešti, kdy se zbylé kapky vody třpytí na slunci a třpytí se všemi barvami duhy. V přírodě není nic nadbytečného, ​​takže se postarejte o každého obyvatele naší planety, ať už je to malý pavouk nebo obrovská velryba.

Pavouk mezi břízami
Upletl jsem krásnou houpací síť.
A teď
Je v horkém dni
Spící
Pohupovat se v něm.



Líbil se vám článek? Sdílej se svými přáteli!